Forbrukerrådet kritiske til Kindle
Vi fortalte nylig om at e-bokleseren Kindle fra Amazon snart skal være tilgjengelig i Norge.
Nå reagerer imidlertid Forbrukerrådet, og mener Kindles avtalevilkår fratar norske forbrukere sentrale rettigheter.
Dette er noen av punktene Hans Marius Graasvold, underdirektør i Forbrukerrådet, reagerer på:
- Det er urimelige bindingen mellom kjøpt innhold og Kindle-enheten. Graasvold utelukker ikke reaksjoner dersom ikke Forbrukerrådet er tilfreds på dette punktet. Noe lignende skjedde i Itunes-saken, men den saken ble senere løst.
- Amazon forbeholder seg retten til å avslutte en avtale uten forvarsel dersom kunden har brutt avtalevilkårene. Dermed risikerer kunden å miste tilgang til materiale vedkommende har kjøpt.
- Amazon forbeholder seg en rett til å gjøre endringer i avtalen på et hvilket som helst tidspunkt, uten at kunden blir varslet eller får anledning til å samtykke.
- Forbrukerrådet setter også spørsmålstegn ved personvernet. Kindle-informasjonen er lagret på servere i USA, og hva skjer dersom denne informasjonen kommer i gale hender?
- Det fremstår noe uklart hvorvidt norske forbrukere kan ta sikkerhetskopi av innholdet de kjøper.
(Kilde: Forbrukerrådet)
Les også
Amazon tester ut webbasert Kindle
29. sep. 2010
Kindle revet ut
28. juli 2010
Kindle DX også i Norge
7. jan. 2010
Årets julegave på Amazon
29. des. 2009
Forbrukerrådet klager inn Facebook
25. nov. 2009
Universiteter vraker Kindle
13. nov. 2009
Kindle for PC kan lastes ned
11. nov. 2009
Kindle for PC-er
23. okt. 2009
Ny Kindle-utfordrer?
21. okt. 2009
Kindle tilgjengelig utenfor USA
7. okt. 2009
Mer om
annonse