Til hovedinnhold

Geocities lukker portene

Yahoo har kunngjort at webhotellet Geocities, nå geocities.yahoo.com, skal i løpet av året legges ned.

Årsaken skal blant annet være at Geocities-modellen er blitt foreldet og klarer ikke å konkurrere med den nye bølgen av sosiale nettsteder.

Det var David Bohnett og John Rezner som startet Geocities i 1995 med lagringsplass på 6 MB. Hensikten den gangen var å opprette virtuelle samfunn som ble lagret i "cyber cities".

Tjenesten ble etter hvert svært populær blant webutviklere i webbens barndom, dette til tross for alle nettsider hadde reklame på sidene. Blant dem som brukte tjenesten var Hardware.no, som la ut sine første sider på Geocities i 1998, og fylte derfor 10 år i fjor.

Yahoo kjøpte opp tjenesten i 1999 for 4,7 millioner USD, men har ikke lykkes med å gjøre den lønnsom nok.

Det er usikkert hvor lenge Geocities holdes oppe, men ifølge Yahoo blir dette gjort senere i år.

(Kilde: PC World.com)

annonse