Til hovedinnhold
TestAsus Radeon R9 290 DirectCU II OC

Endelig – en råsterk toppmodell fra AMD som ikke bråker

Asus gir oss en god grunn til å ikke velge Nvidia.

Varg Aamo, Hardware.no

Introduksjon

For en stund siden testet vi AMD Radeon R9 290, et skjermkort som tross fin pris og strålende ytelse var altfor varmt og bråkete. Vi var dog spente på hvordan den brennhete grafikkprosessoren ombord ville duge med en bedre kjøler montert på.

Det skal vi finne ut i dag. Hils på Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC, et digert beist av et skjermkort, med en kobberbasert varmespreder som strekker seg langt utover dimensjonene til referansemodellen.

Skikkelig solide saker

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Bare ved å pakke kortet ut av esken merker vi at Asus ikke har spart på kruttet med dagens testmodell. Kortet måler 285 mm i lengden, målt fra innsiden av DVI-kontaktene til ytterste tupp av dekselet til kjøleren. Samtidig er det 41 mm tykt, og måler 145 mm i bredden inkludert alle de utstikkende kjølerørene.

Med Radeon R9 290 og R9 290X droppet AMD støtte for VGA-skjermkort, men med to DVI-utganger, HDMI og DisplayPort bør ikke det gjøre stort.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Dette gir oss et langt større areal til å spre varmen utover enn løsningen AMD valgte å plassere på skjermkortet, og vekten klokker vi inn til respektable 1150 gram – en oppsving på omtrent 15 prosent fra referansemodellen.

Som med alle Asus' DirectCU II-modeller får vi også to digre vifter til å holde skjermkortet kjølig, og hvordan dette kommer til å gå gleder vi oss allerede nå til å se – ikke minst siden kortet kommer overklokket fra fabrikken.

Med så mye vekt som Asus Radeon R9 290 DCII har å bære på er en solid bakplate kjekt å ha.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Pene spesifikasjoner

Overklokkingen Asus har stilt opp med gir oss en klokkefrekvens på 1000 MHz på kjernen. Dette er samme frekvens som det brutale AMD-flaggskipet Radeon R9 290X kjører, men med Asus' egen kjøler ombord har vi et håp om at vi ikke kommer til å kunne koke vann med temperaturene vi får av den grunn.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC har ikke CrossFireX-kontakter, da dette kjøres direkte via PCIe-sporet.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Solide 4 GB grafikkminne på en 512-bits minnebus er heller ikke å forakte, og dette har også fått seg en liten overklokking fra Asus' ingeniører. Dermed ser vi her på et skjermkort som virkelig bør kunne gi Nvidias GeForce GTX 780 en real utfordring – og vi mistenker at selv GeForce GTX 780 Ti tidvis kan finne seg i en utsatt posisjon.

Som med alle Radeon R9 290-modeller vil det også være mulig å kjøre flere av disse skjermkortene i CrossFireX-oppsett. Dette gjøres dessuten direkte via PCI Express-sporet, som betyr at du slipper å ha noen egen bro over egne kontakter for å få det til å fungere.

Konkurrerer i toppsjiktet

Med fabrikkoverklokkingen på plass lover Asus at dagens skjermkort skal gi 19 prosent bedre ytelse i Battlefield 4 enn referansemodellen fra AMD; og i akkurat dette spillet får man også støtte for den nye Mantle-teknologien fra AMD. Som vi så i vårt forsøk med dette er det dog litt varierende hvor godt Mantle faktisk duger (Ekstra).

Likevel: Med en prislapp på drøyt 3600 kroner ser vi med dagens testmodell på en tilsynelatende svært attraktiv utfordrer i toppsjiktet, både hva gjelder pris og antatt ytelse. Men duger det så godt som vi har grunn til å tro?

