Til hovedinnhold

Apple utfordrer Adobe – nå blir disse appene én abonnementstjeneste

Samler alle kreative apper.

De nye ikonene på appene som er med i Creative Studio-tjenesten.
Apple
Jan Sarzuelo Dydland

Apple lanserer Creator Studio, en ny abonnementstjeneste som samler apper som tidligere kostet tusenvis av kroner, som videoredigeringsprogrammet Final Cut Pro, musikkprogrammet Logic Pro og bilderedigeringsprogrammet Pixelmator Pro.

I tillegg inkluderer tjenesten også oppgraderte versjoner av Pages, Keynote, Numbers og Freeform, som ellers er gratis. Alle appene får også nye ikoner.

Flere av appene har fått nye AI-funksjoner. I Final Cut Pro skal du nå kunne finne klipp lettere ved å søke etter det som skjer eller blir sagt.
Apple

Tjenesten blir tilgjengelig 28. januar og koster 149 kroner per måned eller 1490 kroner per år.Studenter og lærere får en ganske stor rabatt og trenger kun å betale 29 kroner i måneden eller 290 i året.

Til sammenligning koster Adobe Creative Cloud Pro 1443 kroner per måned for én person uten binding. For studenter koster tjenesten 296 kroner i måneden med ett års binding. Creative Studio blir da nesten en tidel av prisen til Adobes tjeneste.

Pixelmator Pro får en egen iPad-versjon, som kun er tilgjengelig gjennom abonnementet.
Apple

Kan fortsatt kjøpe appene

Apple sier at de fortsatt vil la deg kjøpe appene individuelt. Mac-versjonene av appene selges som engangskjøp for mellom 400 og 4000 kroner.

Hvis du skulle kjøpt alle appene, hadde det kostet nesten 9000 kroner. Det hadde kostet deg like mye å abonnere på tjenesten i fem år med månedsabonnement eller seks år med årsabonnement.

Men engangskjøpene gir deg ikke tilgang til iPad- eller iPhone-versjonene av appene. Tjenesten kan også deles med opptil fem familiemedlemmer.

Vil du heller abonnere eller kjøpe apper?

Betaler for AI-funksjoner

I tillegg får flere av appene nye AI-funksjoner ved lansering. Final Cut Pros «Søk i transkripsjon» kan finne riktig lydklipp ved å søke etter det som ble sagt og Logic Pro får «Synth Player», som bruker AI til å lage elektronisk musikk.

Apples Photoshop-alternativ, Pixelmator Pro, kommer også til iPad med Apple Pencil-støtte.

Pages, Keynote, Numbers og Freeform vil fortsatt være gratis, sier Apple. Men Creator Studio-abonnenter får funksjoner som ikke kommer til gratisversjonene.

Bildegenerering direkte i Apples kontorapper blir kun tilgjengelig gjennom Creator Studio-abonnementet.
Apple

De fleste funksjonene er knyttet til AI-generering. Du kan blant annet generere presentasjonsnotater fra en Keynote-presentasjon eller til og med generere et utkast av en presentasjon fra en tekst.

Abonnenter får også tilgang til «Innholdshuben», som har kurerte bilder og illustrasjoner som kan brukes i dokumenter og presentasjoner, og egne maler.

Mer om
annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her