Meta betaler millioner for Hollywood-stemmer
Skal trene opp stemmer til AI-kloner av kjendiser.
Kjendisers stemmer har vært svært attraktive i forbindelse med språkmodeller og taleassistenter, og Meta lagde i fjor hele 28 AI-influensere basert på folk som Kendall Jenner, Snoop Dogg og MrBeast. Hver av dem skal da ha fått flere titalls millioner kroner for sine bidrag.
Nå melder The New York Times at Meta er i ferd med å hente inn stemmene til enda flere kjendiser til sin nye stemmeassistent MetaAI. Avisen nevner blant annet Judi Dench, Awkwafina og Keegan-Michael Key som eksempler på kjente stemmer Meta ønsker seg.
Også nå skal kjendisene bli tilbudt tosifrede antall millioner kroner for sine bidrag og velsignelse til å benytte stemmene deres. Dette med velsignelse er jo litt viktig – du husker kanskje da Scarlett Johansson var rasende for at OpenAI benyttet stemmen hennes til sin GPT-4o-språkmodell?
Skal være på plass før Meta Connect 2024
Ifølge Tech Radar skal Meta ønske å få på plass avtalene med kjendisene i tide til konferansen Meta Connect 2024, som skal gå av stabelen i Menlo Park, California, 25. til 26. september.
Det er så langt ikke kjent om Meta ønsker å benytte kjendisene til å lage flere AI-influensere eller helt direkte AI-kopier av kjendisene. Meta har heller ikke offisielt bekreftet at det er Meta AI stemmene skal brukes til, men kildene The New York Times har snakket med virker sikre i sin sak.
Uansett har Meta dårlig tid dersom de skal ha modellene klare til konferansen sin, og det er flere kjepper i hjulene enn bare kalenderen. Flere av kjendisene skal etter sigende være uenige med teknologigiganten om nøyaktig hva stemmene kan brukes til, og hvor lenge de skal ha rettighetene til dem.
Ikke overraskende ønsker Meta at det skal være så få begrensinger som mulig, mens kjendisene ikke virker like lystne på dette. Dette kommer også i kjølvannet av store streiker i nettopp Hollywood-bransjen, der AI var en kjernesak for de streikende skuespillerne.