På Tek finner du saker med annonselenker, hvor du enten kan kjøpe produktene vi har omtalt eller sammenligne priser. Det mener vi er relevant informasjon for våre lesere.
Hvilke produkter Tek skal skrive om, og hva vi skal skrive om dem, velger journalistene og ingen andre. Men det er også viktig at du vet at hvis du klikker på en slik annonselenke til prissammenligning hos Prisjakt, eller kjøper et produkt etter å ha klikket deg inn til en butikk fra en av våre artikler, tjener Tek penger. Disse annonselenkene er alltid merket med «annonselenke».
Det er viktig å understreke at når vi omtaler produkter på Tek, så er det fordi vi mener det er journalistisk interessant. Ingen kan kjøpe seg omtale i våre saker.
I tester eller produktguider er hovedregelen i VG at vi kjøper eller låner produktet. Dersom det ikke er praktisk mulig, baserer vi omtalen på produktprøver vi har fått tilsendt. I så fall opplyser vi om hvilket produkt og hvorfor.
Samsung GT-I8000 Omnia II
Innhold
- Design og brukervennlighet
- Egen låsetast
- 3,7 tommers skjerm
- Greie menyer
- Enfingerzoom
- Kun fulltastatur
- Ofte veldig treg
- God i samtaler
- Teknologi og funksjoner
- GPS og programvare på plass
- Samsung har ødelagt Opera Mobile
- Nytte, nytte, nytte
- Avansert e-postleser
- Multimedia
- Flat lyd
- Kamera
- Konklusjon
- Rett frem utseende
- Trege menyer
- Rask på nett
- Proff til beinet
- Godt kamera
- Når ikke helt opp
Design og brukervennlighet
Samsung I8000 Omnia II er oppfølgeren til den populære I900 Omnia. Ettersom I900 Omnia er godt over et år gammel, er forbedringene mange. Og det skulle bare mangle, for telefonen koster i skrivende stund rundt 5000 kroner.
Samsung Omnia II er på størrelse med de fleste andre trykkskjermmobiler uten fulltastatur, som for eksempel Apple Iphone, og noe bredere enn HTC Magic og Hero.
Undertegnedes kollega påpeker at den er på størrelse med en tynn tysk klibrødskive, i tilfelle det skulle gi deg et bedre sammenligningsgrunnlag.
Uansett, telefonen glir lett ned i lomma og er tynn nok til at den ikke lager en bul på bukselomma.
Skjermoverflaten går i ett med mesteparten av telefonens fremside, og skjermen dekker store deler av overflaten.
Kvalitetsfølelsen i Omnia II er også god. Her er det ingen knirking og knaking, selv om det heller ikke er mye metall eller andre materialer som er mer eksklusivt en plast å spore.
Egen låsetast
Øverst på høyresiden av mobilen finner du en egen låsetast, og telefonen har en dobbel skjermlås slik at du må trykke på denne og deretter dra et ikon på skjermen mot høyre eller venstre for å låse opp telefonen.
Litt irriterende er det at det kommer en lyd når du er borti legg på-tasten, også når tastelåsen er på. Dette kan enkelt løses ved å slå av denne lyden. Men hvorfor kommer det en lyd så lenge tasten ikke har noen funksjon?
Ellers finner du en volumtaster på venstre side av telefonen, og kameratast og tilbaketast nederst på høyre side. Denne plasseringen av tilbaketasten er utradisjonell, og vi endte opp med å rett og slett ikke bruke denne til noe. Med tilvenning er det nok likevel fullt mulig å bruke den aktivt. I stedet avslutter den det du holder på med, og tar det helt tilbake til startskjermen akkurat som legg på-tasten også gjør.
3,7 tommers skjerm
Skjermen i Omnia II måler 3,7 tommer. Dette er stort nok til å gi god oversikt, men ikke så stort at vi måtte bytte måte å holde telefonen for å for eksempel trykke øverst i skjermbildet.
Ikke bare er skjermen oversiktlig, men den har også svært skarpe og klare farger. I de mørke områdene på skjermen ser du også alt av kontraster som skal være der. Det kan vi takke skjermteknologien AMOLED for. Med en oppløsning på 480 x 800 piksler er skjermbildet også sylskarpt og detaljrik.
