IBM sier opp i Amerika
IBM har foreløpig ikke annonsert oppsigelsene selv, men ifølge Alliance@IBM har 2800 ansatte allerede blitt sagt opp, hovedsaklig fra programvare-, salg- og distribusjonsavdelingene i selskapet. Informasjonen er blitt bekreftet av Doug Shelton, IBMs PR-direktør. Kommentarer på Alliance@IBM sitt forum indikerer at oppsigelsene skjer både i Canada og USA.
Oppsigelsene kommer på tross av at selskapets rapport for fjerde kvartal av 2008 var svært positiv, med 12% økning i fortjeneste. Selskapet uttalte da at de stod sterkt foran 2009. IBM har totalt 387 000 ansatte.
– Naturen i vår bransje er slik at vi konstant må vurdere ansattes ferdigheter og ressurser på alle tidspunkt, for å gi IBM fleksibiliteten til å tilfredstille våre klienters nåværende og fremtidige behov. Å forvalte ressurser på denne måten holder oss konkurransedyktige, mens vi tilpasser oss til våre klienters utviklende behov, sa Shelton til CNet News.com. Shelton la ikke skylden på oppsigelsene på finanskrisen.
(Kilder: CNet News.com, Alliance@IBM)