På Tek finner du saker med annonselenker, hvor du enten kan kjøpe produktene vi har omtalt eller sammenligne priser. Det mener vi er relevant informasjon for våre lesere.
Hvilke produkter Tek skal skrive om, og hva vi skal skrive om dem, velger journalistene og ingen andre. Men det er også viktig at du vet at hvis du klikker på en slik annonselenke til prissammenligning hos Prisjakt, eller kjøper et produkt etter å ha klikket deg inn til en butikk fra en av våre artikler, tjener Tek penger. Disse annonselenkene er alltid merket med «annonselenke».
Det er viktig å understreke at når vi omtaler produkter på Tek, så er det fordi vi mener det er journalistisk interessant. Ingen kan kjøpe seg omtale i våre saker.
I tester eller produktguider er hovedregelen i VG at vi kjøper eller låner produktet. Dersom det ikke er praktisk mulig, baserer vi omtalen på produktprøver vi har fått tilsendt. I så fall opplyser vi om hvilket produkt og hvorfor.
Dette er utfordreren til Asus' toppmodell
Netgear Nighthawk X8 har ekstremt god ytelse og rekkevidde, viser vår test.
Innledning
Trådløse rutere basert på 802.11ac-standarden har vært på markedet siden 2013, men snart kommer en helt ny generasjon ac-produkter ut i butikkene. Disse benytter det som kalles 802.11ac Wave 2 – og skal i teorien ha enda høyere ytelse.
Netgear Nighthawk X8 (R8500) støtter ikke Wave 2 fullt ut. Men den kommer med enkelte av funksjonene som ligger i Wave 2, som flere samtidige datastrømmer (for høyere hastigheter) og MU-MIMO (for bedre ytelse når du har mange enheter i nettet). I likhet med Asus RT-AC5300 støtter den også hastigheter opptil 5300 Mbit/s, eller rettere sagt: den støtter 1000 Mbit/s på 2,4 GHz-båndet og 2166 Mbit/s på to 5 GHz-bånd.
Asus RT-AC5300 og Netgear Nighthawk X8 er direkte konkurrenter, og begge to ligger i absolutt øvre prissjikt for denne typen produkter – nærmere 5000 kroner. Da er det store spørsmålet: er det verdt å bruke fem lapper på en trådløs ruter?
Stor – men ikke fryktinngytende
Nighthawk X8 måler 31,6 x 26,4 x 6,1 centimeter og veier 1,68 kilo. Dermed er dette en GIGANTISK ruter, men i motsetning til Asus RT-AC5300 har den et litt mer «sobert» utseende. Den er ikke like klumpete, og den har bare fire utvendige antenner – mot hele åtte på Asus-ruteren. I tillegg til de fire utvendige antennene er det også fire interne antenner på hovedkortet.
De eksterne antennene i X8 er såkalte aktive antenner, det vil si at hver antenne inneholder en liten forsterker. I praksis betyr det at senderen og mottakeren er flyttet fra hovedkortet og opp i selve antennene, noe som ifølge Netgear betyr at man unngår at signalet forringes på ferden fra antennen og frem til hovedkortet. Denne løsningen skal være spesielt fordelaktig når antennene skal kommunisere med små mobile enheter med svak sendestyrke.
På baksiden av ruteren finner du hele seks LAN-porter, i tillegg til én WAN-port. Dette er to LAN-porter mer enn Asus RT-AC5300 – og et kjempestort pluss, mener vi. To av LAN-portene støtter Link Aggregation (802.3ad), som betyr at du kan koble to Ethernet-kabler til én enhet som støtter Link Aggregation for å oppnå en forbindelse på 2 Gbit/s. Dette kan du forsåvidt også gjøre på Asus-ruteren, men med to færre Ethernet-porter vil behovet for en ekstra svitsj antagelig melde seg raskt.
Foran på ruteren er det tre knapper, én for å skru wifi av eller på, en WPS-knapp for kjapp tilkobling til andre enheter som støtter WPS, samt en knapp for å skru av alle LED-lys på ruteren. Sistnevnte er praktisk om du har ruteren stående et sted hvor lysene kan være forstyrrende. Lysene på X8 er imidlertid ikke så veldig plagsomme – det er en ganske diskret rad med lys på toppen som viser status for de tre frekvensbåndene, samt aktive LAN-porter. I tillegg er det blå lys øverst på hver av de fire antennene. Litt uvanlig – men ganske så stilig. Men du kan som sagt skru dem av.
