Til hovedinnhold

Test av Toshiba Satellite 1900-102

Introduksjon

Da de første skrivebordserstatterene kom på markedet for snart to år siden (kan diskuteres), fikk man de i kun en eller to konfigurasjoner. Slik situasjonen er i dag, kan man få skrivebordserstattere i svært mange ulike konfigurasjoner. Dette er selvfølgelig meget positivt siden man får en større frihet til å velge hva slags komponenter man ønsker.

Toshiba Satellite 1900-102 er et glimrende eksempel på hvordan økt konkurranse på det bærbare markedet har ført til at en så stor aktør som Toshiba har blitt nødt til å kaste seg på skrivebordsprosessorbølgen for å kunne øke konkurranseevnen. Toshiba selv betegner Toshiba Satellite 1900-102 som en billig men en bra bærbar som gir mye PC for pengene. Vår erfaring så langt med billige PC-er har vært noenlunde blandet. Om Toshiba har lykkes med å levere et gjennomtenkt produkt som virkelig holder det den lover er hovedtema i de neste sidene som kommer.

Takk til

for utlån av produktet!

Spesifikasjoner

BeskrivelseToshiba Satellite 1900-102
ProsessorIntel Pentium 4 1.7GHz
BrikkesettIntel i845
Nettverkskort10/100 Mbit/s
Minne installert256MB PC133 SDR RAM (2x128MB)
Ledige minnespor2 totalt, 0 ledig, maks 1GB SDR RAM
Harddisk2,5" Toshiba 30GB 4200rpm ATA-100
GrafikkontrollerATI MOBILITY Radeon
Grafikkminne16MB DDR SDRAM
Grafikkoppløsning / Fargedybde1024x768, 32-bit fargedybde
LydbrikkeCrystal CS4299-A AC'97
Skjermstørrelse14,1" XGA TFT Aktiv matrise
StyreredskapPekebrett med to taster
VGA-utgangJa, 15-pin D-sub
Parallell port1 stk
Seriell portBytt
Infrarød1 stk
FireWireBytt
Mikrofon inn1 stk
Video utgang1 stk S-video
Linje-ut1 stk
USB-port3 stk USB 1.1 porter
PS/2 portBytt
WLAN / BluetoothNei / Nei
MinnekortleserBytt
DiskettstasjonInnebygd
ModemMC`97 modem V.92 - 56 kbps
Optisk lagringCD/DVD-spiller
Lesehastighet24X (CD) / 8X (DVD)
PCMCIA-spor2 stk CardBus Type I/II eller 1stk Type III
Hull for Kensington låsKrysse av
Kontakt for portreplikatorKrysse av
Medfølgende OSMicrosoft Windows XP Home Edition (Norsk)
Medfølgende programvareDrivers & Utilities, Microsoft Works
Vektca. 3,8kg
Veiledende prisca. 16 000,- inkl. mva.

Testoppsett

BeskrivelseToshiba Satellite 1900-102
Minne installert256MB PC-133 SDR RAM
OperativsystemWindows XP Professional, Build 2600
Grafikkoppløsning / Farge1024x768, 32-bit fargedybde
BrikkesettdriverIntel Chipset Utility Driver 4.0.1003
Skjermtype / OppfriskningPlug and Play @ 60Hz
Strømstyringsmodus for BAPCo MobileMark 2002Portable/laptop

I bruk

Programvare og installasjon

I pakken fulgte det med en rekke ting. Alt fra kabler til gode og forståelige manualer, både på CD og på papir. Microsoft Works-pakken følger også med. Dette er bra for alle nybegynnere selv om programmet ikke holder samme kvalitetsnivå som Office-pakken til Microsoft.

Installasjonen av maskinen gikk bra. Det fulgte med Windows XP Home Edition med på maskinen. Maskinen fungerte stabilt og bra med dette operativsystemet. Vi har ingenting å utsette på stabilitet på maskinen.

I bruk

Når vi pakket opp maskinen ble vi negativt overrasket av størrelsen og vekten til maskinen. Maskinen er mildt sagt tung og stor. Skjermen er i motsetning til maskinens store volum veldig liten. For å være helt ærlig synes vi at det hele ser veldig dumt ut med den lille skjermen på en så stor maskin. Har du sett bærbare fra begynnelsen av 90-tallet skjønner du hva vi mener. Skjermen takler dessverre kun en oppløsning på 1024x768. Dette er altfor lite synes vi. En skrivebordserstatter skal nok ha en større skjerm enn dette.

