Til hovedinnhold
Artikkel

Billigste webshop 2005

Innledning

Våre kvartalsvise webshoptester gir et godt øyeblikksbilde av prisnivået hos norske webshoper. I denne kåringen, billigste webshop 2005, bruker vi tall fra alle de fire webshoptestene vi gjennomførte i året som gikk. Denne testen gir derfor en bedre indikasjon på hvilke webshoper som har stabilt lave priser i det lange løp.

Vinneren av testen "Billigste webshop 2005" er MultiCom! Vi fant at prisnivået til MultiCom er 6,00 % under gjennomsnittet.

Årets sølvmedalje går til samme webshop som sist gang, nemlig

PS Data

. Prisnivået var 5,84 % under gjennomsnittet.

Tredjeplassen går til vinneren fra 2004, PCutstyr, som har et prosentavvik 5,72 % under snittet denne gangen.

Det er altså bare 0,28 % som skiller mellom førsteplass og tredjeplass. Trenden fra tidligere år fortsetter: det er små marginer som skiller konkurrentene fra hverandre. Dette tyder på at det er sterk konkurranse i markedet, som fører til pressede priser, til glede for oss forbrukere.

Vi gratulerer vinnerne!


Resten av topp-10-listen:
4. plass: MPX
5. plass: Vaagen Consulting
6. plass: ArtiCom
7. plass: Komplett
8. plass: Netshop
9. plass: Amentio
10.plass: Stretto


Lav pris er ikke alt!
I våre webshoptester ser vi på hvordan webshopene gjør det på et utvalg vanlige kvalitetsprodukter. Testene gir en god indikasjon på webshopenes prisnivå på denne typen varer, men det er også andre faktorer enn bare pris som er viktige. Vareutvalg, kundeservice, leveringstid og fraktkostnader er eksempler på viktige momenter. Slike kriterier tas ikke med i vurderingen i webshoptestene - her er det først og fremst prisene som gjelder.

Vi anbefaler at man danner seg et helhetlig bilde av webshopene før man handler. Dette inkluderer å sjekke ut vår webshopguide. Her rangeres webshopene basert på hvilke karakterer kunder har gitt webshopene det siste halve året. Her kan du også lese i detalj om erfaringer andre har hatt med de forskjellige butikkene og du kan legge inn dine egne erfaringer.

Resultattabell

Plassering 2005Plassering 2004Webshop%-avvik
1.9.MultiCom- 6,00
2.2.PS Data- 5,84
3.1.LINK- 5,72
4.4.MPX- 5,40
5.7.Vaagen Consulting- 5,19
6.-ArtiCom- 5,09
7.5.LINK- 4,74
8.6.Netshop- 3,82
9.-Amentio- 3,09
10.-LINK- 2,30
11.-LINK- 1,66
12.15.Mamoz- 0,63
13.-LINK- 0,45
14.-Datainord- 0,34
15.-LINK- 0,16
16.-PC Express0,21
17.-Movida0,53
18.-LINK1,14
19.-LINK1,31
20.-LINK2,68
21.-Linuxbutikken3,31
22.19.Datasupply3,49
23.17.Advance3,59
24.20.Digitalimpuls5,11
25.18.PC-shop5,42
26.22.ardata6,79
27.25.StartIT10,98
28.-H. Ødegaard & Co11,92

Forklaring

til tabellen

Andre kolonne viser webshopens plassering i fjorårets webshoptest. Strek (-) i denne kolonnen betyr at webshopen ikke kvalifiserte seg til fjorårets webshoptest. Mer informasjon om utregningen vi benytter oss av i våre webshoptester finner du

her

.

Om testen

Hvordan vi kom frem til resultatene
Utregningen av denne testen er gjort på grunnlag av de kvartalsvise testene for 2005. Vi har lagt sammen alle prisene for hvert produkt som har vært med i de kvartalsvise prisundersøkelsene og sammenlignet de med de tilhørende gjennomsnittsprisene (se webshoptesten 1. kvartal 2005 for mer informasjon).

I våre kvartalsvise prisundersøkelser ser vi ofte at webshopenes prisnivå varierer en del fra kvartal til kvartal. At en butikk er billig i én test betyr ikke nødvendigvis at den alltid vil være billig. Det er derfor viktig å se på prisnivået også over en lengre periode, og med priser hentet fra fire webshoptester med i alt 60 produkter, har vi et godt statistisk grunnlag for å kunne kåre Norges billigste webshop.

For å komme med på totallisten for 2005 må webshopen ha kommet på hovedlisten, dvs. hatt minst 9 av 15 produkter, i minst tre av de totalt fire kvartalsvise prisundersøkelsene. Det ville for eksempel ikke vært rettferdig om en butikk ble kåret til årets billigste om den deltok i kun én kvartalsvis test og vant denne, eller at en webshop kun har én vare inne som de er billigst på, og dermed vinner.

Webshoper som ikke sender landsdekkende og nedlagte webshoper er tatt ut av listen. De kjente skandinaviske webshopene SHG.no, ITbutikken og Databutikken har deltatt i webshoptesten 3. og 4. kvartal i år, med gode resultater. De var derimot ikke med i 1. og 2. kvartal, på grunn av at reglene for deltagelse utelukket dem den gangen. Derfor kvalifiserte de seg heller ikke til testen "Billigste webshop 2005".

I år var det totalt 28 webshoper som tilfredsstilte alle krav for å være med i kåringen av årets billigste webshop, hvilket er en oppgang fra i fjor, da det var 26 kvalifiserte webshoper.

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her