Vil gi deg Valyou for penga
Telenor og DNB nærmer seg omsider lansering av ny betalingsløsning.
Til høsten skal det blir mulig å betale for varer i butikker og kiosker med mobiltelefonen, ifølge E24.no. Navnet på den mobile lommeboken blir Valyou. For å kunne ta i bruk løsningen må du imidlertid oppfylle følgende krav:
- Du må være Telenor-kunde.
- I tillegg må du være DNB-kunde.
- Du må også ha en mobiltelefon som støtter NFC.
- Betalingsterminalen må støtte NFC.
Dette betyr at det i praksis kun vil være noen hundretusener som kan ta i bruk Valyou fra høsten av. Ifølge E24 har Telenor 3,2 millioner kunder, og DNB 1,8 millioner kunder, men hvor mange som har begge deler er umulig å si. Uansett kan vi i alle fall trekke fra alle som har en iPhone, eller en annen mobil uten NFC-støtte.
Hvor mange nye betalingsterminaler som støtter NFC det er i omløp er heller ikke godt å si.
Forsinket med et halvt år
Løsningen har vært varslet lenge, og Telenor og DNB har tidligere fortalt at de har kjørt flere pilottester. Riktignok skulle tjenesten vært lansert for lengst, i løpet av første kvartal i år.
– Hvorfor har dette tatt så lang tid?
– For oss var det viktig at brukervennligheten og sikkerheten var på plass. Derfor valgte vi å utsette den litt når vi støtte på noen små utfordringer, sier forretningsutvikler Viktoria Erngard i Telenor til Amobil.no.
Telenor og DNB startet selskapet TSM Nordic AS sammen i 2008, nettopp med NFC-betaling i tankene.
Les også: Vil samle alle dine kredittkort i én app
Valyou, ikke Value
På trykk i Dagens Næringsliv står det at den nye tjenesten vil hete Value. Erngard presiserer at de skriver det Valyou, selv om kanskje uttalen er lik det engelske ordet for verdi.
– Tanken er på sikt å samle alle kort i denne appen, og da tror vi Valyou kan fungere bra som navn, sier Erngard videre.
Kjøp uten PIN-kode
Når Valyou blir lansert, skal det bli mulig å kjøpe varer på butikken til under 70 kroner ved å veive mobilen foran en betalingsterminal. I tillegg til å åpne appen på mobilen, riktignok. Ved høyere beløp må du i tillegg taste en PIN-kode.
Ifølge Digi legges det angivelig opp til at andre banker og teleselskaper skal kunne kjøpe seg inn i Valyou-løsningen. Tor Jacobsen, leder for VG Mobil, blir etter sigende administrerende direktør i fellesselskapet TSM Nordic, som altså står bak Valyou.
Les også: Slik fungerer mobilbetaling med NFC (Amobil.no)
(Kilder: E24.no, Valyou, Digi)