På Tek finner du saker med annonselenker, hvor du enten kan kjøpe produktene vi har omtalt eller sammenligne priser. Det mener vi er relevant informasjon for våre lesere.
Hvilke produkter Tek skal skrive om, og hva vi skal skrive om dem, velger journalistene og ingen andre. Men det er også viktig at du vet at hvis du klikker på en slik annonselenke til prissammenligning hos Prisjakt, eller kjøper et produkt etter å ha klikket deg inn til en butikk fra en av våre artikler, tjener Tek penger. Disse annonselenkene er alltid merket med «annonselenke».
Det er viktig å understreke at når vi omtaler produkter på Tek, så er det fordi vi mener det er journalistisk interessant. Ingen kan kjøpe seg omtale i våre saker.
I tester eller produktguider er hovedregelen i VG at vi kjøper eller låner produktet. Dersom det ikke er praktisk mulig, baserer vi omtalen på produktprøver vi har fått tilsendt. I så fall opplyser vi om hvilket produkt og hvorfor.
Samsung C3050
Innhold
Design og brukervennlighet
Samsung er glad i å masseprodusere enkle og rimelige telefoner, og en av dem er modellen C3050. Vi skal nå se litt nærmere på hva du egentig kan forvente av denne telefonen, som skal passe godt for de som ikke legger av veldig mye penger til mobiltelefon.
Førsteinntrykket av C3050 er en blandet opplevelse. Telefonen er svært stilig der den ligger i esken, og kunne lett passert for en dyrere telefon.
Plastikk
Dessverre knuses alt vi måtte ha av eksklusive forestillinger med en gang vi løfter telefonen opp av esken. Her er det plastikk på plastikk, og i tillegg en følelse av at telefonen har unødige tomrom under bakdekselet. C3050 virker rett og slett litt tom.
Skyvemekanismen liker vi imidlertid veldig godt. Denne er akkurat passe stram, og sklir godt.
C3050 har volumkontroll som de eneste tastene plassert på siden av telefonen.
Klikk, klikk
Telefonens menytaster er også i plast, og lager nokså høye klikkelyder når du trykker på de. Dette bidrar dessverre til inntrykket av at dette er en billigtelefon. Knappene er imidlertid gode å trykke på, og har god respons.
Talltastene er helt flate, men horisontalt adskilt av tre rander i blank sølvfarget plastikk. Dette gjør det enklere å navigere mellom tastene med tommelen når du skriver på tastaturet.
Skjermen til C3050 er to tommer stor. Den kunne alltids vært større, men er mer enn godkjent for telefoner i denne prisklassen. Oppløsningen på 128 x 160 piksler gjør imidlertid sitt til at bilder du viser på skjermen blir uskarpe.
Når du har telefonen i hvilemodus, vises dagens dato og det aktuelle klokkeslettet med store tall og bokstaver. Dette liker vi veldig godt, og gjør at du slipper å åpne telefonen for å sjekke klokkeslett og dato.
Rene menyer
C3050s menyikoner er rene og pene. Samsung har nemlig laget de så enkle at de umulig kan bli stygge uansett hvor lavoppløst skjermen måtte være.
Menyene på telefonen er stort sett oversiktlige. Vi undrer imidlertid fortsatt på hvorfor Samsung mener at Bluetooth er et program. Bluetooth-funksjonen kunne med fordel vært plassert i innstillingsmenyen.
Et stort irritasjonsmoment ved C3050 er bekreftetlsestasten. Trykker du på denne i hvilemodus, åpnes nettleseren og du får opp startsiden du har valgt i nettleseren. Ren vane, opparbeidet ved bruk av mange andre telefoner, gjør at man automatisk trykker på denne knappen for å få opp hovedmenyen. Her trengs det litt tilvenning før du unngår å åpne nettleseren hver gang du skal inn i menyene. Knappens snarvei kan for øvrig ikke endres.
Salgspakken til C3050 er sparsom, og inneholder:
- Telefon med batteri
- Lader
- Hodesett
- Bruksanvisning
Teknologi og funksjoner
På en såpass enkel telefon som C3050, er det rimelig å forvente nokså god batteritid. Her oppfyller telefonen i aller høyeste grad kravene. Ved moderat bruk skal du ikke behøve å lade denne telefonen mer enn én gang uken. Vi målte taletiden til rett over 6 timer, noe som er helt OK for en GSM-telefon.
