Nyhet
Telenor lanserer 5G
Åpner opp for kommersiell bruk.
Telenor åpner nå opp for kommersiell bruk av 5G-nettet i Norge. I første omgang er det byen Trondheim som vil få dekning, i tillegg til en rekke plasser som allerede har vært med i pilottestingen av systemet. Totalt ni steder.
– Dette er en spesiell dag som vi har gledet oss lenge til. Vi åpnet den første 5G-piloten allerede i 2018 og har hele tiden vært opptatt av å eksperimentere, utforske og lære mest mulig. I dag åpner vi ikke bare 5G-nettet i Trondheim, vi åpner også det første kommersielle 5G-nettet i Norge. Fremtidens mobilnett er her, sier Petter-Børre Furberg, administrerende direktør i Telenor Norge.
Her får du 5G først
Det vil altså i første omgang bli 5G på noen utvalgte plasser i Norge:
- Kongsberg
- Elverum
- Bodø
- Askvoll
- Fornebu
- Kvitfjell
- Longyearbyen
- Spikersuppa i Oslo
- Trondheim.
Få telefoner har 5G ennå
Enn så lenge er det veldig få telefoner som har støtte for det nye 5G-nettet. Likevel skal Samsungs nye S20-modeller få dette på plass med en programvareoppdatering som trolig slippes i april.
Utover dette skal også modellen Huawei Mate 20X være blant modellene som per i dag har støtte, sammen med selskapets nye brettetelefon Mate Xs.