MU-MIMO
Nighthawk X8 støtter MU-MIMO (Multi-User MIMO), som betyr at den kan sende og motta til flere enheter samtidig, uten at hver enhet må vente på tur. Les mer om MU-MIMO »
Det er støtte for fire samtidige datastrømmer på alle tre frekvensbåndene, eller 4x4 MU-MIMO – som det også kalles – på hvert frekvensbånd. Ellers er det også støtte for beamforming, som betyr at retningen til radiosignalet styres mot de tilkoblede enhetene, i stedet for å sendes like kraftig ut i alle retninger.
Netgear Nighthawk X8
Fordeler
- +Høy ytelse
- +Svært god rekkevidde
- +Enkel i bruk
- +Tre bånd
- +Seks LAN-porter
- +Mange avanserte muligheter
- +Link aggregation
Ting å tenke på
- —Høy pris
- —Ikke like avansert programvare som konkurrenten
Praktisk bruk og konklusjon
Oppsett
I likhet med lillebror Nighthawk X6 er Nighthawk X8 enkel og grei å sette opp. Du plugger WAN-porten til kabelmodemet eller ruteren fra bredbåndsleverandøren din og skrur på X8-ruteren. Når du kobler deg til X8 enten via wifi eller med en kabel vil du få opp en veiviser som stiller deg noen få spørsmål – og så er du oppe og går. Vi anbefaler at du setter ruteren fra bredbåndsleverandøren din i bromodus før du installerer din egen ruter.
Har du fått en treg ruter fra bredbåndsleverandøren?
Slik setter du den i bridge-modus »
Brukergrensesnittet er forholdsvis greit å finne frem i, men virker kanskje litt gammeldags i utformingen. Det viktigste er imidlertid at det er enkelt å bruke og at du har alle de innstillingsmulighetene og funksjonene du forventer å finne.
Du kan enten administrere ruteren via nettleseren, eller via programmet Netgear Genie. Dette programmet finnes til både Windows og OS X, samt som apper til iOS og Android. Det er riktignok kun de viktigste funksjonene du får tilgang til via appen.
Fra startskjermbildet kan du velge mellom Basic eller Advanced. Stort sett kan du gjøre det meste folk flest har bruk for fra Basic-fanen, men vil du for eksempel endre området DCHP-serveren tildeler IP-adresser fra, reservere adresser til bestemte enheter, åpne porter, eller velge hvilke frekvensbånd som skal være aktivert (2,4 GHz, 5 GHz 1 eller 5 GHz 2, så må du over på Advanced-fanen.
Har du en annen ruter i nettet, kan du sette opp X8 som et rent aksesspunkt. Du kan fortsatt bruke Ethernet-portene, og da vil X8 fungere som en ekstra svitsj i nettet ditt. Men bruker du aksesspunktmodus mister du selvfølgelig alle de avanserte mulighetene du har i ruterdelen av Nighthawk X8.
Smart Connect
Når du setter opp de tre trådløse nettverkene (2,4 GHz + to 5 GHz-bånd), kan du velge å ha ulike navn på alle sammen – eller du kan gi de to 5 GHz-båndene det samme navnet og skru på Smart Connect. Da vil ruteren automatisk fordele de trådløse enhetene dine mellom de to båndene. Det brukes såkalt lastbalansering for å fordele enhetene slik at kapasiteten utnyttes best mulig.
Du kan velge hastigheter på opptil 2165 Mbit/s for hvert av de to 5 GHz-båndene, og 1000 Mbit/s for 2,4 GHz-båndet. På Nighthawk X6 – og mange andre trådløse rutere – er maks hastighet på 5 GHz på 1300 Mbit/s. Vi snakker altså om nesten en dobling.
