AMD leverer trekjerne
AMD Phenom med tre kjerner er nå på vei til butikkhyllene, og de første PC-ene som bruker disse prosessorene blir lansert denne måneden.
I første omgang er det snakk om tre modeller:
- Phenom 8450 (2,1 GHz, pris fra ca 1000 kr)
- Phenom 8650 (2,3 GHz, pris fra ca 1200 kr)
- Phenom 8750 (2,4 GHz, pris fra ca 1300 kr)
Samtlige er basert på en versjon av K10-kjernen kalt "Toliman". Prosessorene har 512 kB L2- og 2 MB L3-cache. Maksimalt TDP er 95 Watt.
I fjor uttalte talsmenn for AMD at trekjernearkitekturen er en fin måte å selge ut prosessorer som ikke klarte å holde høy klokkerfrekvens med fire kjerner.
Foreløpig er det ikke kjent hvordan trekjernene vil yte sammenlignet med firekjernene, men trolig blir den praktiske ytelsen ganske identisk med tilsvarende firekjerner.
Det er enda ikke bekreftet hvilke PC-produsenter som kommer til å ta i bruk trekjerneprosessorene i sine systemer.
(Kilder: Extremetech, X-bit labs)