Samsung kan gjøre snuoperasjon i Galaxy Note 5-saken
Skulle ikke egentlig lanseres i Europa – nå hevdes det at den vil komme i salg i januar.
I midten av august lanserte Samsung to brettmobiler, nemlig Galaxy S6 Edge+ og Galaxy Note 5. Samtidig ble det kjent at kun førstnevnte ville komme til Europa, fordi interessen for Note-serien ikke var stor nok på våre breddegrader. Synd, mente mange – i Storbritannia ble det blant annet startet en underskriftskampanje for å få Note 5 til Europa.
Nå melder GSMArena om at ønsket kan ha godt i oppfyllelse, i alle fall om vi skal tro et nytt rykte.
Ryktet stammer fra den rumenske nettsiden Gadget Talk, som hevder å ha informasjonen fra en «industrikilde», som pleier nære bånd til Samsungs Romania-avdeling. Den kanskje mest interessante biten informasjon er påstanden om en tidlig januar-lansering for Note 5, altså i begynnelsen av 2016. Det snakkes her om en Romania-lansering, men det virker høyst usannsynlig at Samsung skulle finne på å lansere modellen kun i ett europeisk land.
Dermed snakker vi nok om en full europeisk utrulling dersom ryktet skulle vise seg å stemme.
Ensom ulv med spesielle egenskaper
Galaxy Note 5 er på mange måter en ensom ulv i mobilmarkedet, der den har få eller ingen konkurrenter. Som Samsungs eneste modell blir den solgt med en innebygd penn, og markedsført som en slags «proffmobil» for de særdeles kravstore. Telefonen er forøvrig bygget på omtrent nøyaktig samme deler som den allerede Norges-lanserte Galaxy S6 Edge+, hvilket betyr ekstremt bra skjerm på 5,7 tommer, kamera på 16 megapiksler og lynrask prosessor levert av Samsung selv.
Så gjenstår det bare å se om telefonen faktisk kommer hit eller ikke. En annen nettside, Android Headlines, minner for eksempel om at ryktet bør tas med den obligatoriske klypen salt, og at hverken andre kilder eller nøyaktig lanseringsdato er kjent.
Galaxy Note 5 har en stor designfeil:
Brettmobilen blir ødelagt hvis du stapper inn pennen feil vei »
(Kilde: GSMArena, Android Headlines)