Nokia 5300 har CD-kvalitet
Etter en lyttetest har det blitt klart at Nokias XpressMusic-mobilene spiller lyd i CD-kvalitet, og at Nokia kan bruke dette i sin markedsføring.
Nokia har tidligere mottatt klager på en reklame som sier at musikkmobilen 5300 spiller lyd i CD-kvalitet. Her understrekes det at Nokia 5300 spiller musikkfiler i 128 kbps, mens en CD-spiller spiller musikken i 1411 kbps, altså mye høyere datahastighet.
Men nå er det gjort klart at Nokia får lov til å markedsføre sine XpressMusic-telefoner med at de spiller musikk CD-kvalitet, på tross av den enorme forskjellen i datahastighet.
Nokias reklamebyrå, Grey London, mener nemlig at datahastigheten i seg selv ikke kan avgjøre lydkvaliteten og at den eneste måten dette kan avgjøres på, er gjennom en lyttetest. Og som sagt, så gjort.
I lyttetesten ble det gjort klart at filer av typen mpeg-2 aac lc med datahastighet på 128 kbps er fullt sammenlignbart med orginale CD-plater, selv for ekspertlyttere. Dermed ville markedsføringen som sier at Nokia 5300 spiller musikk i CD-kvalitet neppe villede noen.
(Kilder: Cellular News)