Internet Explorer 9.0
Introduksjon
Microsoft har tidligere blitt kritisert for sin nettleser, og kritikken har først og fremst gått på dårlig sikkerhet og manglende støtte for webstandarder. Internet Explorer har også hatt tendens til å henge etter funksjonsmessig, det vil si sammenlignet med andre nettlesere.
Vi testet IE8 i fjor, og konklusjonen var at nettleseren har dårlig støtte for standarder, at den er langt tregere sammenlignet med konkurrentene, men at sikkerheten er blitt bedre.
Onsdag 15. september la Microsoft ut betaversjon av Internet Explorer 9.0. Programvaregiganten mener denne versjonen er blitt såpass mye bedre enn dagens versjon (8.0) at den ble lagt ut som om det dreide seg om en endelig versjon, det vil si med en lanseringsfest, og "Beauty of the Web" som slagord.
- Les også: IE9 beta kan lastes ned
IE9 beta er å finne på microsoft.com eller fra beautyoftheweb.com. For ordens skyld, dersom du av en eller annen grunn ønsker å fjerne IE9 beta på et senerer tidspunkt, kan dette gjøres via "Kontrollpanel, Programmer, Avinstaller et program, Vis installerte oppdateringer", og da skal IE9 beta dukke opp på siden. Det er nemlig slik at IE9 installeres over IE8, som en Windows-oppdatering.
I bruk
Microsoft har gått dramatisk til verks i Internet Explorer 9.0. Brukergrensesnittet er blitt ganske så minimaslistisk, og førsteinntrykket er meget godt.
Søkefunksjon
Vi kan nå søke direkte fra adresselinjen i nettleseren. Dersom vi skriver inn et søkeord, startes et søk med den valgte søkemotoren, som ikke overraskende er Microsofts Bing. Dette fungerer utmerket.
Det som derimot ikke fungerer som det skal er muligheten til å definere en annen søkemotor enn Bing. Merkelig nok har Microsoft i IE9 beta fjernet "Håndter søkeleverandører"-muligheten som IE8 har. Kanskje denne muligheten dukker opp i den endelige versjonen? Riktignok skal det være mulig å legge til en annen søkemotor via en "Legg til"-lenke nederst i vinduet som spretter ned når vi skriver inn et søkeord i adressefeltet, men denne funksjonen fungerer ikke når vi prøver.
Favoritter
Favoritter er for mange brukere en viktig funksjon i en nettleser, og vi synes Microsoft har lykkes ganske godt med denne funksjonen i IE9, både når det gjelder mulighet for organisering og enkel tilgang.
Ved siden av verktøyikonet er en stjerne som gir enkel tilgang til favoritter. I samme vindu får vi også enkel tilgang til RSS-feed og logg, det vil si via egne faner.
Faner
Fanefunksjonen er blitt forbedret på flere områder. Vi kan dra enkelfaner ut på skrivebordet slik at det åpnes et nytt vindu, og på den måten kan vi vise nettsider side ved side.
Funksjonen for åpning av ny fane er blitt forbedret. Vi får nå opp en side med lenker til våre mest besøkte nettsider. Her kan vi slette enkeltlenker, og kan åpne lukkede faner på nytt. En artig funksjon er at vi kan høyreklikke på en lenke, og legge denne til Start-menyen i Windows, og vi kan også klikke-og-dra en nettside fra "ny side" til oppgavelinjen slik at den låses der nede. Det eneste vi har å utsette på denne funksjonen er at det ser ut som vi ikke kan knytte disse lenkene til andre nettlesere enn IE. Det er likevel ingen tvil om at "ny fane"-ordningen er en ganske nyttig funksjon, i hvert for brukere som bruker fanfunksjonen til daglig.
Nedlastinger
Denne funksjonen er blitt forbedret i IE9. Vi får opp en stor dialogboks som viser en oversikt over aktive nedlastinger, pluss nedlastinger som er fullført. IE9 har fått ny dialogboks som viser oversikt over nedlastinger.
Vi har muligheten til å stoppe nedlastinger enkeltvis, for å eventielt fortsette nedlasting på et senere tidspunkt, og eventuelt slette dem.