Skjermen er ikke av den kapasitive typen, der du bare berører skjermen for å få reaksjon. I stedet er den resistiv, slik at du må trykke inn skjermoverflaten noe for å få responsen du er ute etter. Heldigvis er skjermen svært følsom, slik at du ikke trenger å trykke veldig hardt. Vi synes den resistive skjermen i dette tilfellet fungerer nesten like bra som kapasitive skjermer, og minner mye om Nokia N900 i bruk.
Les mer om forskjellene mellom resistive og kapasitive skjermer
Dette gir deg fordelen med at du kan bruke gjenstander for å peke på skjermen, og det følger med en pekepenn i pakken som du kan henge fast i mobilen.
En ulempe ved den resistive skjermen akkurat i Omnia II, er at skjermen er lite følsom i kantene. På fulltastaturet må du derfor trykke ekstra hardt på bokstavene q og p for å ikke treffe w eller o.
Den største ulempen ved resistiv skjerm er imidlertid at skjermen er mer åpen for riper. Kapasitive skjermer har en hard skjermoverflate som ikke får riper så lett som de elastiske overflatene over resistive skjermer.
Vi prøvde ut skjermens holdbarhet med en skarp gjenstand. Mens mobiler med kapasitive skjermer gjerne ikke engang gir etter for en tapetkniv, fikk vi en saftig ripe i skjermen av en binders og uten spesielt mye makt. Alt tyder på at skjermen kommer til å se ut som et uvær om et år dersom du ikke behandler den med forsiktighet.
Greie menyer
Omnia II er bestykket med Windows Mobile 6.5 så vel som Samsungs eget Touch Wiz-grensesnitt.
Les guiden: Kom i gang med Windows Mobile »
Hovedskjermen er delt i tre, slik at du blar mot høyre eller venstre. I disse tre skjermene kan du legge inn de widgetene (småprogrammene) du ønsker som for eksempel i Android-telefoner. Det kan være værvarsel, klokke, snarveier eller lignende.
Trykker du på start-knappen får du opp en fingervennlig meny, der du selv kan sortere ikonene. Eller, det vil si, du kan flytte et bestemt ikon til toppen. Det er ikke den enkleste måten å sortere ikoner på men det overlever vi.
Trykker du på den midterste tasten nederst på telefonen kommer du til noe som heter "Mine meny". Her kan du enkelt legge til, fjerne eller flytte på ikoner slik at du enkelt kan skreddersy menyen etter eget behov. Blar du mot høyre finner du også en egen multimediameny, internettmeny og kontormeny, dersom du har den nyeste programvaren.
Nederst kan du også velge en kubeformet meny eller i stedet for standardvisningen.
Ellers er fleksibiliteten vi setter pris på i Windows Mobile-telefoner på plass. For eksempel kan du enkelt markere den teksten du ønsker å kopiere, og lime den inn hvor som helst på tvers av alle programmer.
Imidlertid har markeringsfunksjonen forsvunnet. I stedet velger du kopier, og deretter krysser av hvilke filer du vil kopiere. Dette er forvirrende.
Enfingerzoom
Samsung har lagt inn en egen måte å zoome på i Omnia II, i likhet med for eksempel i Samsung Jét. Her holder du bare fingeren mot skjermen et lite sekund, og du får et zoomfelt. Drar du fingeren opp zoomer du inn, drar du fingeren ned zoomer du ut. Denne løsningen fungerer svært bra, og du finner den for eksempel i Opera Mobile-nettleseren og bildeviseren.
Vi setter også pris på at Samsung har lagt inn kinetisk scrolling, slik at du kan gi fart med fingeren for å scrolle raskt nedover i menyene og når den treffer bunnen spretter skjermbildet litt slik at det er lett å forstå at bunnen er nådd.
Kun fulltastatur
Når du skriver tekstmeldinger får du opp et fulltastatur uansett om du holder mobilen vertikalt eller horisontalt. Du kan velge mellom et tastatur laget av Samsung eller det gode gamle som du finner i Windows Mobile. Førstnevnte fungerer bra med fingeren, mens Windows-versjonen mer eller mindre krever at du bruker pekepenn på de små skjermtastene.
