Til hovedinnhold

Microsoft Security Essentials

Installasjon

Introduksjon og installasjon

Microsoft Security Essentials (MSE) er et gratis antivirusprogram som er basert på Onecare. Forskjellen mellom de to tjenestene/programmene ligger først og fremst i at MSE er en slank versjon av Onecare. MSE er egentlig videreutviklet Onecare, men uten funksjoner som ikke har med fjerning av skadelige programmer å gjøre, eksempelvis funksjoner som rydder på harddisken. Microsoft har i MSE også lagt større vekt på brukervennlighet.

Meningen er at MSE også skal erstatte antispionprogrammer Windows Defender i tillegg til antivirusprogrammet Onecare, og er derfor ment som å gi en komplett beskyttelse mot skadelige programmer av ulike slag. Vi kan nevne at Windows Defender tidligere har fått strykkarakter av oss når vi testet programmet i april i år.

MSE skal visstnok ikke være forhåndsinstallert i Windows, men skal tilbys for gratis nedlasting fra Microsofts sine nettsider.

Vi installerte programmet fra microsoft.com. Programmet er i utgangspunktet ikke tilgjengelig for Norge, ikke foreløpig i hvert fall, men det er ikke noe problem å velge United States som plassering via følgende dialogboks:

Vi setter i gang installasjonen.

Godtar lisensvilkårene.

Windows må deretter valideres.

Programmet er nå klart for installering.

Installasjonen er ferdig i løpet av 20 sekunder.

Programmet setter i gang oppdateringsprosess automatisk umiddelbart etter installasjon.

Vi opplevde at oppdateringen ikke ble gjennomført i første forsøk, men det viste seg at oppdateringen ble gjennomført automatisk like etterpå. Dette viser at programmet har gode oppdateringsrutiner.

I bruk

Vi liker det enkle og minimalistiske grensesnittet. Det er svært oversiktlig og gjør at det er lett å finne frem funksjonene.

Programvinduet har fire faner:

  • Home
    Hovedvinduet er veldig enkelt å forholde seg til. Her kan vi se om sanntidsbeskyttelsen er på og om programmet er oppdatert. Videre kan vi velge å skanne hele datamaskinen eller foreta en raskere skanning. Vi kan eventuelt velge å skanne kun deler av maskinen.
  • Update
    Programmet blir oppdatert automatisk umiddelbart etter installasjon. Riktignok opplevde vi at oppdateringen ikke fungerte ved første forsøk, vi fikk en feilmelding om at forbindelsen feilet, men ett minutt senere ser vi at en oppdatering blir lastet ned og installert likevel. Programmet har med andre ord gode rutiner som sørger for å levere oppdateringer. Signaturoppdateringer blir forresten lastet ned flere ganger daglig.
    I tillegg finner vi en knapp under Update-fanen som kan brukes til å starte søk etter oppdatering.
  • History
    Her finner vi en liste over alle skadelige programmer som programmet eventuelt har funnet ved skanning siden programmet ble installert første gangen.
  • Settings
    Her kan programmet konfigureres på ulike måter. Blant annet er det mulig å sette tidspunkt for planlagt skanning.

I tillegg til fanene har programmet en Help-knapp med tilgang til søkbar informasjon om programmet, pluss en lenke til planlegging av skanning.

Når vi laster ned et testvirus på maskinen, får vi følgende advarsel:

Dessuten får vi følgende vindu opp dersom vi skanner mappen med samme testvirus:

Her får vi muligheten til å trykke på Clean Computer, og dermed fjerne viruset. Enklere blir det ikke.

Ytelse

Programmet bruker i underkant av 4 MB når det kjører i bakgrunnen (uten skanning), og bare litt over 4 MB når skanningen kjøres. Microsoft Security Essentials er dermed ganske lite ressurskrevende.

Vi skannet (full scan) en harddisk på 140 GB, og det tok 6 timer og 45 minutter, noe som er ganske lang tid, men det viser seg at MSE bruker meget langt tid for å skanne dersom det er snakk om mange objekter som skal skannes – i vårt tilfelle rundt 1,47 millioner objekter. Ingen skadelige programmer ble funnet på vår "vanlige" test-PC, så vi måtte lage en virtuell maskin som ble infisert med vilje – se neste side.

Til sammenligning brukte AVG 2,5 timer, men "kun" 787 840 objekter ble skannet. AVG fant heller ingen skadelige programmer på den vanlige test-PC-en, kun informasjonskapsler.

