Samarbeider om sikkerhet
Det har blitt satt i gang et sikkerhetsprosjekt hos Intel og Symantec som går under kodenavnet "Project Hood".
Prosjektet tar sikte på å utvikle en sikkerhetsløsning for PC-er og servere med Intel-prosessorer som utnytter virtualiseringsfunksjonaliteten i Intel-prosessorene.
I praksis betyr dette at man vil kjøre en sikkerhetsapplikasjon på laget mellom maskinvaren og operativsystemet - altså en slags hypervisor.
Dette betyr også at en del av den sikkerhetsprogramvaren som i dag installeres på toppen av operativsystemet, kanskje vil bli liggende på et dypere nivå i systemet.
Dette kan forhåpentligvis også føre til høyere ytelse på sikkehetsapplikasjonene, side de kjører på et spesialsydd programvarelag.
I første omgang konsenterer selskapene seg om de kraftigste PC-modellene og servere, men det er en stor sjanse for at "Project Hood" også blir tilgjengelig i mer standard systemer.
(Kilde: X-bit labs)