Ultimate Ears super.fi 5 Pro
Introduksjon
Et problem som gjelder de fleste MP3-spillerne er at de medfølgende ørepluggene ikke har spesielt god lydgjengivelse. I det hele tatt er det relativt sjeldent med øreplugger som gir god lyd, og derfor er det mange som velger å bruke større hodetelefoner med bøyle. Men også dette kan ha ulemper når man beveger seg utendørs.
Ultimate Ears har lagd støpte monitorplugger til scenemusikere i mange år, og begynte ifjor å levere masseproduserte øreplugger for forbrukermarkedet. Meningen er å nå markedssegmentet som ønsker svært god lyd, uten at det tar plass i lomma.
Oppskriften til Ultimate Ears består av at øreproppene har separate elementer for bass og diskant, samtidig som det indre øret er isolert fra resten av verden. Selv om elementene er små, kan man dermed få god bunn og fylde i lydbildet.
Takk til Ultimate Ears som lånte oss produktene til test.
Spesifikasjoner og tilbehør
- Frekvensområde: 20 - 16000 Hz
- Følsomhet: 119dB/mW
- Impedans: 21 ohm
- Ledning: 1,2 m
- Vekt: 17 g
- Koblingstype: 3,5 mm mini-jack (overgang til 6,3 mm følger med)
Ultimate har ikke spart på noe når det kommer til tilbehøret. Med i boksen følger det med fem forskjellige hetter, en kompakt oppbevaringsboks i gummi, plastikk og metall, en reiseveske i skinn, 6,3 mm-overgang, en attenuator (demper) og en manual. Det følger også med en egen rensepinne man kan bruke for å rengjøre pluggene for voks og andre ulumskheter som måtte komme på dem.
Demperens funksjon er å fjerne 20 dB av signalet, da ørepluggene ellers er meget følsomme. Uten demperen må lydnivået være på 30-35 % av det undertegnede vanligvis bruker med hodetelefoner, samt at avspillerens sus blir veldig tydelig.
Produktet blir levert i en godt pakket plastikkforsegling, med lav egenvekt og forholdsvis lite kulørt papp.
I bruk
Utvalget av gummihetter sikrer at det er noe som passer alle, og det var bare et par av disse som passet undertegnede. Oppsiktsvekkende nok måtte høyre gummihette være et nummer større enn venstre for å oppnå lik isolasjon.
Ørepluggene bæres ved å "skru" dem fast inne i øregangen. Teknikken minner om den man bruker for å sette på sov-i-ro, bare at gummiputene på super.fi ikke må klemmes sammen først. Dermed blir det indre øret forseglet, og det lille bass-elementet får et trykkkammer for å gjøre jobben sin.
Etterpå festes bøylen bak øret som på illustrasjonen over, og her holder pluggene seg til man tar de av. Dette fungerer godt når man lærer seg teknikken, men krever gjerne litt fikling i begynnelsen.
Lydtester
Vi har utsatt høretelefonene for de vanlige testtonene, samt hørt på sinussveip fra 20 til 60 Hz, 50 Hz til 1 kHz og 1 til 15 kHz. Vi har også vurdert 3D-posisjonering ved spilling ved hjelp Creative X-Fis CMSS-3D-funksjon. Vi har brukt ørepluggene i en periode på ca. 2 uker.
Testprogrammene har vært RightMark 3DSound 2.2 og NCH Tone generator 2.01. Testtonene er de vanlige 30 Hz, 50 Hz, 250 Hz, 1000 Hz, 10 kHz og 15 kHz.
Når det kommer til testtonene leverer super.fi meget godt på alle sammen. 30 Hz er klart lavere enn 50 Hz, men den høres likevel godt. Sveipene viser at det ikke er spesielle frekvenser som skiller seg spesielt ut oppover i registret. Det må jo bemerkes at ørepluggene må være skikkelig påsatt på for at de skal gi fyldig nok bass.
3D-lyden er meget god i både spilling og RightMark 3D. Fugler og sverdslag kan posisjoneres lett i Oblivion, så konklusjonen er at super.fi 5 Pro egner seg veldig godt til 3D-spilling også.
Musikkgjengivelsen er også helt upåklagelig til ulike typer musikk. Undertegnede liker ikke for mye bass, og likte godt måten sjangerne rock-, disco, jazz og klassisk ble gjengitt. Det finnes en billigere utgave av super.fi 5 som heter super.fi 5 EB, denne er beregnet for folk som krever enda mer trøkk i bassen.
Det må også bemerkes at vi brukte super.fi 5 Pro på toget, og dette fungerte meget bra. Lyddempingen gjør at mye av skinnestøyen blir til et svakt sus i bakgrunnen, mens musikken kommer tydelig frem. Ute på gå- eller joggetur er ikke super.fi 5 Pro like geniale, de demper rett og slett for mye av inntrykket fra trafikken rundt.
Konklusjon
Lydkvaliteten slår alt som anmelder har prøvd hittil av øreplugger, og dette inkluderer svært mange hodetelefoner med øreklokker også. Dette kombineres med at pluggene er hendige, og at de leveres med ståletui, reiseveske i skinn og et utvalg gummihetter for ulike ører.
Super lyd kommer ikke uten en pris. Super.fi 5 Pro er fysisk gjenstand som man putter inn i ørene, og det er ingen måte at dette kan være like komfortabelt som et par store hodetelefoner med puter.
En annen ulempe er at ørepluggene må rengjøres etter omtrent hver gang man bruker dem. Ørene produserer voks jevnlig, og når man tetter dem igjen slik man gjør med super.fi 5 Pro, produserer de faktisk enda mer voks. Da hjelper det godt at gummihettene som Ultimate Ears leverer er vaskbare. Man får også med et verktøy for rengjøring.
Å kjøre tog eller fly med super.fi 5 Pro er rett og slett en flott opplevelse. During og støy minimeres, og lyden fremstår som klar og fokusert på tross av alt som foregår i lydmiljøet rundt deg. Dette er super.fi 5 Pros virkelig sterke side, og gjør at de fungerer langt bedre enn løsninger med aktiv lyddemping, ved hjelp av mikrofon og motfasesignal.
Så vil super.fi 5 Pro være noe for deg? Det avhenger av hvor høyt du setter god lyd. Hvis du er en lydfantast som alltid ønsker det ypperste av lyd på MP3-spilleren, uansett lydforurensingen rundt deg, så mener vi at den klare og gode lyden veier opp for litt ømme ørekanaler.
Super.fi 5 Pro passer imidlertid ikke alles budsjett, og hvis man kan klare seg uten lyddempingen og den hendige størrelsen kan man nok oppnå like god lydkvalitet på flere høretelefoner fra ca. 1000 kroner og oppover.
+ Uovertruffen lydkvalitet
+ Hendig størrelse
+ Mye fint tilbehør
- Ukomfortable
- Må rengjøres ofte