Til hovedinnhold

Apple vil nekte å lade iPod

Apple brygger på en ny metode for å tyverisikre iPod. Dersom en iPod stjeles og kobles til en annen datamaskin enn eieren sin, vil spilleren slutte å fungere.

Apple har søkt patent på metoden, som innebærer at iPod-en slutter å lade.

Alle bærbare enheter med et oppladbart batteri har en ladekrets som gjenkjennes når veggladeren plugges i. Deretter forvalter den strømmen til batteriet. Apples patent går ut på at iPod-en gjengkjenner at den ikke er koblet til rett lader, og deretter blokkerer oppladingen.

Slutter å lade

Dersom datamaskinen som brukes til å lade iPod-en ikke har en sikkerhetskode som er lagrert i iPod-en, vil det ikke være mulig å lade. I tillegg vil det bli umulig å lade iPod-en i veggladeren.

Apple bruker en lignende metode for å pare iTunes og iPod sammen, slik at det skal være vanskelig å piratkopiere musikk med iTunes.

En slik tyverisperre vil kunne stoppe tyveri av iPod. England er ett av flere land som har opplevd en bølge med ran og tyveri av elektroniske enheter som iPod. Det er vanligvis lett å kjenne igjen en iPod-eier, siden hodesettene leveres med karakteristiske hvite ledninger.

(Kilder: PCpro.co.uk, Engadget.com)

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her