C3050 har støtte for fire GSM-frekvenser, noe som betyr at du kan ringe hjem fra stort sett hele verden.
Telefonen er imidlertid ingen barsking når det kommer til surfing i mobilnettet. Den raskeste teknologien er Edge. Og det er kanskje like så greit, siden den innebygde nettleseren er totalt elendig.
Det følger ingen datakabel med i pakken til C3050. Dermed har du kun Bluetooth som overføringsalternativ, med mindre du velger å kjøpe en ekstra kabel.
Dårlig nettleser
Til og med wap-sider bruker telefonen flere minutter på å laste ned, og wap.vg.no blir nokså rotete. Når telefonen ikke engang klarer å få på plass en wap-side, hvordan skal den klare en vanlig nettside? C3050 klarer ikke det. Etter noen lange minutter kommer feilmeldingen "Ikke nok minne" opp, når vi prøver å laste vg.no.
Dette er et problem Samsung har hatt lenge på sine billige telefoner med Netfront-nettleseren. Nå begynner det virkelig å bli på tide å få inn et bedre alternativ!
Et godt alternativ for C3050 er imidlertid å laste ned nettleseren Opera Mini, som tilpasser vanlige nettsider til små mobilskjermer.
Med unntak av nettleseren, er C3050 en kjapp telefon. Det skulle strengt tatt bare mangle, siden du kan gjøre svært få avanserte operasjoner med telefonen.
Utvid med minnekort
Internminnet til C3050 er på 20 MB, noe som ikke holder til særlig mange filer og bilder. Om du er villig til å spytte i noen tiere for et minnekort, kan du likevel få rikelig med plass på telefonen.
Finn billigste minnekort i prisguiden vår »
C3050 har ingen innebygget e-postleser. Det den imidlertid har, er et lite utvalg av nyttige funksjoner, som vekkerklokke, verdensur, kalkulator, notater og omregner.
Dårlig lyd
Dessverre skuffer C3050 på et av de punktene som er aller viktigst ved en mobiltelefon: Talekvaliteten er for dårlig. Både vi og motparten syntes lyden var for dårlig. Lyden var grøtete og metallisk, og kan sammenliknes med lyden du får med samtaler gjort via walkie talkie.
Ironisk nok ble lyden bedre av å bruke det medfølgende håndfrisettet. Dette krevde imidlertid at du holdt mikrofondelen av håndfrisettet tett opptil munnen under hele samtalen, noe som gjorde at håndfrisettet ikke ble så veldig "håndfritt" likevel.
Som om ikke den dårlige lyden var nok, hakket det stadig vekk i samtalen fra vår side. Under samtalene forsvant både ord og av og til halvparten av setninger, slik at vi ikke fikk med oss nok til å kunne gjennomføre en normal samtale.
Dette er ganske enkelt udugelig Samsung, og gjør naturlig nok sitt til at telefonen skårer svært lavt hos oss.
Multimedia
C3050 har en innebygget musikkspiller av den enkle sorten. Du kan aktivere gjentakelse, samt velge mellom ulike forhåndsinstilte lydbilder.
Dårlig lyd - igjen
Dessverre er det ingen av dem som helt klarer å gjøre det godt for ørene å høre på musikk med C3050. Lyden blir flat og skarp, og skjemmes i tillegg av et evig sus.
På den annen side er ikke dette uvanlig på telefoner i denne prisklassen, og C3050 ligger helt på gjennomsnittet når det gjelder lydkvalitet i musikkspilleren.
Det er mulig at et skikkelig hodesett kan forbedre lyden betraktelig. Siden telefonen kun har Samsungs egen port for kabeltilkobling, må du kjøpe deg en overgang som passer til hodesettet ditt.
Radio på plass
C3050 har en FM-radio under dekselet. Denne søker automatisk opp og lagrer tilgjengelige kanaler for deg. Kanalene lagres imidlertid kun med frekvens og ikke med navn.
Merkelig nok har Samsung skrudd opp volumet på radioen i forhold til musikkspilleren. Har du god hørsel, vil du kunne oppleve det som ubehagelig å lytte til radio til og med på laveste tilgjengelig volum.
Det følger ingen spill med C3050, men om du vil kan du laste ned spill via en direktelink i telefonens menyer.
Markedets dårligste mobilkamera?