Denne maskinen er laget av Compal, det ser man fort ved å se på tastaturet. Tastaturet har samme oppsett som maskinene fra Zepto. Veldig knotete dog kvaliteten og støynivået på tastaturet befinner seg i et akseptabelt intervall. Pekebrettet er derimot ikke lik som modellene til Zepto. Pekebrettet er meget mykt og behagelig i bruk. Meget bra, lavt støynivå på pekebrettastene er det også.


Trykk på bildet!

Foran på maskinen finner vi en briljant statuspanel som viser hva som foregår. Her kan man starte avspilling av musikk CD-er, men ikke justere lyden. Hvor sistnevnte er plassert skal vi se litt nærmere på. Helt bakerst har Toshiba plassert to høyttalere som ser veldig kraftige ut. Men vi kan vel ikke si at vi hørte noen forskjell sammenliknet med høyttalere som vi finner på andre bærbare.


Trykk på bildet!

På høyre side av maskinen har Toshiba valgt å plassere en diskettstasjon og en DVD-spiller. Mellom disse to enhetene finner vi en litt merkelig plassert USB-port. Kobler man til en tykk USB-komponent (som f.eks. en Bluetooth-modul) til denne porten kan man få problemer med åpning/lukking av DVD-spilleren.


Trykk på bildet!

Bak på maskinen finner vi et ryddig panel med to USB-porter, IrDA, 10/100-LAN port, 56kbps modemport, LPT-1 port, VGA-utgang, strømplugg og S-Video utgang.

Venstre side på maskinen finner vi utgang for mikrofon, hodetelefoner og en dreibar volumknapp. Sistnevnte likte vi meget godt. Under alt dette finner vi PCMCIA-sporene. Det er plass til to Type II PC-kort eller ett Type III-kort.

Ytelse

Å enkode en 118MB .wav til formatet .ogg versjon 1.0 med 192kbps har bare 99 sekunder. Dette er ikke så ille.

Ytelsen er altså ikke spesielt imponerende under 3DMark 2001 SE. Vi synes at ytelsen er altfor svak for en skrivebordserstatter. Det skal sies at de fleste spill som ikke er så krevende går greit på maskinen hvis man setter ned detaljnivået på grafikken.

Vi har oppgradert grafen ovenfor med litt mer realistiske tall, Satellite 1900-102 var den første maskinen vi testet under MobileMark 2002. Vi ser at selv den dag i dag gjør maskinen en god figur i de fleste kontorapplikasjoner.

En batterilevetid på 3 timer og 25 minutter er vi svært fornøyde med, spesielt hvis man tar resultatet i fra de andre maskinene i betraktning.

Konklusjon

Toshiba har lykkes i å lage en bærbar PC som har et stilig og et funksjonelt design. Vi likte godt plasseringen av høyttalerne og spesielt statuspanelet som er digitalt. Dette er uten tvil en glimrende måte å få med seg små detaljer om det er diskjobbing eller om CD-spilleren er i gang. Toshiba skal også ha ros for at maskinen er relativt stillegående til tross for at det faktisk sitter en skrivebordsprosessor i maskinen. Satellite 1900-102 har meget lang batterilevetid. Nok en gang en detalj som overrasket oss med tanke på at det sitter en energisulten skrivebordsprosessor i maskinen. Ytelsen er overkommelig og passer ypperlig for alle som ønsker en "allrounder".

Denne billigmodellen fra Toshiba har som alt annet, sine negative sider også. Størrelsen og vekten er det første vi vil påpeke. Er du detter en billig og forholdsvis lett maskin, hold deg for all del unna denne maskinen. Den er blytung. Skjermen er OK, men vi kunne ønsket litt større skjerm, det er jo tross alt en skrivebordserstatter vi taler om her. Vi hadde blitt glad om Toshiba kunne benytte DDR RAM i stedet for SDRAM i denne maskinen. Prisforskjellen er ikke så stor. DDR RAM bruker mindre strøm også. Maskinen bruker en skrivebordsprosessor også. Dette er en løsning som vi ikke er så glad i av diverse grunner men siden Toshiba har faktisk klart å temme problemene ved skrivebordsprosessorer så bra som de har gjort, er det faktisk ikke så negativt. 3D-ytelsen kunne også ha vært bedre.

Satellite 900-102 er en meget bra maskin med god batterilevetid og funksjonalitet, men den er litt for stor og tung synes nå vi. Maskinen mangler også det lille ekstra. Men alt i alt, dette er slettes ikke dårlig Toshiba.

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her