Det skal vi sjekke på neste side, hvor vi starter ytelsestestingen »

ModellNvidia GeForce GTX 780AMD Radeon R9 290Asus Radeon R9 290 DirectCU II OCAMD Radeon R9 290X
GrafikkprosessorGK110HawaiiHawaiiHawaii XT
Kjernefrekvens863 MHz---
Boost-frekvens900 MHz947 MHz1000 MHz1000 MHz
Prosess28 nm28 nm28 nm28 nm
Minnefrekvens (eff.)6008 MHz5000 MHz5040 MHz5000 MHz
Minnemengde3072 MB DDR54096 MB GDDR54096 MB GDDR54096 MB GDDR5
Minnebusbredde384-bit512-bit512-bit512-bit
Streamprosessorer2304256025602816
Transistorer7,1 mrd.6,2 mrd.6,2 mrd.6,2 mrd.
TMU192160160176
ROP48646464
Typisk forbruk250 W---

Ytelse, syntetisk

3DMark

F i r e S t r i k e

Vår aller første ytelsestest er 3DMark Fire Strike. Dette er en bred og stabil test, som gang på gang reproduserer målinger med svært små avvik. Programmet går løs på datamaskinen med en rekke forskjellige verktøy, og de forskjellige spesifikke testresultatene gis til slutt uttrykk for i en poengsum.

Med denne testen unnagjort seiler vårt Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC inn på en finfin tredjeplass på tabellen – et lite hakk foran referansemodellen, noe som er helt som forventet. Faktisk er det en mindre forskjell enn vi hadde ventet, overklokkingen tatt i betraktning, men vi har så langt ikke fått fnatt av en hylende vifte – og det er jo en kjærkommen forbedring fra vår test av referansemodellen.

Ytelse, spill - del 1

Battlefield 3

@ U l t r a , D X 1 1

Vi starter spilltestene med gode, gamle Battlefield 3. Spillet ble lansert allerede mot slutten av 2011, men benytter en hel del av DirectX 11-funksjonene. Det er likevel ikke så fryktelig krevende for maskinvaren, og på de nyeste skjermkortene måler vi stort sett høye FPS-verdier.

Selv om Battlefield 4 byr på enda lekrere grafikk med riktig maskin, tar vi ikke dette inn i testrutinene med det første. Ettersom det stadig kommer endringer og oppdateringer som kan påvirke ytelsen, ville nemlig ikke resultatene hatt særlig lang holdbarhet.

Aller første spilltest gir en medaljepall som er nesten identisk med hvordan ting så ut i 3DMark Fire Strike. Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC inntar bronseplassen, knepent foran referansemodellen fra AMD, mens det fortsatt er et stykke opp til storebror Radeon R9 290X.

Oppe på dette nivået er det imidlertid liten forskjell å spore hvis du ikke har en spillskjerm med høy oppdateringshastighet – når minste målte FPS-verdi er på solide 77 FPS holder dette i massevis til ordinære skjermer med en oppdateringshastighet på 60 Hz. Da ligger Nvidias GeForce GTX 780 litt mer utsatt til, med en gjennomsnittlig FPS på 99,4 og minsteverdi på 64 FPS.

Med den skyhøye oppløsningen 2560 x 1600, og alt av kvalitetsinnstillinger fremdeles på høyeste nivå, faller faktisk dagens testmodell ett hakk på rangeringen – umiddelbart noe overraskende, men dette har ganske begrenset betydning.

Referansemodellen får nemlig bare 0,6 FPS mer i gjennomsnitt, et overtak på under én prosent; mens minsteverdien på dagens testmodell er 2 FPS høyere enn AMD-kortet. At bronsemedaljen ryker for Asus-kortet vårt her kan vi dermed ganske enkelt avskrive som et statistisk avvik.

Det er uansett litt skuffende å se at vi ikke får noe i nærheten av de 19 prosentene Asus lovet for Battlefield 4 i denne litt eldre forgjengeren, da vi har vanskelig for å se hvordan Mantle skulle gjøre en så stor forskjell.

Metro 2033

@ V e r y H i g h , D X 1 1 , 1 6 x A F , 4 x M S A A , P h y s X , D O F

Det andre spillet vi tester er Metro 2033. Spillet kom ut så tidlig som første kvartal 2010, og har nå rukket å få seg en oppfølger, men er like fullt fremdeles et spill hvor selv de aller råeste skjermkortene som slippes sliter overraskende mye.

Spillet kommer pakket med DX 11-baserte muligheter. Implementeringen av tesselering er meget synlig, og i denne testen har vi dratt innstillingene ut til det fulle. 16 x AF, 4 x MSAA og PhysX aktivert bør virkelig sette skjermkortene vi tester på prøve – selv i Full HD.

