Asus ENGTX280 TOP
Innledning
GTX 280 er Nvidias nyeste toppkort i deres 10. generasjon Geforce-serie og er et én-prosessorkort, i motsetning til forrige toppmodell, 9800 GX2. Én prosessor gir skjermkortet visse fordeler fremfor en toprosesor-løsning, da man bl.a. slipper å være avhengig av SLI-støtte for å kunne utnytte skjermkortet maksimalt, da ikke alle spill har like god, eller SLI-støtte i det hele tatt.
Asus GTX 280 TOP er med sitt oppgitte effektforbruk på 240 Watt TDP (originalt 236 Watt). Ingen strømsparer her i gården nei – i hvert fall ikke ved belastning. Det blir derfor spennende å se om den medfølgende standardkjøleren duger til å kjøle skjermkortet uten å produsere for mye støy.
Nvidia har også forbedret strømsparingsfunksjonen som setter inn når skjermkortet ikke er under belastning. Dette kan føre til at man i lengden kan tjene inn litt på strømregningen sammenlignet med forrige generasjons toppkort.
Vi takker Asus som leverte kortet til test.
Spesifikasjoner
Kjernen er produsert i samme byggeteknikk som 9xxx-serien – nemlig TSMCs 65 nm-teknikk. Her har Nvidia klart å presse inn hele 1,4 milliarder transistorer på 556 mm2. Dette gjør at vi kan forvente oss en svært stor og varm opplevelse. GTX 280 har også fått en stor oppgradering på minnefronten og har blitt utstyrt med 1024 MB GDDR3-minne fordelt ut over 16 minnebrikker. Dette gir kortet hele 512-bit minnebuss og gjør printkortet til tidenes mest avanserte med hele 14 lag.
Dagens testprodukt bruker standardkjøleren fra Nvidia. Dem med 9800 GTX eller 8800 GTS 512 MB kan nok også dra kjennskap på den da de er svært like. Det som skiller GTX 280 fra de to er at også baksiden av skjermkortet er dekket av et heldekkende lag plastikk med et par lufteriller for ekstra kjøleeffekt – i samme stil som 9800 GX2.
Skjermkortet fra Asus har fått TOP-betegnelsen, som henviser til at dette er en fabrikkoverklokket utgave. I vårt tilfelle er kjernen klokket fra originale 602 MHz til 670 MHz, shaderene fra 1296 MHz til 1460 MHz og tilslutt så er minnet klokket fra 1100 MHz til 1214 MHz (2428 MHz effektivt). Med andre snakker vi om et veldig avansert kort som er dyrt å produsere, noe som også gjenspeiles på den høye prislappen man må forvente seg for å få tak på et slikt beist.
Med et skremmende høyt effektforbruk på 240 Watt TDP ved maksimal belastning så skriker kortet etter bedre kjøling – og ikke minst en kraftig strømforsyning. At dagens GTX 280 har blitt utstyrt med en 6-pins PCI Express- og en 8-pins PCI Express-strømtilkobling kommer derfor ikke som noe sjokk på de fleste. Med andre ord er ikke dette skjermkortet for dem som har et lite kabinett, og slett ikke for dem som ønsker en lav-effekts-HTPC i stua. Sett på den lyse siden har Nvidia har laget en bedre strømstyring slik at GTX 280 og GTX 260 har et særdeles lavt strømforbruk når de ikke er under belastning.
Skjermkortet benytter som de fleste nyere skjermkort seg av PCI-Ex 2.0, som i teorien kan levere dobbelt så høy båndbredde som PCI-Ex 1.1 per kanal. Dette har hittil hatt relativt liten innvirkning på ytelsen i praksis, og hvorvidt GTX 280 er i stand til å ta i bruk den økte minnebåndbredden er noe usikkert.
Det skal som alltid nevnes at PCI Express 2.0 og den eldre PCI Express 1.1 er forover- og bakoverkompatible med hverandre.
Tilbehør
Sammen med kortet følger:
- Bruksanvisning
- CD med drivere og programvare
- Musematte og CD-mappe i skinn
- DVI-VGA adapter
- Strømovergang fra 2x4-pin til 6-pin PCI Express
Testoppsett
Overklokking
Som standard kjører GTX 280 med henholdsvis 600 MHz, 1296 MHz og 2203 MHz (kjerne/shader/minne). Asus har på sin side overklokket til hendholdsvis 670MHz, 1460MHz og 2428 MHz. Dette er en ganske formidabel fabrikkoverklokk og vi var dermed spente på å se om det var stort mer å presse ut av kortet.
Vi startet med å skru opp viftehastigheten til 100 prosent, noe som gir en god del støy, men også en del bedre kjøling. Den høyeste frekvensen vi klarte å få stabilt var hele 760 MHz på kjernen, 1520 MHz på shaderene, og utrolige 2768 MHz på minnet!
Med originale GTX 280-frekvenser så klarte skjermkortet 121 FPS i spillet F.E.A.R, og 26 FPS i Crysis. På Asus' fabrikkinnstillinger så fikk vi 136 FPS i F.E.A.R, og 29 FPS i Crysis. Med maksimal overklokk så presterte det 146 FPS i F.E.A.R, og 31 FPS i Crysis. Det var ingen dårlig ytelsesøkning i seg selv, men vi hadde håpet på litt mer, spesielt i Crysis, og for å se om vi kunne sitte med en prosessorflaskehals så overklokket vi Q6600-en fra 2,4 GHz til 3,8 Ghz noe som resulterte i 36 FPS med maksimal overklokk.
