Til hovedinnhold

Gigabyte Radeon HD 3870 OC

Innledning

Nå er det strengt tatt ikke så lenge til Radeon HD4800-serien kommer på markedet, men vi tar med en liten test av Gigabyte Radeon HD 3870 i fabrikksoverklokket utgave.

Tidligere har vi tittet på en variant fra Asus, som benyttet seg av både referansefrekvenser og ikke minst referansekjøler. Modellen fra Gigabyte skiller seg ut med bruken av en kjøler fra Zalman samt en del kvassere frekvenser enn det kortet fra Asus kan by på.

Vi takker Gigabyte som leverte kortet til test.

Spesifikasjoner

Radeon HD 3870 er utstyrt med 666 millioner transistorer, et tall med en viss bibelsk klang. Transistorantallet er lavere enn både på Radeon HD 2900 XT og GeForce 9800 GTX.

Frekvensmessig legger ikke Gigabyte seg så veldig høyt med sitt Radeon HD 3870 OC. Av tabellen over ser vi en økning på 50 MHz for kjernen og faktisk en reduksjon på minnefrekvensen. Maksimalt er Radeon HD3870 satt opp til å takle 1,2 GHz GDDR4-minne (altså 2,4 GHz effektivt). Det vanlige er at produsentene kjører med 1,12 til 1,15 GHz, men her ser vi at Gigabyte legger seg helt nede på 900 MHz med GDDR3. Av en eller annen grunn oppgir Gigabyte selv 750 MHz på sine egne produktsider for minnefrekvensen, men det stemmer altså ikke.

Kjøleløsningen som Gigabyte benytter denne gangen er hentet fra Zalman, nemlig Zalman VF700-Alcu. Zalman er godt kjente for sin kamp mot støy fra datamaskinene, så det skal bli spennende å se hva denne kjøleren kan gjøre.

Støtte for HDCP er på plass og det samme gjelder mulighet for HDMI. Utfordringen er bare at Gigabyte ikke har lagt ved noen overgang fra DVI til HDMI, ei heller har kortet noen dedikert HDMI-utgang. Kortet har også full støtte for Universal Video Decoder (UVD) og har hardware-akselerasjon av både H.264 og VC-1 som brukes av Blu-ray og HD DVD

Gigabyte har tatt i bruk minne fra Samsung på sitt Radeon HD 3870 OC, nærmere bestemt Samsung K4J52324QE-BJ1A. 1A på slutten betyr 1000 MHz, så dermed har man litt å gå på.

Tilbehør

Sammen med kortet følger:

  • Bruksanvisning
  • CD med drivere og programvare
  • Spillet Neverwinter Nights 2
  • To stykk DVI-til-VGA-adapter
  • Strømkabel
  • Fleksibel Crossfire-kabel
  • Overgang til komponent

Testoppsett

Effektforbruk

På samtlige oppsett har vi målt effektforbruket. Målingen viser hvor mye effekt den komplette maskinen drar fra strømuttaket i veggen. Skjermen holdes utenfor. Dermed er ikke dette en nøyaktig verdi for det enkelte skjermkort, ettersom de andre komponentene i maskinen også teller inn. Verdien av tallene kommer først når man sammenligner oppsett med ulike skjermkort opp mot hverandre.

En ting er i alle fall sikkert, Gigabyte Radeon HD 3870 OC har et meget hyggelig effektforbruk. Vi noterer oss godt under 100 Watt.

Overklokking

Standardfrekvenser for grafikkprosessoren på dette kortet er på 825 MHz. For minnets del kjører det på 1800 MHz effektivt. Men her var det lite mer å hente. Resultatene var så sørgelige at vi dropper noe mer her.

Syntetiske tester

Syntetiske tester

I 3Dmark06 er det svært jevnt i hele feltet som vi ser. HD 3870 OC kommer godt ut synes vi, det er ikke langt opp til Geforce 9800 GTX som koster en god del mer.

I Pixel Shader-testen i 3Dmark06 er det noe større forskjeller ute og går. Kortet fra Gigabyte havner godt bak variantene fra Nvidia.

