Til hovedinnhold

TerraTec Headset Master 5.1 USB

Innledning

TerraTec er ingen nykommer når det gjelder lyd på datamaskiner. I en årrekke har de produsert produkter i denne sjangeren, og er kanskje spesielt godt kjent for lydkortene i Aureon-serien. I tillegg tilbyr TerraTec flere andre TV- og lydprodukter.

Headset Master 5.1 USB har to litt mer eksotiske egenskaper. For det første er det et 5.1-hodesett og for det andre er det USB-basert.

5.1-kanals hodesett er ikke noe det florerer av på markedet, og for mange kan det kanskje fremstå som noe underlig at man skal greie å presentere så mange kanaler i et hodesett - som tross alt ikke er så digert.

Takk til TerraTec som leverte produktet til test.

Spesifikasjoner

  • Vekt: ca. 450 gram
  • Frekvensområde: 20 – 20 000 Hz, subwoofer 20 - 120 Hz
  • Kabellengde: ca. 2 meter
  • Grensesnitt: USB 2.0

Funksjonalitet

  • 5.1-kanals, seks høyttalere
  • Subwoofer med romperister
  • Separate volumratt for hvert kanalpar
  • Avtakbar mikrofon med mute-funksjon
  • USB-basert lydkort
  • Software equalizer og karaoke

Les mer om headsettet hos Terratec.

Det første som slår oss med dette oppsettet er at man ikke kan bytte ut kablene, verken før lydkortet eller etter lydkortet. Hvis man først skal ha slike USB-baserte lydkort synes vi det burde ha vært mulig å benytte andre hodesett eller høyttalersett. Slik som settet fremstår nå kan man ikke benytte høyttalere i tillegg.

Konseptet med seks høyttalere i et hodesett må jo undersøkes. Vi plukket av skumgummiputen som lå an mot øret og skrudde av rammen som satt inne i klokkehuset. Der dukket det jammen opp en pen samling med små elementer. Disse var noe ulikt vinklet, slik at det skal virke som at lyden kommer fra ulike kanter.

Innhold

Sammen med hodesettet følger det med litt forskjellige småting. Selve lydkortdelen med volumkontrollene henger fast på kabelen fra hodesettet. Videre følger det med en avtakbar mikrofon, en beskyttelsespose, en enkel guide og en CD med drivere.

Installasjon / I bruk

Installasjon

Vi fulgte hurtiginstallasjonen til punkt og prikke, noe som var en ren plankekjøring. Inn med driver-CD-en og følg anvisningene på skjermen.

Ettersom vi allerede hadde et lydkort i maskinen som var koblet til et høyttalersett, lot vi dette stå. Dermed kunne vi koble til hodesettet når vi har bruk for det.

Med en gang man kobler til hodesettet kanaliseres lyden ut til det. Kobler man fra igjen kommer lyden atter tilbake til høyttalersettet. Dette er jo praktisk, men da får man ikke gjort nytte av et godt internt lydkort. I tillegg har ofte høyttalersett lydutganger der man kan koble til hodesett.

I kontrollpanelet har man en rekke innstillingsmuligheter. En av de mer unyttige, men desto morsommere detaljene er noe som TerraTec har gitt navnet "Magic Voice". Her kan man velge mellom monster-, tegnefilm, manne- eller kvinnestemme. Programvaren endrer så fortløpende på stemmen når man snakker i mikrofonen. Dette er en slager på nettspill.

I bruk

Hodesettet sitter ikke spesielt godt på hodet. Vi lot det gå på vandring rundt i lokalet. Samtlige testpersoner hadde et problem med at klokkene ikke gikk inntil hodet i nederkant. Hodesettet er rett og slett for trangt.

Mikrofonen er derimot meget fin, den er lett å få til å stå i ønsket posisjon. Lydkvaliteten skal ifølge andre testpersoner også være meget god.

Når det gjelder lydkvaliteten i headsettet så testet vi med litt forskjellige spill, noen scener fra Ringenes Herre og litt ulik musikk.

Felles for alle disse var en særdeles tynn mellomtone, mens diskanten var klar og fin. Bassen var ikke veldig dominerende, men hodesettet har innebygget en liten "romperister". Dette gjør at hele hodesettet vibrerer i takt med lyden.

Vi fikk ikke noen veldig god romfølelse på verken film eller spill, sett i forhold til 5.1 høyttalersett. Testtonene som man kunne få fra hver enkelt kanal var heller ikke veldig distinkte. Når damestemmen sier "left sourround" må man tenke litt før man kan si at, joda, det stemmer vel det. Ikke helt overbevisende med andre ord. Dog skal det legges til at vi synes romfølelsen var mer tilstede enn ved vanlige headsett.

Tester

Ettersom TerraTec Headset Master 5.1 USB kommer med et lydkort koblet til USB-kabelen, kjørte vi et par tester som gikk på prosessorbruk.

Først ut er lydtesten i 3DMark03. Denne måler prosessorbruk ved bruk av henholdsvis 0, 24 og 60 kanaler.

For å sammenligne kortet mot en kjent referanse tok vi med Creative Sound Blaster Audigy 2 ZS. I testen ser vi at det er først ved 60 kanaler at Creative-kortet drar litt fra TerraTecs løsning.

RightMark 3DSound 2.2 måler prosessorbruken ved ulike lydmodi. Creative-kortet legger seg på rett over tre prosent ved alle modiene. TerraTec-kortet ligger på rundt fem prosent ved "ingen lyd" og går opp mot hele 10-11 prosent ved 2D og 3D.

Konklusjon

TerraTec Headset Master 5.1 USB er ikke noe spesielt behagelig å ha på. Det blir for trangt slik at putene ikke kommer inntil hodeskallen i nederkant. Dette var et problem for alle som prøvde settet, uansett hodefasong.

Vi synes ikke 5.1-opplegget er helt overbevisende. Romfølelsen er ikke god nok til at hjernen blir lurt. Frittstående anlegg er nok her et mye bedre valg, men dyrere. I tillegg forstyrrer man ofte andre dersom man skal ha et frittstående anlegg. Likevel synes vi romfølelsen er noe bedre enn tradisjonelle 2-kanals hodesett.

Det er ikke mye positivt å si om dette produktet, men mikrofonen synes vi fungerer meget bra. Den er lett å stille inn og har god lyd. I tillegg liker vi "romperisteren", C4-eksplosjoner i Battlefield 2 blir en helt ny opplevelse.

Dessuten er det en fin funksjon at man kan stille inn nivået på hvert kanalpar. Nytteverdien av Magic Voice kan sikkert diskuteres, men vi hadde det ganske morsomt med denne funksjonaliteten.

Dette hodesettet har et konsept vi ikke helt skjønner. De fleste maskiner har integrert lydkort, og folk som er opptatt av lyd kjøper gjerne interne lydkort. Et USB-basert headsett tar mye av prosessorkraften samtidig som hodesettet i seg selv ikke overbeviser. Hvem er det som vil ha et slikt produkt?


+ Integrert lydkort
+ Volumratt for alle kanalpar
+ Klar diskant
+ "Romperister" gir bedre bassopplevelse
+ God mikrofon


- Sitter dårlig på hodet
- Ikke overbevisende 5.1
- Høyt prosessorbruk
- Faste kabler i lydkort
- Tynn mellomtone

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her