Kameraet til C3050 har 0,3 megapikslers oppløsning. Noe fotolys eller blits finnes ikke.
Bildene du tar med telefonens kamera blir stort sett nokså dårlige. Detaljene flyter ut under de fleste lysforhold, i tillegg til at bildene som regel blir mørkere enn virkeligheten.
I mørke omgivelser blir bildene kornete og blasse, og i lyse omgivelser blir områder ofte overeksponerte.
Bildet nederst til venstre er et såkalt sinekart, som viser hvor godt kameraet er i stand til å vise detaljer. I C3050s tilfelle, stopper detaljgjengivelsen på rundt 7000 linjer. Til sammenlikning landet Sony Ericssons W508 på 13800 linjer. Et vanlig kompaktkamera vil som regel komme opp imot 40 000 linjer.
Detaljrikdommen er altså ikke overveldende på bilder tatt av C3050. Er det viktig for det at mobilen din tar gode bilder, bør du velge noe helt annet.
Du kan også ta opp videosnutter med C3050, da med oppløsningen 176 x 144 piksler. Dette er såpass lavoppløst at resultatet er brukelig til svært lite. Bildet blir veldig pikselert, og duger såvidt til å vises på telefonens egen skjerm.
Konklusjon
C3050 er en billigtelefon med nedskyvbart tastatur.
Førsteinntrykket av telefonen er godt. C3050 ser faktisk dyrere ut enn den er, når den ligger på bordet. Men når du begynner å bruke den, merker du fort at dette er en telefon av den billigere sorten.
Samsungs materialvalg er plastikk, plastikk og atter plastikk. Dette gjør at telefonen føles veldig billig. I tillegg er den nokså lett, og sammen med plastikken gjør dette at telefonen til tider kjennes noe tom ut.
Menyene er rene og pene å se på, og de aller fleste menyvalgene er logisk plasserte. Selve menyene er også såpass enkle at de tar seg greit ut på den lavoppløste skjermen.
C3050 har støtte for alle de fire GSM-frekvensene, slik at telefonen kan brukes stort sett over hele verden.
Dårlig lyd
Men så er spørsmålet: Har du egentlig lyst til å bruke den? Samtalekvaliteten hos C3050 er nemlig såpass dårlig at det var fristende å skrive SMS fremfor å ringe. Lyden er grøtete og støyende, og kan sammenliknes litt med lyden du får med en walkie talkie.
C3050 har også en innebygget musikkspiller. Er du musikkelsker til beinet, vil du neppe bli fornøyd med lydbildet C3050 serverer det. Her snakker vi skjærende toner så det bokstavelig talt synger etter. Du kan justere lyden litt ved hjelp av lydutjevneren, men dette hjelper lite.
Radio
FM-radio er også på plass, og dette liker vi godt. Dessverre har Samsung valgt å sette opp lyden i radioen så mye at gode ører vil kunne oppleve radiolytting som direkte ubehagelig.
Å surfe på nett med C3050 var heller ingen enkel sak. Nettleseren takler kun wap-sider, men slet med å laste til og med disse.
Kameraet til C3050 kan ta bilder i en oppløsning på 0,3 megapiksker. Dette er ikke akkurat mye, og en oppløsning vi hadde håpet vi skulle slippe å se på flere telefoner nå. Dette er tross alt 2009.
Optikken i kameraet er dessverre også veldig dårlig, noe som gjør at du får bilder som er både kornete, overeksponerte og uklare under de aller fleste lysforhold.
Når oppsummeringens time er kommet, lurer vi rett og slett på hvorfor denne telefonen eksisterer. Hvorfor kjøpe C3050 når det finnes så mange andre dårlige billigtelefoner å velge mellom?
Alternativene
Er du interessert i å bruke så lite penger som mulig, vil vi heller anbefale at du ser nærmere på modeller som Nokias 3109 Classic. Denne har ikke kamera, men sammenliknet med Samsungs C3050 er strengt tatt ikke dette noe tap.
Er du villig til å runde tusenlappen, kan Sony Ericssons G502 være et alternativ. En annen mulighet er Nokias 6300, som nå har falt såpass mye i pris at du ikke behøver å punge ut mer enn rundt 1200 kroner for den. Sistnevnte telefon oser i tillegg av god byggekvalitet, og har langt bedre kamera enn C3050.