Intel 925x "Alderwood" detaljer
Intel 925x "Alderwood" vil ta over etter i875P som toppmodellen blant Intels "desktop"-brikkesett. Nå har Intel informert sine partnere om detaljene for brikkesettet, noe naturligvis The Inquirer har plukket opp.
Intel 925x detaljer
- LGA775 (Socket T) prosessorsokkel
- MCH nordside (1210 flip chip ball grid array)
- DDR-2 400/533 minnestøtte (dobbeltkanal)
- PCI Express
- DMI (Direct Media Grensesnitt) gir 2 GB/s mellom nordsiden og sørsiden
- Sørsider: ICH6, ICH6R, ICH6W og ICH6RW
- Intel High Definition Audio, 7.1-kanals lyd
- Fire S-ATA-kanaler
- Advanced Host Controller Interface (AHCI) skal visstnok gi raskere oppstartstider og høyere dataoverføring for harddisker
- RAID 0 og og RAID 1
- Integrert trådløs nettverkskontroller
Et av momentene ved i925x-brikkesettet er naturligvis at det må store oppgraderinger til om du går for et hovedkort basert på dette brikkesettet. Både prosessor, minne og skjermkort må byttes ut i forhold til dagens systemer. DDR-2 tar over for DDR, PCI Express tar over for AGP og Socket T tar over for Socket 478. Som om ikke det var nok, er et nytt format for hovedkort og kabinetter også i ferd med å bli innført - BTX, men dette formatet ventes ikke å dominere markedet før i 2005.
Dette er ikke akkurat små forandringer, og det vi nok ta noe tid før disse nye "teknologiene" er solid forankret i markedet. Uansett blir det spennende å se hvordan ytelsen til i925x-baserte løsninger blir, når disse kommer på markedet en gang i 2. kvartal.
(Kilder: VR-Zone, The Inquirer)