Deaktivering av tunge tillegg
IE9 har fått en funksjon som kan brukes til å gi brukeren tips om et tilleggsprogram går på ytelsen løs i nettleseren. Vi kan velge å deaktivere programmer som viser seg å være tunge å kjøre.
Meldinger
En av nyhetene i IE9 er at det dukker opp et lite vindu nederst i nettleseren, dersom nettleseren trenger reaksjon fra brukeren på et eller annet, eksempelvis om autofullfør skal huske oppføringer i webskjemaer.
Poenget med denne nyheten er visstnok at den skal være mer diskré enn sprettoppvinduer.
Sikkerhet
Microsoft har i IE9 ikke forandret mye på sikkerhetsfuksjoner, men det ble gjort store forbedringer allerede i IE8.
Akkurat som i IE8 er sikkerhetsinnstillingene lett tilgjengelige i IE9.
Standarder, ytelse og konklusjon
Standarder og ytelse
Vi presiserer at Internet Explorer 9.0 ikke er blitt lansert ennå, og derfor kan resultater av diverse tester kun tolkes som antydninger, men de kan likevel gi oss en pekepinn på hva vi har i vente.
Acid-tester
Vi har gjennomført en såkalt Acid-test som har til hensikt å vise hvor godt en nettleser støtter webstandarder. Det finnes flere versjoner av testen, blant annet Acid2 og Acid3. Acid3 er mer krevende enn Acid2.
I Acid2-testen kommer IE9 ut med full støtte:
I Acid3-testen når ikke IE9 helt til topps, men det er slett ikke langt unna:
Dette er en klar forbedring fra tidligere tester av IE.
HTML5
IE9 klarer seg ganske bra i Acid-testene, men ikke så bra i en HTML5-test, men igjen er det klar forbedring i forhold til dagens versjon. På nettstedet html5test.com kan vi teste ut hvor godt en nettleser støtter HTML 5-standarden. Denne testen gir ikke noe absolutt svar angående hvor godt eller dårlig en nettleser støtter HTML 5, men gir en viss antydning. Det er 300 som er maks i denne test.
Ytelse
Vi tester nettleseren med den såkalte Sunspider Javascript Benchmark-testen, og resultatet ble 478 ms, noe som er en kraftig forbedring fra dagens IE-versjon (8.0). Vi har testet flere nettlesere for å sammenligne Javascript-ytelsen. For ordens skyld, denne testen er gjennomført på maskin med samme spesifikasjoner. Selve tallene gir i utgangspunktet ingen meningen – testen er først og fremst nyttig til å sammenligne nettlesere, ved bruk under samme forhold.
Resultat av Sunspider Javascript Benchmark i millisekunder:
IE9 når ikke til topps, sammenlignet med andre nettlesere, men dette er en kraftig forbedring fra dagens og tidligere IE-versjoner.
Minnehåndtering
Hver fane i IE9 kjøres som en isolert prosess, noe som skal forhindre at hele nettleseren går ned dersom én fane krasjer.
Resultatet av minnebruk med 5 åpne faner i megabyte: 180 MB (IE9).
Vi prøver også å åpne 30 faner samtidig, og resultatet ble 1100 megabyte.
Konklusjonen er at IE9 beta yter omtrent det samme som endelig versjon av Google Chrome.
Konklusjon
Det er ingen tvil om at Microsoft har skjerpet seg kraftig på områder som nettleseren tidligere har slitt med. Nettleseren er blitt vesentlig raskere, støtter webstandarder betydelig bedre, og utseendet er blitt mer oversiktlig. Sikkerheten er et klassisk område som IE tidligere er blitt kritisert, men dette ble forbedret allerede i IE8, og Microsoft har ikke gjort store endringer på dette i IE9. Vi kan også nevne at viktige funksjoner som favoritter er blitt ordnet på en fin måte i IE9.
Flere funksjoner fungerer imidlertid ikke som de skal, eksempelvis prøvde vi å definere en annen søkemotor enn Bing, men dette viste seg ikke å fungere som det skal, men vi velger å tro at dette er en av mange ting som blir fikset i den endelige versjonen. Det er tross alt en betaversjon vi har sniktittet på, og noen feil må man derfor regne med, men vi liker mye av det vi ser her.