Google vil utrydde barneporno på Internett
Utvikler ny løsning for å eliminere fenomenet en gang for alle.
Av alle typer informasjon som spres på Internett er barneporno blant de aller største problemene, og mengden har økt meget kraftig de siste årene.
Søkemotorgiganten Google er blant dem som i flere år har jobbet aktivt mot barneporno. I et fersk blogginnlegg kunngjør selskapet at de nå er i gang med en stor opptrapping av kampen mot fenomenet, i form av å utvikle en ny teknologisk løsning som forhåpentligvis skal gjøre det vanskelig å finne slikt innhold på Internett på sikt.
Database med merkede bilder
Den nye løsningen innebærer å opprette en dedikert, global database med bilder av seksuelle overgrep mot barn fra Internett. Andre teknologiselskaper, politimyndigheter og aktuelle frivillige organisasjoner kan få tilgang til denne basen, som skal være operativ innen et års tid.
Materialet i databasen vil være merket med unike identifikasjonskoder. Datamaskiner kan så gjenkjenne disse identifikasjonskodene for å lokalisere, blokkere og anmelde alle kopiene av bildene på Internett.
Selskapene som bruker databasen kan fritt samarbeide og utveksle informasjon for å få fjernet bildene. Dette har hittil vært vanskelig på grunn av en manglende felles standard for merking av bilder, noe Google altså nå har rettet på.
Positiv respons
Det nye prosjektet til søkemotorselskapet har blitt godt mottatt av flere aktører som jobber med barneporno-problematikken.
– Denne kunngjøringen er inspirerende for dem som befinner seg på frontlinjen i kampen mot seksuelt misbruk av barn. Den beste måten å håndtere det mest grusomme Internett-innholdet på er å jobbe med andre på en global plattform, sa sjef i den britiske organisasjonen Internet Watch Foundation, Susie Hargreaves, til The Telegraph.
Ved siden av å opprette databasen bevilger også Google 5 millioner dollar til flere ulike organisasjoner som er involvert i arbeidet. I tillegg skal 2 millioner dollar gå til et fond som skal hjelpe uavhengige programvareutviklere med å lage nye verktøy for å bekjempe barneporno.
I EU er det blitt foreslått å gjøre vanlig nettporno ulovlig:
EU-parlamentet stemte over forslaget i mars »
(Kilder: Google, Cnet, The Telegraph)