Syntetiske tester
3Dmark 06
Dagens testprodukt gjør det langt fra dårlig i 3Dmark06, men gjør det langt fra like bra som vi håpet. Dette kommer sannsynligvis av at prosessoren vår begynner å bli en relativt stor flaskehals. Vi hopper derfor raskt over på den nyeste 3Dmark Vantage.
3Dmark Vantage
På standard innstillinger (performance), så ser vi her at kortet gjør det langt bedre, og da spesielt på grafikkdelen der Asus GTX280 TOP scorer hele 77 prosent bedre enn sin forgjenger 9800 GTX.
På extreme-innstillinger økes grafikken et godt hakk, og vi må kjøre med 4xMSAA og 1920 x 1200 i oppløsning. Dette gjør at skjermkortene blir belastet langt mer, og dagens testprodukt får virkelig vist hva den er god for. Ikke mindre enn 138 prosent over 9800 GTX i grafikktesten kan tyde på at 3Dmark Vantage tar godt i bruk den økte minnebåndbredden og minnemengden ved høyere oppløsninger.
Støy
Asus GTX280 TOP gir i første omgang fra seg svært lite støy, og det viste seg fort at viften var låst til 40 prosent. Dette førte vel og merke til overoppheting av skjermkortet, og vi ble nødt til å installere overklokking og viftestyrings programvaren som fulgte med kortet for at den automatiske viftejusteringen skulle fungerer. Med nye drivere og programvare for å viftestyre skjermkortet så ble ikke varme noe problem lengre.
Ved idle-bruk så gir vifta kun fra seg rolig sus, mens ved tyngre belastning så ble vifta absolutt hørbar, og bråkte nok hakket mer enn tilsvarende skjermkort som 9800 GTX og 9800 GX2.
Spill
Call of Duty 4
GTX 280 TOP må nok se seg slått av 9800 GX2 i dette spillet, selv om ytelsesforskjellen blir mindre ved høyere oppløsninger. Og ved 1920 x 1200 i oppløsning så ser vi at ytelsen er så og si lik i praksis.
F.E.A.R
GTX 280 ser virkelig ut til å kose seg i dette spillet, og sparker virkelig i fra. For vi må nok se oss litt overrasket over resultatene i denne testen, for vanligvis så har SLI-oppsett som 9800 GX2 gjort det spesielt godt i dette spillet, og selv på lavere oppløsninger så holder altså GTX 280 avstand.
World in Conflict
Denne spilltittelen krever generelt sett mye av prosessoren, og selv ved 1920 x 1200 i oppløsning så virker det som om prosessoren blir flaskehals. 9800 GX2 tar en god seier i DX9-modus samt 1280 x 1024, mens GTX 280 gir noe bedre ytelse i de høyere oppløsningene.
Call of Juraez
Igjen ser vi at dagens testkort tar en aldri så liten seier i 1680 x 1050 og 1920 x 1200 i oppløsning. Call of Juraez i DX10 har meget høyoppløste teksturer og fin grafikk som kjører en del bedre på mer minne og høyere minnebåndbredde.
Crysis
Litt skuffende ytelse er det som møter oss i denne testen. Ytelsesforbedringen fra 9800 GTX var ikke den helt store, og litt merkelig ytelse på 9800 GX2 gjør at vi begynner å lure litt. Vi prøvde derfor å øke prosessorfrekvensen et stykke, noe som viste seg å hjelpe en hel del, selv i 1920 x 1200. Det virker vel og merke som om prosessoren har største utslag på selve benchmarken, og ikke ytelsen vi ser mens vi spiller til vanlig.
Konklusjon
Asus GTX 280 TOP gjør ingen dårlig jobb i spillsammenheng, og spesielt i høyere oppløsninger så gjør skjermkortet det meget tilfredsstillende. Men selv om GTX 280 vinner en liten seier over 9800 GX2 i de tyngste innstillingene, så er det allikevel skuffende at vi ikke ser større forskjeller.
For 9800 GX2 bruker mindre strøm, koster nesten en tusenlapp mindre enn Asus GTX 280 TOP, og har også bedre ytelse i litt lavere oppløsninger. En kan begynne å spørre seg om dette virkelig er et skritt i riktig retning.
På den lyse siden så kommer også GTX 280 med langt bedre strømsparingsfunksjon, som gjør at skjermkortet bruker langt mindre strøm når det ikke brukes til noe. Det er også en fordel at skjermkortet kun har en GPU, da den ikke trenger å være avhengig av noen SLI-funksjon, som til tider kan gi dårligere ytelse i visse spill.
Sammenlignet med andre GTX 280-kort, så gjør derimot Asus en god jobb med sitt fabrikkoverklokkete GTX 280-kort, som kun koster en liten hundrelapp mer enn standardversjonen sin. Og med tanke på ytelsesøkningen vi kan se av frekvensøkningen, så er ikke Asus GTX 280 TOP noe dårlig valg om man først har bestemt seg for et GTX 280-kort. I hvert fall om man ikke har planer om å overklokke selv.
For skjermkortet overklokker meget godt, i hvert fall om man har god nok kjøling, eller takler støyen fra vifta på 100 prosent.
Men er man på utkikk etter et skjermkort som gir mest ytelse per krone, så finnes det langt bedre alternativer der ute. Se da spesielt på 9800 GX2, eller et HD 4870 fra AMD.
+ God overklokker
+ Hendig strømsparingsfunksjon
+ Yter tilfredsstillende i de høyeste oppløsningene
+ Lavt støynivå ved idle-bruk
- Høyt strømforbruk
- Ganske hørbart under tung belastning
- Stiv pris
- Skuffende ytelse ved lavere oppløsninger