Spill

Call of Juarez-testen går meget bra for Radeon HD 3870. Kortet kommer riktignok sist i feltet men det er ikke langt opp til Geforce 9800 GTX. Ser man det hele i lys av prisen er dette hyggelige resultater for det Radeon-baserte kortet.

Når det gjelder Company of Heroes så går Gigabyte-kortet på en liten smell. Resultatene er i og for seg greie de, men Geforce 9800 GTX ligger langt foran.

I Crysis henger fremdeles Radeon-kortet godt med. Likevel er det et lite stykke opp til Geforce 9800 GTX. Men, absolutt en solid jobb fra Gigabyte-kortet.

Så runder vi av med World in Conflict. Igjen ser vi at Radeon-kortet går på en liten smell, men som vanlig med Radeon-kort er ikke tapet så stort når man skrur på AA og AF.

Videoytelse, bildekvalitet

Videoytelse

Denne testen blir gjort med filmen Smokin' Aces på HD DVD. Filmen er kodet med VC-1, noe som også gjelder flertallet av filmene på markedet. Det vi sjekker er hvor mye skjermkortet avlaster prosessoren under avspilling av film. Uten at skjermkortet hjelper til havner man på rett over 60 % prosessorbruk.

Alle de nye ATI-kortene med full UVD yter særdeles godt på videofronten. Radeon HD 3870 er naturlig nok intet unntak. Godt under 30 prosent er svært gode resultater.

Bildekvalitet

2D

I løpet av testperioden kom vi ikke over noen spesielle faktorer under 2D-bruk som er verdt å nevne.

3D

3D-kvaliteten var det heller intet å utsette på. Vi har som vanlig tatt med et par skjermbilder fra 3Dmark06 slik at man også kan se med egne øyne. Ved å trykke på bildene kommer de opp med oppløsning på 1920x1200 piksler i PNG-format.

Radeon HD 3870 , ingen AA/AF
Radeon HD 3870 , 4xAA, 16xAF

Støy

Da er testlaben for støymålinger også blitt klar for testing kjøleløsninger. Det er kun skjermkortet som blir målt i denne testen. Kortet blir koblet ut av testlaben og satt opp inne i støykassen. Deretter benytter vi oss av et laboratorieaggregat for å få korrekt turtall på kjøleløsningens vifte.

Det som vi merket oss med denne kjøleløsningen var at viften kjørte på fullt turtall hele tiden. Enten systemet var uten last eller om det var 3Dmark06 som ble kjørt ble viften forsynt med snaue 12 Volt. Uten last er det altså mer støy fra dette kortet enn fra en stillegående referansekjøler, men under last er situasjonen en annen.

Det er viktig å være klar over at støynivået vil variere etter det miljøet skjermkortet befinner seg i. Hos oss har det svært gode og kjølige forhold, dermed blir også støynivået lavt. I tillegg vil ulike kabinetter og alle andre komponenter som lager støy spille inn for totalinntrykket. Likevel, resultatene over gjør at man kan sammenligne kjøleløsningene på forskjellige kort opp mot hverandre.

Konklusjon

Vi er ikke helt overbevist av Gigabyte Radeon HD 3870 OC. Da vi testet et Radeon HD 3870-basert kort fra Asus som fulgte referansedesignet skrev vi at dette var effektiv grafikk i mellomklassen. Det utsagnet står fremdeles ved lag.

Grunnen til at vi ikke her helt overbevist denne gangen, er at Gigabyte har satt på et mye tregere GDDR3-minne samtidig som kjøleløsningen lager litt mer lyd enn vi liker under vanlig skrivebordsarbeid. Positivt er det dog at viften faktisk ikke lager mer støy under last.

Videoytelsen er imidlertid i toppklassen, og dersom dette er viktig for deg bør du i skrivende stund se mot de AMD-baserte kortene med UVD.

Alt i alt gir Radeon HD 3870-baserte kort grei 3D-ytelse til en hyggelig pris, men akkurat dette kortet fra Gigabyte vinner ingen pris hos oss.

  • Lavt effektforbruk
  • God videoytelse
  • Pen pris
  • Støyer lite under last
  • Litt for mye støy ved lav last
  • Tregt minne
annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her