Metro 2033 gir ved Full HD-oppløsningen tredjeplassen tilbake til dagens testmodell, og nå er det spenstig nok Radeon R9 290X som følger på fjerdeplassen. Kun Nvidias to aller kraftigste rene spillmodeller, GeForce GTX 780 og GeForce GTX 780 Ti klarer å servere flere bilder i sekundet enn dagens testmodell.

At AMDs Radeon R9 290X havner bak vårt Radeon R9 290 fra Asus blir ikke mindre oppsiktsvekkende av at forskjellen er på godt og vel tre prosent. Dette er innenfor en statistisk feilmargin, men registrerte minsteverdi er nærmere 19 prosent høyere på Asus-kortet vi tester i dag – noe som i alle fall imponerer oss.

På aller høyeste oppløsning går det ikke fullt så bra for dagens testmodell, og begge AMD sine referanseutgaver suser forbi på rangeringen målt i gjennomsnittlige antall FPS. Nvidias GeForce GTX 780 faller på den annen side akterut, og vi sitter dermed med en ytelse som med ganske liten margin er den fjerde beste vi har sett i denne testen.

Sniper Elite V2

@ U l t r a , D X 1 1 , C o m p u t e S h a d e r s , H i g h A d v a n c e d S h a d o w s

Vår tredje test er en smule ferskere enn Metro 2033, og kom ut i 2012. Sniper Elite V2 er navnet, og spillet er tidvis ekstremt krevende for skjermkortene. Dette er akkurat hva vi ønsker oss, og for å understreke dette har vi også her kjørt alt av innstillinger til maks.

Vi starter testen og ser en geværkule fly avsted i sakte film, og vårt overklokkede Asus Radeon R9 290 DirectCU II serverer scenen med en gjennomsnittlig 43,29 bilder i sekundet. Resultatet er dermed på akkurat samme nivå som referansemodellen og det råsterke PNY XLR8 GeForce GTX 770 OC,

Oppover til Radeon R9 290X og GeForce GTX 780 er det en viss avstand, men i Sniper Elite V2 er det fremdeles GeForce GTX 780 Ti som dominerer når det gjelder ytelse.

Når vi skrur oppløsningen til 2560 x 1600 piksler blir det litt større forskjeller i det som var et ganske likt trekløver på Full HD-oppløsning. PNY sitt overklokkede GeForce GTX 770 sakker mest akterut i forhold til resten av tetet, og det er godt nytt for dagens testmodell som befester sin fjerdeplass.

Også de to skjermkortene over vårt Asus-kort, Radeon R9 290X og GeForce GTX 780, får et mindre overtak enn på den lavere oppløsningen. Så langt synes vi dagens testmodell har gjort en sterk figur, men kommer det til å vare?

Ytelse, spill - del 2

Hitman: Absolution

@ U l t r a , D X 1 1 , 8 x M S A A

Hitman: Absolution var et av de mest krevende spillene som kom ut i 2012, og det byr på komplett implementering av alt DirectX 11 har å by på. Dette gir mulighet til å skru detaljnivåene opp til nær sagt uante høyder – noe vi selvfølgelig har gjort.

Aller først kjører vi et testløp i Full HD, og her får vårt Asus Radeon R9 290 DC II OC vise seg fra sin beste side. En andreplass på tabellen, og ytelse som legger seg pent mellom toppmodellen Radeon R9 290X og det råsterke GeForce GTX 780 Ti er høyst imponerende – og nedover til AMDs referansemodell av Radeon R9 290 er det en forskjell på drøyt 4 prosent.

Nå skal det sies at de nye AMD Radeon R9-kortene virkelig stortrives i Hitman: Absolution, men det gjør det ikke mindre imponerende å se at alle våre tre toppmodeller fra AMD virkelig danker ut det beste Nvidia har å by på ved 2560 x 1600 piksler.

Dagens testmodell i overklokket Asus-drakt er heller intet unntak, og sniker seg inn på en andreplass – hvor særlig en imponerende minsteverdi virker positivt inn på vårt helhetsinntrykk av kortet.

Far Cry 3

@ U l t r a , D X 1 1 , 8 x M S A A , S S A O : H D A O , E n h a n c e d A t c M S

Far Cry-serien er kjent for vakre strender, svaiende palmetrær, flammer og eksplosjoner. Med slike omgivelser, sammen med en rekke spektakulære effekter, burde spillet kreve sitt av maskinvaren, og for å være sikre på dét har vi skrudd alle innstillinger til topps også i vårt nest siste testspill.