I likhet med lillebror X6 har selvfølgelig også X8 støtte for QoS (Quality of Service). Det betyr at den kan prioritere nettverkstrafikken avhengig av hva som er viktigst til enhver tid, slik at ikke videoen du sitter og ser på begynner å hakke fordi noen andre i nettet holder på med en stor nedlasting. Med Dynamic QoS finner ruteren automatisk ut hva slags type enhet eller applikasjon det er snakk om og tildeler båndbredde og prioritet etter behov. Normalt skjer ting automatisk, men du kan få opp et kart over alle enhetene som er tilkoblet nettet ditt og manuelt gå inn og justere hvilken prioritet de ulike enhetene skal ha.
Del lagringsenheter på nettet
På høyre side av ruteren er det en liten luke som skjuler én USB 2.0- og én USB 3.0-port. Lagringsenheter du kobler til her kan deles i nettverket ved hjelp av funksjonen ReadyShare. Du kan også dele en USB-printer du kobler til.
Med funksjonen ReadyCloud kan du få tilgang til filene selv om du ikke er tilkoblet hjemmenettverket ditt. Laster du ned gratisprogrammet ReadyShare Vault kan du sikkerhetskopiere Windows-PC-en din til en disk koblet til en av ruterens USB-porter, eller du kan sikkerhetskopiere via Time Machine, om du har Mac.
ReadyDLNA-funksjonen lar deg dele filmer, musikk og bilder ved at ruteren fungerer som en DLNA-kompatibel mediaserver.
Ellers nevner vi at ruteren har innebygde foreldrekontrollfunksjoner, slik at du kan blokkere bestemte nettsteder eller tjenester til ulike tider på døgnet – eller få nettet til å skru seg av når det er sengetid.
Dynamic DNS og VPN-støtte
Hvis du trenger tilgang til enheter i nettet ditt utenfra, kan du sette opp Dynamic DNS. Netgear tilbyr dette gratis via No-IP, og det er også støtte for DynDNS. Med dynamisk DNS får du for øvrig mulighet til å fjernadministrere nettet ditt – altså logge deg på administrasjonsgrensesnittet selv om du ikke er hjemme.
X8 har innebygget OpenVPN-støtte, slik at du kan få en sikker og kryptert forbindelse utenfra til en PC i hjemmenettverket.
Ytelse
Vi har foreløpig testet kun én annen AC5300-ruter (Asus RT-AC5300), og vi var derfor svært spente på å finne ut hvor rask Netgear Nighthawk X8 var i forhold til denne. Begge koster rundt 5000 kroner, og til den prisen bør de også yte godt.
Vi har brukt Nighthawk X8 daglig i litt over én uke, og ruteren har oppført seg eksemplarisk i hele denne perioden. Undertegnede bor i 136 kvadratmeter stor vertikaldelt tomannsbolig, og som varmekartet viser er dekningen svært god i alle kriker og kroker av boligen. Aksesspunktet sto i andre etasje da vi testet, i området som er gult på varmekartet. Internett-linjen fra Altibox var på 300/300 Mbit/s, og hastighetene vi oppnådde på 5 GHz i testene mot en PC i lokalnettet var høye nok til at vi fint klarte å oppnå makshastigheten på 300 Mbit/s også over wifi – uansett hvor vi befant oss i boligen.
På 2,4 GHz er ytelsen naturlig nok lavere. Her er noen ytelsesmålinger for 2,4 GHz:
Som det fremgår av grafene over, er Netgear Nighthawk X8 raskest på tre av fire målinger. Det er kun i TV-stuen i 2. etasje at Asus RT-AC5300 er raskere – og det er den målingen som gjøres på kort avstand fra aksesspunktet. På mer normale avstander (rommene ved siden av og i etasjen under) er X8 raskest.
Når vi beveger oss over på 5 GHz-båndet, ser det litt annerledes ut:
I stuen i 1. etasje, nesten rett under aksesspunktet, er X8 desidert raskest av de vi har testet. Men på alle de andre målingene er Asus RT-AC5300 vesentlig raskere. Vi snakker likevel om veldig god ytelse for X8 – men ikke på samme ekstreme nivå som det Asus RT-AC5300 presterer.