Vi skulle ønske du kunne fått opp et tastatur med vanlig mobiltelefon-oppsett. Dette hadde gjort det lettere å skrive tekstmeldinger uten å ofre så mye konsentrasjon på å treffe de små tastene.
Når du leser en ny tekstmelding ser du hele meldingshistorikken du har hatt med denne personen. Så snart du tar opp fulltastaturet, dekker det imidlertid over de siste meldingene slik at du ikke ser den siste meldingen mens du svarer. Det er ikke mulig å navigere i meldingsoversikten slik at du ser meldingen du svarer på.
Fulltastaturet fungerer godt selv med store tomler, og ordboken retter automatisk opp om du bommer på en tast. Denne løsningen er den samme som i Android. Skriver du "gratulerer med dahen" ved en feil, får du opp "gratulerer med dagen". Likevel kan du velge på en lett
tilgjengelig liste ordet "dahen" dersom dette faktisk var riktig ord.
Alt i alt fungerer det bra å skrive tekstmeldinger, men vi ville nok lastet ned et mobiltastatur i tilfelle det skulle være ønskelig å skrive tekstmeldinger mens vi skulle gjøre andre ting som å lage middag, se på TV, kjøre bil eller stå på vannski.
Et annet problem ved SMS-skriving er som nevnt at den resitive skjermen er lite følsom i kantene, slik at vi ofte treffer w eller o når vi prøver å treffe q og p.
Og hvorfor kan man ikke se den tekstmeldingen man svarer på i stedet for den som ble sendt for to dager eller uker siden?
Ofte veldig treg
Omnia II har en 800 MHz prosessor av typen ARM 1176. Mobilen bør være rask, er det naturlig å konkludere med etter å lese disse spesifikasjonene. Men det er den ikke alltid.
Trykker du på tasten nederst i midten for å få opp "Mine meny" må du påregne et sekunds ventetid dersom du har widgets kjørende fra den startskjermen du er i. Trykker du på kuben må du vente et par sekunder. Når du vrir på kuben hakker den, og det er nærmest umulig å snu den slik du vil ha den.
Noen ganger er den derimot rask nok, noe som tyder på at telefonen har for lite arbeidsminne.
Vi synes også det tar altfor lang tid å laste inn bildene når vi åpner fotoapplikasjonen. Av en eller annen grunn laster den ett og ett bilde hver gang du starter programmet, og dersom du har noen hundre bilder blir det endel ventetid.
Å bla fra ett skrivebord til et annet av de tre du har tilgjengelig, må du også vente mye lengre enn med andre telefoner som for eksempel de Android-baserte. Det tar for det første lang tid før det skrivebordet du blar til kommer frem. I tillegg må hver widget laste hver gang du kommer inn på et nytt skrivebordområde. I Android-telefoner går det lynraskt, og widgetene er lastet inn i samme øyeblikk som du får skrivebordet presentert.
Av og til tar det også noen sekunder fra du trykker på "ny tekstmelding" til du får opp tekstmeldingsverktøyet der du kan skrive teksten.
Prikken over i-en er at det ofte også tar et sekund eller to fra du trykker på låsetasten til skjermen aktiveres og gir deg muligheten til å dra låseikonet til høyre eller venstre for å låse opp telefonen. Andre ganger går det rimelig kjapt.
Når du derimot skal finne en kontakt i telefonlisten, navigere og zoome i fotoene dine, surfe med nettleseren eller starte programmer går det vanligvis raskt i Omnia II.
Enkelte ting går altså raskt, men veldig ofte må du vente. Vi håper at dette ikke også skjer med senere programvareversjoner for Omnia II. Med en kraftig nok prosessor skulle det nemlig være fullt mulig å gjøre telefonen langt raskere enn dette.
God i samtaler
Som de fleste Samsung-telefoner av dyrere sort, har Omnia II god lyd under samtaler. Både i din og i motpartens ende er lyden helt upåklagelig. Vi opplevde imidlertid mistenkelig ofte at telefonen slet under bilkjøring på landeveier. Det virker som om telefonen har litt problemer med å svitsje fra 3G til GSM eller fra basestasjon til basestasjon innimellom.