Effektivitet

Vi vil i denne testen ikke foreta noen omfattende test av oppdagelse og fjerning av skadelige programmer, men vi sammenligner programmet med gratisprogrammene Antivir, Avast og AVG. Til dette bruker vi en virtuell maskin som vi infiserer med vilje ved å surfe på flere potensielt skadelige nettsider, og installerer flere programmer som har dårlig rykte på seg. Vi klikker på alle sprettoppvinduer som dukker opp, og godtar alle programmer vi får tilbud om å installere. For ordens skyld, vi bruker identiske (samme infeksjoner) virtuelle maskiner for alle programmene.

Det kan nevnes at harddisken på den virtuelle maskinen kun er av størrelsen 10 GB, og derfor tar skanningen mye kortere tid enn med en større harddisk. Når vi eksempelvis skannet vår ikke-virtuelle test-PC som har 140 GB harddisk, tok skanning 6 timer og 45 minutter. Det er med andre ord kapasiteten på harddisken og antall skannede objekter som har mye å si angående hvor langvarig skanningen blir. Men det bør legges til at Microsoft Security Essentials har innebygd sanntidsbeskyttelse, og dermed skal man ikke så ofte ha behov for skanning av hele harddisken, med mindre man merker unormal aktivitet på maskinen.

Vi sammenligner MSE, Antivir, AVG og Avast

Slik bli resultatet for de fire antivirusprogrammene:

Antivir

Skannetid: 15 min.
Antall skannede objekter: 164 834

Skadelige programmer som ble funnet: Adspy, Zango, Altnet og Starware.

AVG

Skannetid: 40 min
Antall skannede objekter: 204 427

Skadelige programmer som ble funnet: IELauncher, Starware, Kazaa og trojanske hesten BackDoor.SmallX.VX.

Avast

Skannetid: 10 min
Skadelige programmer som ble funnet: Hotbar, IELauncher, Kazaa og Starware.

Microsoft Security Essentials

Skannetid: 58 min.
Antall skannede objekter: 330 000

Skadelige programmer som ble funnet: Hotbar, Zango, Starware, Altnet, Kazaa og den trojanske hesten Virtool:JS/Obfuscator.H.

Programmet bruker en del lengre tid til å skanne enn de andre gratisprogrammene, men går til gjengjeld grundigere til verks fordi flere objekter blir skannet enn de andre gratisprogrammene.

Konklusjon

Ingen av programmene er avgjørende best når det gjelder å finne og fjerne skadelig programvare. Vi anser imidlertid MSE og AVG som de beste programmene etter denne testen. Begge programmene fant en trojansk hest som ikke de andre programmene fant. Vi velger å sette MSE ett hakk foran siden programmet går grundigere til verks, det vil si skanner flere filer.

MSE gir oss ganske god informasjon om skadelige programmer som blir funnet, både i selve MSE-programmet og via en lenke på nettet.

Det kan også nevnes at vi mener Avast har det klart dårligste brukergrensesnittet. Det har et ikonbasert panel som åpenbart er ment å være fancy, men som gjør det svært vanskelig å finne frem funksjonene i programmet. Microsoft Security Essentials derimot har et superenkelt og meget oversiktlig grensesnitt.

Konklusjon

Microsoft overrasker positivt med det nye antivirusprogrammet. Microsoft Security Essentials (MSE) er både enkelt og raskt å installere, brukervennlig, og er også effektivt ved fjerning av skadelige programmer. Dessuten er det svært lite ressurskrevende.

En annen fordel med MSE er at det ikke dytter på brukeren masse funksjoner som brukeren kanskje ikke trenger eller ønsker. MSE plager heller ikke brukeren med varsler om mindre farlige programmer.

Vi foretok ikke noen omfattende test av fjerning av virus, men vår test med en virtuell maskin som vi infiserte med vilje med surfing på farlige nettsteder, viste at MSE fjernet mange av truslene og fant ett skadelig program som ingen av de andre gratisprogrammene fant.

+ Oversiktlig og minimalistisk grensesnitt
+ Lite ressurskrevende og lett å bruke
+ Gode oppdateringsrutiner
+ Programmet er stille (brukeren blir ikke plaget med masse advarsler)
+ Effektivt mot skadelige programmer

- Krever Windows-validering
- Mangler adferdbasert beskyttelse
- Foreløpig ikke tilgjengelig i norsk versjon

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her