På Full HD-oppløsningen klarer Asus' overklokkede Radeon R9 290 seg igjen godt, selv om det faller ned til en fjerdeplass på rangeringen. Både GeForce GTX 780 og AMDs referansemodell av Radeon R9 290 serverer akkurat like sterke resultater, og havner henholdsvis like bak og like foran på tabellen, alle med resultater som er greit spillbare.

Vi skulle dog gjerne sett litt glattere bildeflyt fra AMD i denne testen, med tanke på at skjermkortet vårt i dag jo er overklokket, men den gang ei. Avstanden til de to aller kraftigste kortene i utvalget holder seg dermed ganske betydelig, selv om man ikke ville merket veldig mye til det i faktisk spilling.

Med oppløsningen skrudd helt opp til 2560 x 1600 piksler klarer Asus-kortet vårt seg igjen som før, men her øker det forspranget til GeForce GTX 780 til et par bilder i sekundet. Igjen er dette ganske umerkelig i reell bruk, men det viser at AMD-løsningen for å holde en stabil bildeflyt selv på svært høye oppløsninger har en del for seg.

Company of Heroes 2

@ M a x , A A : H i g h , T e x : H i g h e r , S n o w : H i g h , P h y s : H i g h

Siste spilltest er Company of Heroes 2, som vi i vår ytelsestest av spillet fant ut at slurper i seg maskinkraft for å kunne tegne opp et vell av teksturer, eksplosjoner, flammer og røyk, samtidig som det stadig er en fryktelig snøstorm på ferde. En meget god kandidat til å seigpine alle grafikkort som finner veien inn i testbenken vår, altså.

Dette spillet lar igjen vårt overklokkede Radeon R9 290 fra Asus innkassere en sølvmedalje, med ytelse som overgår både Nvidias GeForce GTX 780 Ti og GeForce GTX 780. I tillegg sakker referansemodellen littegrann akterut, og det er faktisk bare AMD Radeon R9 290X som leverer et bedre resultat i Full HD.

Marginene mellom de fem øverste kortene er imidlertid ørsmå, men vi ser at det er trekløveret fra AMD som serverer de mest stabile minsteverdiene. Dagens testmodell gjør det altså svært greit, men vil dette også gjelde på aller høyeste oppløsning?

Dét vil det i aller høyeste grad. Faktisk får vi en gjennomsnittlig bildeflyt som ligger solid på andreplassen mellom Radeon R9 290X og referansemodellen av Radeon R9 290. Samtidig er minsteverdien den aller høyeste vi har målt, og på alle målepunkter er det en god avstand ned til de to beste Nvidia-kortene på tabellen.

Dermed er ytelsestestene avsluttet, men før vi konkluderer skal vi se på hvordan effektforbruket og temperaturene har vært underveis »

Effektforbruk og temperatur

Ytelsestestene er nå avsluttet, men før vi kan si oss helt ferdige må vi måle et par andre viktige variabler. Først ut er strømforbruket, og da ser vi på hvor mange watt hele datamaskinen trekker fra stikkontakten når den kjører for fulle mugger, samt når maskinen slapper av.

Med tanke på at vårt Asus Radeon R9 290 DC II OC jevnt over leverte like god eller litt bedre ytelse enn referansemodellen fra AMD må vi si oss litt overrasket over et litt lavere strømforbruk. Det er nesten så vi avskriver dette som en målefeil, men med tanke på at viftehylet på referansekortet var på nivå med en jetmotor vil vi heller ikke se fullstendig bort fra at det var en overivrig vifte som trakk de ekstra 24 wattene den gang.

En annen ting som taler mot målefeil er at vi har et effektforbruk som ligger midt mellom Nvidias GeForce GTX 780 og GeForce GTX 780 Ti – og det samme kan sies om ytelsen vi har sett gjennom alle dagens tester.

Nvidia klarer som regel levere mer ytelse per watt enn AMD, så atter en mulig forklaring er at Asus-kortet vårt ikke presterte så godt som det kanskje kunne gjort av en eller annen ukjent grunn, men vi sjekket at klokkefrekvensen i bruk lå på akkurat en gigahertz, så til syvende og sist er det ikke lett å si.