Det som følger med i pakken er:
- Telefon
- Batteri
- Pekepenn som kan henges på mobilen
- Brukerveiledning
- Programvare for PC, inkludert Route 66
- USB-kabel
- Lader (230V~)
- Hodesett med 3,5 mm minijack-plugg
- Minnekort (Micro-SD, 1 GB) med overgang til SD og med Route 66 forhåndsinstallert
- Bæreveske skreddersydd for Omnia II
Teknologi og funksjoner
Omnia II er godt rustet i teknologiavdelingen. Den støtter både super-3G og Edge, slik at du alltid har god hastighet i mobilnettet. Super-3G-støtten inkluderer også 900 MHz-båndet slik at den også støtter det forhåpentligvis kommende lavfrekvente super-3G-nettet slik at du får dekning flere steder.
Maksimal nedlastingshastighet er 7,2 Mbps mens maksimal opplastingshastighet er 5,76 Mbps.
Wi-Fi er også på plass, slik at du kan surfe i trådløse soner uten at det fosser ut penger til operatøren din.
Bluetooth 2.0 med EDR-støtte sørger for rask trådløs filoverføring lokalt til for eksempel PC-en din, og en medfølgende datakabel gjør selvsagt jobben enda raskere.
USB-tilkobling er selvsagt på plass, og du kan bruke Activesync eller bruke telefonen som masselagringsenhet (hvis du for eksempel kjører GNU/Linux). Om du skal bruke den som masselagringsenhet må du velge dette i menyen.
Litt merkelig er det dog at bare bestemte deler av minnet fungerer som masselagringsenhet. Vi måtte blant annet flytte bildene vi hadde tatt til en helt annen mappe i telefonen for å få de kopiert til PC-en.
Mappesystemet er også ganske kaotisk. Hva ligger hvor? Som oftest har vi ikke anelse, og må lete lenge for å finne de filene vi er på jakt etter.
GPS og programvare på plass
Telefonen støtter også A-GPS, altså GPS assistert av mobilnettet for å finne posisjonen raskere. Det beste av alt er at det i Omnia II følger med alt du trenger for å navigere. Samsung har valgt Route 66 som GPS-programvare. Lisensen varer i to år fra du kjøper telefonen, og inkluderer kart over Norden.
På minnekortet som følger med i salgspakken finner du en mappe som heter Route 66, men vi finner ingen installasjonsfiler her. I stedet må du mate en Windows-PC med de CD-ene som følger med for å få installert programvaren for å installere navigasjonsprogrammet. Kjører du en Linux-distribusjon eller Mac OS X må du med andre ord installere Windows eller låne en PC av noen som har kjører Windows.
Når du stikker inn minnekortet installeres GPS-programmet Gypsii seg automatisk. Dette er både en kartapplikasjon og en liten community der du også kan se hvor venner som bruker det samme programmet befinner deg. I tillegg kan du finne interessepunkter. Programmet er imidlertid litt tregt i bruk, og serverer deg for eksempel en svart skjerm med en linje som beveger seg i noen sekunder hver eneste gang du zoomer.
Du kan finne venner, se loggene dine, opprette en geoblogg og andre ting om du logger deg inn på gypsii.com. Her foregår imidlertid det meste på koreansk, og vi føler oss litt malplassert når vi logger inn der. På de fleste personene står det "4,296 miles Away".
Vi synes imidlertid Google Maps og Latitude fungerer mye bedre, og sjansen er veldig mye større for at vennene dine bruker denne tjenesten foran Samsungs Gypsii-tjeneste.
Samsung har ødelagt Opera Mobile
I Omnia II finner du to forhåndsinstallerte nettlesere; Opera Mobile 9.5 og Internet Explorer 6.
Les også: Sniktitt på Opera Mobile 9.5 »
Opera Mobile 9.5 i seg selv fungerer svært bra. Men Samsung har ødelagt "høyreklikk"-funksjonen. Vanligvis holder du fingeren i et sekund på skjermen og velger å åpne lenke i en ny fane eller gjøre andre ting. I Omnia II er dette umulig fordi du får opp en zoomfunksjon når du holder fingeren på skjermen.
Med andre ord kan du ikke åpne en side en lenke peker til i en ny fane, og du kan heller ikke kopiere tekst ut av nettleservinduet.
