Til hovedinnhold

Sandy Bridge: Nehalems etterfølger

Til høsten kommer Intel til å vise Sandy Bridge på IDF i San Francisco. Dette er oppfølgeren til Nehalem-arkitekturen og man gjør en del viktige designendringer.

I dagens design på Nehalem er GPU-biten 45 nm og CPU-en 32 nm. I tillegg må man via GPU-en for å aksessere den integrerte minnekontrolleren. Dette er noe Intel forventes å rydde opp i med Sandy Bridge.

Det er bekreftet at CPU og GPU kommer til å dele samme cache og at Turbo Boost-funksjonaliteten vil komme i en oppgradert versjon.

Nytt med Sandy Bridge er Advanced Vector Extensions. Dette kan beskrives som neste-generasjons SSE og gi langt kraftigere multimediaprosessering. Et viktig poeng er det at man kan kjøre flere flyttallsoperasjoner i en enkelt instruksjon.

Dette er altså prosessoren som AMD kommer til å møte med sin Bulldozer-arkitektur. Lanseringen både hos Intel og AMD skjer i 2011.

Det ryktes at Sandy Bridge får fire CPU-kjerner og to GPU-kjerner når den først annonseres, men dette er ikke bekreftet.

(Kilde: Hardwarecentral)

annonse