Energikonsumet var likevel ikke på noen måte lavt, så at vi får et svært behagelig temperaturnivå – tatt i betraktning hvilken grafikkprosessor vi kjører – er en meget hyggelig overraskelse. Kun 72°C ved belastning er godt i underkant av AMDs temperaturmål på 90°C, og selv om 38°C ved hvile ikke er superkjølig er det en vesentlig forbedring fra referansemodellen.

Det er likevel en annen ting som imponerer oss mye mer enn temperaturen alene, og det er støynivået.

Støy

Med dagens testmodell understreker nemlig Asus at de virkelig har peiling på å lage gode kjølere. DirectCU II-varianten som står på dagens skjermkort er riktig nok av den litt overdimensjonerte sorten, og noe av det største og tyngste vi har vært ute for siden vi testet det kolossale Asus Radeon ROG Matrix HD 7970 Platinum, men den får da også jobben gjort.

De to viftene beveget seg bare på 1070 RPM når skjermkortet slappet av, og spant aldri opp til over 1500 RPM, som resulterte i et svært avslappet og høyst overkommelig støynivå.

Viftene skal være i stand til å nå hastigheter på godt og vel 5000 RPM, noe som vil bråke som et uvær, men med tanke på hvor kjapt temperaturen stupte selv med viftene gående på laveste hastighet ser vi ikke for oss at det vil bli relevant særlig ofte.

Med dét er vi ferdige med alle våre tester og målinger.

Konklusjon

Da vi testet Radeon R9 290 fra AMD ble vi imponerte over ytelsen, men litt nedslått over temperaturen og effektforbruket. Vi konkluderte med at AMD hadde gjort noen endringer i siste liten som ga oss et kort som gjorde det bedre i spill, men likevel ble verre i bruk.

I dag har vi testet skjermkortet som fikser alt som gikk galt.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC er et skjermkort som gir ytelse helt opp i toppsjiktet, fullt og helt på linje med det dyrere Nvidia GeForce GTX 780, og et kort som ikke lager et umenneskelig bråk til tross for en brennhet AMD-kjerne i bunn.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC: Produkteske.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

På noen få tester fikk vi faktisk ytelse bedre enn de vi så fra vår test av GeForce GTX 780 Ti, til tross for at Asus' fabrikkoverklokking av dagens testmodell ikke så ut til å gjøre de helt store utslagene.

Samtidig er temperaturene vi fikk Asus-kortet vårt til å kjøre lave nok til at det bør gå greit for de mer dedikerte å presse ut enda noen flere FPS hvis de velger å overklokke litt selv.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Dagens testprodukt tar kanskje opp en del plass i kabinettet ditt, og vil neppe passe i en superkompakt stue-PC. Til dét er det rett og slett for stort, for tungt, og for klumpete.

Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC kan vi meget gjerne anbefale i toppklassen.Foto: Varg Aamo, Hardware.no

Samtidig vet vi hvor mye varme som blir generert av Radeon R9 290-kjernen, så du bør nok ha god luftgjennomstrømming i kabinettet ditt dersom du har tenkt å kjøre dette skjermkortet. Hvis det er på plass ser vi ingen grunn til å styre unna dagens testmodell.

Prisen er nemlig akkurat like hyggelig som testresultatene, og det billigste Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC i vår Prisguide koster litt over 3600 kroner.

Til sammenlikning er laveste pris for GeForce GTX 780 Ti nærmere 5400 kroner – altså 50 prosent høyere enn hva du må bla opp for dagens testmodell uten at ytelsen på noen måte er like mye høyere.

Leter du etter et skikkelig kraftig spillskjermkort, og vil ha noe av det beste uten å tømme lommeboka fullstendig, er det med andre ord ikke vanskelig å velge. For entusiastene anbefaler vi gjerne Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC.

+ Meget solid ytelse
+ Svært god og stillegående kjøleløsning
+ Mye skjermkort for pengene

- Ingen spesielle

Finn laveste pris på Asus Radeon R9 290 DirectCU II OC »

Lurer du forresten hva «DirectCU II OC» betyr?
Ekstra: Vi forklarer meningen bak skjermkortenes etternavn »

Mer om
annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her