I Internet Explorer er det ingen slik zoomfunksjon, og du kan kopiere ut tekst og lenker uten problemer. Men så gir ikke Internet Explorer deg noen muligheter til å surfe i flere faner om gangen.
Vi ender med andre ord med å ikke være helt fornøyde med noen av nettleserne. Opera Mobile kunne vært bra, men å ikke kunne åpne lenker i nye faner er et stort handicap for undertegnede.
Nytte, nytte, nytte
Windows Mobile er kjent som avanserte mobiltelefoner med mye nyttefunksjoner innebygget. Omnia II er derfor velutstyrt på dette feltet. Det har også dukket opp en rekke programmer som du ikke finner på tidligere Windows-telefoner. Telefonen har den fulleste programmenyen vi har sett uten at vi selv har proppet den med egne programmer.
Den er også fullstappet med multimediafunksjoner, som vi skal komme tilbake til på neste side.
Med Microsoft My Phone kan du synkronisere kontakter, kalender, oppgaver, tekstmeldinger, musikk, bilder, videoer og mye annet, og du kan fjernslette data dersom du skulle miste telefonen.
Taleopptaker, notatfunksjon (to forskjellige for sikkerhets skyld), oppgaveliste, konverteringsprogramvare, kalkulator, værmeldingsfunksjon og visittkortskanner er også på plass. En egen RSS-leser gir deg enkel tilgang til din skreddersydde nyhetsfeed.
Kalenderen er svært avansert og kan skille mellom jobb og privat, og samtidig oversiktlig og enkel å bruke.
Exchange-støtten er innebygget i telefonen, slik at kalenderoppføringer havner i hovedkalenderen, kontakter fra PC-en havner i kontaktlisten og e-postmeldinger havner i e-postleseren. Her er det altså ikke et separat system for Exchange, og alt fungerer helt sømløst.
Avansert e-postleser
E-postleseren er ikke forandret spesielt mye på siden Windows Mobile 6.1, og har de samme avanserte funksjonene. Her er det ingenting å savne, og du kan både velge oppdateringsfrekvens og maksstørrelser og -antall, lage signaturer, kopiere og lime inn tekst fritt og alt annet en proffbruker krever.
E-postleseren er også en av svært få som lar deg søke gjennom e-postene dine, men da kun i emne- og adressefeltet, og ikke i e-postkroppen.
Du kan selvsagt åpne e-post i html-format, og egne lesere for PDF- og Office-dokumenter gjør at du også kan åpne de aller fleste vedlegg som er vanlig å motta via e-post.
Vi reagerer imidlertid med at e-postleseren ikke markerer e-postene våre på IMAP-serveren som lest når vi har lest e-postene på PC-en. Av en eller annen grunn markeres alt som ulest, slik at det er vanskelig å få oversikt med mindre du leser alt på mobilen.
Batteriet på 1500 mAh holder til 17,9 døgn i hvilemodus både i 3G- og GSM-nettet. Taletiden er oppgitt til 8 timer i 3G-nettet eller 12 timer i GSM-nettet.
Multimedia
Omnia II er fullstappet med nyttefunksjoner. Programmenyen er også svært fyldig når det kommer til multimediafunksjoner.
Mediespiller, FM-radio og fotoalbum er programmer du kanskje forventet å finne i menyen. I tillegg har telefonen en egen community-programvare, som gir tilgang til Facebook, Flickr, Friendster, Myspace, Photobucket og Picasa.
Og så til det du kanskje ikke forventet:
- Egen DLNA-programvare for å dele multimedia over det trådløse nettverket ditt hjemme.
- En videoredigerer, som egentlig er ganske ubrukelig til video men den kan lage bildefremvisninger med musikk i bakgrunnen.
- En egen videostreamer der du kan se videostrømmer fra internettadresser.
- En egen sangfinner som søker etter sanger i en database basert på "nynning" (vi prøvde "Her kommer vinteren" og "Master of Puppets", men det fungerte dårlig).
- Et program som strømmer live-video fra mobilen din til en nettjeneste (Qik).
Telefonen har utgang for 3,5 millimeters minijack-plugg. Dette kan brukes til håndfri, TV-utgang dersom du kjøper kabel for dette eller som vanlig hodesett.
