Solgte over én milliard Androider
I fjor ble det for første gang solgt en milliard Android-mobiler, men til tross for at flere kjøpe iOS-enheter sank Apples markedsandel.
I 2014 ble det solgt over én milliard smarttelefoner på verdensbasis basert på Android-operativsystemet.
Det totale smarttelefon-salget inkludert alle operativsystemer endte på vel 1,3 milliarder.
Dette fremgår av salgstallene analysebyrået IDC nå har lagt frem for fjoråret.
Antall solgte Android-telefoner ble 1,0593 milliarder enheter.
Året før ble det solgt i alt 802 millioner Android-mobiler.
Til sammen står Android- og Ios-operativsystemene nå for 96,3 prosent av det globale smarttelefonmarkedet.
I Norge ser tallene litt annerledes ut. Der ble det i fjor solgt mobiltelefoner for 7,7 milliarder kroner, men det var en liten nedgang, sammenliknet med året før.
På nettbrett-fronten, derimot, var det nesten total kollaps.
Samsung-seier uten vekst
Den store vinneren i Android-markedet er Samsung, som solgte flere mobiler enn de neste fem Android-produsentene på listen til sammen.
Likevel greide ikke Samsung å selge særlig mange flere mobiler i fjor enn året før. Kanskje de kommende 5G-apparatene vil hjelpe?
Størsteparten av veksten på Android-plattformen var det Huawei, Lenovo (inkludert Motorola), LG, ZTE og Xiamoi som sto for, ifølge IDC-tallene.
Microsoft på stedet hvil
Microsoft solgte 34,9 millioner Windows Phone-enheter i fjor, noe som er en beskjeden økning fra 33,5 millioner mobiler året før.
Microsoft har så langt hatt mest fokus på den nedre delen av smarttelefon-markedet, med forholdsvis rimelige mobiler av Nokia-opprinnelse, mens HTC og Samsung har fått ta seg av de dyrere segmentene av markedet, ifølge IDC.
Men analysebyrået tror Microsoft kommer til å satse hardere på høyende-delen av markedet når Windows 10 er klar i løpet av året.
Blackberry mistet ytterligere markedsandeler i fjor. Plattformen representerer nå bare 0,4 prosent av smarttelefon-markedet, mot 1,9 prosent året før.
Ios opp – og ned
IDC-tallene for smarttelefonmarkedet viser at Apples salg av iOS-enheter hadde rekordhøy vekst med 25,6 prosent i fjor, mye takket være Iphone 6, som ble lansert i siste halvdel av året. I alt solgte Apple 192,7 millioner smarttelefoner i 2014, mot 153,4 millioner enheter året før.
Med Iphone 6 reponderte Apple på kravet fra markedet om mobiler med større skjerm. IDC setter spørsmålstegn ved om Apple vil greie å opprettholde den kraftige veksten i salget etter at kravet om større skjerm nå er innfridd. Det var fjerde kvartal av 2014 som var Apples store kvartal på mobilsiden.
Kanskje må Apple i 2015 få opp dampen ved hjelp av Apple Watch?
Her er alt du trenger å vite om smartklokka »(Cw.no)
Tross den store salgsøkningen måtte imidlertid Apple se at Ios-markedsandelen i smarttelefon-markedet sank noe i 2014, fra 15,1 prosent året før til 14,8 prosent i fjor.
LES OGSÅ: Vær plagsom – slik bør DU oppføre deg i sosiale medier (Cw.no)