Google Earth med videoer
Selskapet Discovery Communications har gjort en avtale med søkegiganten Google om muligheten til visning av kortvarige videoer i programmet Google Earth. I første omgang er det planer om å legge ut videoer som viser bilder fra ti nasjonalparker i USA. Det blir etter hvert lagt til flere videoer av nye områder i fremtiden.
Meningen er at videoer fra flere land vil legges til, og det gjelder i første omgang Kina, Brazil, Italia og Australia. Brukere vil da kunne se på videoene ved å klikke på de riktige Discovery-logoene i Google Earth-programmet.
Det som gjør visning av video mulig er et markup-språk fra Google som kalles Keyhole Markup Language (KML). Ifølge Google er dette et åpent språk som gjør at det fritt frem for alle å bruke det på samme måte som for eksempel HTML. En rekke selskaper har allerede tatt i bruk KML som for eksempel Maxim, EarthBooker, PlaceOPedia, the USGS og Panoramio.
Kilde: betanews.com