Som musikkspiller har Samsung lagt inn et eget brukergrensesnitt. Dette både fungerer bra og ser pent ut, og du kan både sortere på artister, sjanger og album, så vel som å lage egne spillelister.
Det eneste som plager oss er at volumtasten på siden av telefonen ikke styrer volumet i mediespilleren men systemvolumet. Slår du ned systemvolumet justerer du riktignok også volumet i musikken, men vi synes det hadde vært greiere å bare justere musikkvolumet (eller videovolumet) så lenge vi bruker mediespilleren. Ett hakk opp på systemvolumet er dessuten ingen fininnstilling, og består bare av fem nivåer.
Flat lyd
Lydkvaliteten er ganske flat, og vi synes det er lite dybde i musikken både med et større hodesett og små øreplugger. I førstnevnte tilfelle ble heller ikke lyden høy nok selv på fullt volum.
Vi savner åpenheten i musikken, og skulle ønske det var mer luft mellom instrumentene. Om du er litt kresen på musikkfronten vil du neppe bruke Omnia II som musikkspiller.
Med en skarp og klar AMOLED-skjerm, går det fint å se video på Omnia II. Den takler også videoformater som Divx og Xvid, i tillegg til de vanligste som H.264, H.263, WMV og MPEG4.
Høyttaleren på baksiden leverer som vanlig veldig flat lyd for musikklytting, men den spiller høyt nok til at du får med deg innholdet i videosnutter.
Med 16 GB minne har du nok av plass til både musikk, bilder og video. Trenger du mer plass kan du utvide med et minnekort av typen Micro-SD.
Kamera
Omnia-serien har vært multimediatelefoner, og Omnia II har derfor fått et kamera med fem megapiksler og autofokus. Dette er riktignok en lav oppløsning, men i mobiltelefoner er det som oftest en fordel.
Les også: Flere megapiksler gir dårligere bilder »
Her er det ikke satt inn et kamera med overambisiøst antall megapikslene, og det gjør at bildebrikken kan ta inn mer lys. Resultatet er gode mobilbilder både utendørs og innendørs.
Vi skulle gjerne sett at bedre detalgjengivelse kunne erstattet all overoppskarpingen. Der det er store kontraster ser man tydelig at gale farger innta kantene for å få bildet til å se skarpere ut enn det faktisk er.
Kameraet sliter også når det er stor forskjell på lyset på forskjellige steder i bildene. Da blir kontrastene ofte for harde. Kameraet egner seg best i jevnt lys.
Til å være en mobiltelefon er dette likevel langt fra ille. Fargene ser riktig ut, og bildene er skarpe over det hele og ikke bare på midten. Det er lite tønneeffekt å finne, og alt i alt er vi fornøyde. Innendørsbildene blir også lysere enn det veldig mange andre mobiltelefoner får til, og to LED-lamper sørger for å tilføre ekstra lys i nærbilder i mørke omgivelser.
Omnia II er ikke en mobil du kjøper på grunn av kameraet. Da velger du heller Samsung Pixon 12 eller Sony Ericsson Satio. Men Omnia II har et kamera som ikke gjør skam på telefonen, og kan fint anvendes i de fleste anledninger når kompaktkameraet eller speilreflekskameraet ligger igjen hjemme.
Av spill finner du:
- Terning, der du kaster terninger uten mål og mening
- Asphalt 4, der du prøver å kontrollere fete biler gjennom vanskelige svinger ved hjelp av vanskelig styremekanisme
- Crayon Physics, der du tegner firkanter for å dytte et eple til en stjerne ved hjelp av fysiske lover, mens du hører på koselig bakgrunnsmusikk.
- Bubble Breaker
- Kabal
De to sistnevnte har vært på plass i Windows-telefoner i mange år, og har knapt forandret seg. Men underholdningsverdien er fortsatt til stede.
Alt i alt er Omnia II en god underholdningstelefon, men med svak lydkvalitet fungerer den ikke spesielt bra som musikkspiller.
Konklusjon
Samsung Omnia II er etterfølgeren til den populære Samsung I900 Omnia. Forventningene er store, slik de skal være når Samsung kommer med en telefon som har navnet Omnia.