I noen tilfeller er Netgears egen X4S noe raskere enn X8. X4S har vi ikke gjort en full test av ennå, dette er en ny toppmodell som er Netgears første rene 802.11ac Wave 2-ruter. Men X8 støtter også de fleste egenskapene ved Wave 2 – med unntak av 160 MHz kanalbredde.
Konklusjon – og hvordan gjør den det mot Asus RT-AC5300?
Netgear Nighthawk X8 er en ekstremt vellykket trådløs ruter. Den er blant de aller raskeste vi har testet, og har du en stor bolig er dette et produkt som har alle forutsetninger for å gi deg god dekning overalt – i hvert fall om du ikke har for mange tykke murvegger (da er det lite som hjelper). Ruteren har svært mange avanserte muligheter, men er likevel enkel å bruke.
Det mest negative med Nighthawk X8 er prisen, som riktignok er omtrent det samme som Asus tar for sin RT-AC5300. Så hvilken av disse to bør du velge? Begge to har stort sett de samme mulighetene, og begge er basert på samme maskinvareplattform (Broadcom 4x4 5G Xstream). Men Asus' brukergrensesnitt er bedre – og du finner også noen funksjoner som du ikke har i X8, for eksempel en sikkerhetsløsning fra Trend Micro som overvåker nettet for skadevare. Og så har Asus-ruteren en nyttig funksjon for sanntids trafikkovervåking, med grafer som viser deg hvor mye data de ulike enhetene i nettet ditt bruker. Du har noen enkle funksjoner for måling av trafikk i Netgear-ruteren – men på dette punktet er Asus i en klasse for seg selv.
Asus RT-AC5300 har også støtte for Dual WAN – det vil si at du kan ha den koblet til to Internett-leverandører samtidig. Dette tror vi imidlertid de færreste har bruk for. En funksjon vi tror flere kan ha bruk for, er Game Boost-funksjonen du har i Asus-ruteren. Dette er en innebygget støtte for WTFast GPN, som skal optimalisere trafikken mot spillservere og gi bedre ping og bedre stabilitet.
Asus-ruteren har en litt mer avansert Smart Connect-funksjon enn X8, en funksjon som samler alle frekvensbåndene under én SSID (både 2,4 og 5 GHz). Netgear samler kun de to 5 GHz-båndene. Noen vil kanskje se på dette som en fordel, mens andre vil ha mer kontroll selv over hvilket frekvensbånd de trådløse enhetene kobler seg til.
Alt i alt plasserer nok Asus RT-AC5300 seg et lite hestehode foran Netgear Nighthawk X8, spesielt når det gjelder ytelse og funksjonalitet. Nighthawk X8 har imidlertid én stor fordel fremfor RT-AC5300, og det er at den kommer med hele seks LAN-porter, mot bare fire på RT-AC5300. To av portene støtter Link Aggregation, noe det også er støtte for på RT-AC5300 – men da må du bruke opp to av de fire portene du har tilgjengelig. At Nighthawk X8 har et litt mer diskret utseende, med bare fire utvendige antenner, kan nok også være et pluss for mange.
Alternativer
Til tross for at Netgear Nighthawk X8 er en ekstremt bra trådløs ruter, får den ikke noe Anbefalt-stempel fra oss, og det gjorde heller ikke Asus RT-AC5300. Til det er prisen altfor høy. Vi gir i stedet utmerkelsen «Helt rått», som vi gir til de beste produktene uavhengig av pris.
For rundt to tusen kroner mindre får du Asus RT-AC3200, som er et veldig godt alternativ. Denne har veldig god ytelse og rekkevidde. Også Netgear har en ny trådløs ruter i omtrent samme prisklasse, Netgear Nighthawk X4S. Du kan se ytelsesmålingene til denne i grafene over. Vi har imidlertid ikke gjort en full test av denne ennå, så selv om den virker veldig lovende kan vi ikke gi den en uforbeholden anbefaling riktig ennå.
Netgear Nighthawk X8
Fordeler
- +Høy ytelse
- +Svært god rekkevidde
- +Enkel i bruk
- +Tre bånd
- +Seks LAN-porter
- +Mange avanserte muligheter
- +Link aggregation
Ting å tenke på
- —Høy pris
- —Ikke like avansert programvare som konkurrenten