Forbyr populære mobiler
Det melder NRKs Forbrukerinspektørene.
Sony Ericsson W300i og Nokia E65 er noen av telefonene som inneholder nikkel, og som ikke lengre vil selges i Norge.
Det er den danske miljøministeren Troels Lund Poulsen som har kommet med forslaget, og danskene regner med forbudet vi tre i kraft mot slutten av året.
- Dette forbudet vil også gjelde i Norge, forteller seksjonssjef Berit E. Gjerstad i Statens forurensningstilsyn, til Forbrukerinspektørene.
De som selger telefoner med nikkel vil få en advarsel og deretter et pålegg om å fjerne apparatene fra butikkhyllene.
Også EU støtter danskenes forslag, og tar med mobiltelefoner i det såkalte nikkeldirektivet.
- Dette er gode nyheter! Vi har ventet på et slikt lovforbud, og jeg er positivt overrasket over hvor raskt denne prosessen har gått, sier Grethe Amdal til FBI. Hun er rådgiver i Norges Astma- og Allergiforbund.