Til hovedinnhold

Forhandler om søkesamarbeid

Sammen mot en større trussel. (Foto: Istockphoto)

De ellers så sterke fiendene Apple og Microsoft, ser ut til å gå inn for et samarbeid om Iphone. I flere uker har de to selskapene vært i samtaler om å gjøre Microsofts søkemotor, Bing, til standard søkemotor på Apples mobiltelefoner.

Avisen Businessweek skal ha snakket med to personer som etter sigende har god kjennskap til de pågående forhandlingene, skriver Apple Insider.

Ifølge kildene skal det være en klar grunn til at Apple vil inngå samarbeid med Microsoft.

– Apple og Google vet at den andre er deres hovedfiende, sier den ikke navngitte kilden tl Businessweek.

Standard søkemotor hos fienden?

Det skal heller ikke bare være snakk om søk via Iphone. Forhandlingene skal visstnok også handle om hvorvidt Bing kan bli en av de standard søkemotorene i Apples nettleser Safari. I dag er det bare Google og Yahoo som er satt som standardvalg.

Som om ikke det var nok, kjøpte nylig Apple er reklameselskap, Quattro. Selskapet skal nå ønske å se nærmere på mulighetene for reklame på Iphone. Akkurat hvordan dette skal realiseres, er foreløpig uvisst. Kjøpet av Quattro ses på som en direkte reaksjon til Googles kjøp av reklameselskapet Admob, som også driver med mobilreklame.

(Kilder: Apple Insider)

annonse