Under panseret har telefonen Windows Mobile 6.5 som operativsystem, og grensesnittet Touch Wiz er ment å gjøre telefonen mer brukervennlig og ikke minst fingervennlig.
Rett frem utseende
Utseendet får ingen til å sperre opp øynene. Den er hovedsaklig laget av plast, og det eneste som vekker oppmerksomhet er skjermen som måler så mye som 3,7 tommer.
Dessverre er skjermen av den resistive typen, og vi klarte altfor lett å fremkalle riper i den ved hjelp av en binders. Her burde Samsung gått for en kapasitiv skjerm med hard overflate. Den resistive skjermen er dessuten litt mindre responsiv enn kapasitive skjermer.
Trege menyer
Menyene er for det meste greit satt opp, og virker brukervennlig nok. Men vi synes fortsatt det å bla i menyene kunne være et irritasjonsmoment.
Selv om Samsung har utstyrt Omnia II med en 800 MHz prosessor av typen ARM 1176 og 256 MB arbeidsminne, er nemlig telefonen treg. Den henger ofte, og de fleste Windows-telefoner fra HTC er langt raskere i menyene. Med den nyeste programvaren som finnes i skrivende stund vil vi ikke anbefale Omnia II til den utålmodige, men vi håper en ny programvareoppdatering kan rette på treghetene.
Rask på nett
Omnia II har både Wi-Fi for tilkobling i trådløse nettverk, og en rekke raske mobilnetteknologier som lar deg laste ned i inntil 7,2 Mbps gjennom mobilnettet der det er dekning for det. I tillegg er telefonen utstyrt med to forskjellige nettlesere.
Opera Mobile 9.5 er den mest funksjonelle av de to, og byr blant annet på surfing i flere faner. Dessverre har Samsung overkjørt funksjonen "åpne lenke i ny fane" med en ny zoomfunksjon, slik at du rett og slett ikke kan åpne lenker i en ny fane. Da blir mye av vitsen med en god nettleser borte.
Proff til beinet
Med Windows Mobile i bunnen, har Omnia II de fleste proffunksjoner som kreves, som en avansert kalender og e-postleser. I tillegg har telefonen en rekke nyttige funksjoner, som Microsoft My Phone som lar deg sikkerhetskopiere det meste på telefonen. Denne tjenesten lar deg også fjernslette innholdet på telefonen din dersom den blir stjålet.
GPS er også på plass, og det følger med en lisens på navigasjonsprogramvaren Route 66 som varer i to år. Dette er såkalt turn-by-turn-navigasjon som kan vise deg vei bak rattet.
Godt kamera
Omnia II har en av de bedre kameraene som er å finne på profftelefoner. Kameraet sliter litt med kontraster, men leverer ellers god bildekvalitet og fanger opp godt med lys også i dunkle omgivelser.
Se bilder vi har tatt med Omnia II
Av video støtter telefonen formater som DivX og Xvid, i tillegg til de vanlige formatene. Med en stor og skarp skjerm som fremviser egner Omnia II seg bra til videovisning. DLNA-funksjonen lar deg dele videoer i hjemmenettverket ditt, og en videostrømmer lar deg dele live-video med en tjeneste på internett.
MP3-spilleren er vi ikke like fornøyd med. Telefonen har en vanlig hodesettutgang, men lyden blir litt flat og udefinert. Den kresne vil nok foretrekke å beholde MP3-spilleren.
Når ikke helt opp
Alt i alt byr Omnia II på mye som mange vil sette pris på. Det er en avansert telefon med mange funksjoner for proffbrukeren som samtidig har et bra kamera, god videostøtte og mange underholdningsfunksjoner.
Imidlertid synes vi Omnia II er altfor treg i mange sammenhenger, og det er haugevis av små finurligheter i menyene som gjør telefonen litt vanskelig å bruke. I tillegg blir skjermen fort ripete. Omnia II når derfor ikke helt opp.
Med mindre du er veldig opptatt av kamera, anbefaler vi heller å kjøpe HTC HD2. Her må du riktignok kjøpe navigasjonsprogramvare i tillegg, men HD2 har både en større skjerm, bedre MP3-spiller, en større, mer responsiv og mer solid skjerm. Er du skeptisk til trykkskjerm men vil ha en god profftelefon, anbefaler vi Nokia E52.