NRK: Datainnbrudd kan ha rammet 146.000 nordmenn
Norsk-amerikanske Unacast angrepet.
Hackere har publisert det som hevdes å være stjålne data fra selskapet Gravy Analytics på et russisk hackerforum.
Dataene skal inneholde over tre millioner registreringer om folks bevegelser i Europa. Utdraget er fra én time i januar i år. Det melder NRK.
NRK har undersøkt tre av filene som er publisert denne uken, som viser 13.000 datapunkter for mobilbevegelser i Norge, fra 4100 mobilenheter.
I tillegg har de sett flere skjermbilder publisert på det russiske hackerforumet, hvor et upublisert datasett inneholder informasjon om 146.000 norske mobilenheter.
– Megastort
– Dette er potensielt megastort. Det kan påvirke alle, sier seksjonssjef Tobias Judin i Datatilsynet til NRK.
Judin forklarer at slike data kan avsløre sensitive opplysninger:
– Det kan knyttes til deg, hvor du bor, hvor du jobber og om du har tatt en uvanlig vei hjem, hvem du har relasjoner med, en elsker eller elskerinne eller konkurrerende arbeidsgivere.
Ikke svart på henvendelser
Gravy Analytics slo seg sammen med det norske selskapet Unacast i 2014. Ifølge NRK har de flere nordmenn i ledelsen.
De samler inn lokasjonsdata fra mobiltelefoner som viser folks bevegelsesmønstre.
Unacast har ikke svart på NRKs henvendelser om saken. Vi har også forsøkt å få kontakt med Unacast i forbindelse med denne saken, men har ikke lykkes å få kontakt.
Det amerikanske handelstilsynet anklaget nylig Gravy Analytics for villedende praksis og for å samle inn lokasjonsdata uten samtykke. I desember inngikk de et forlik.