Adobe satser på nett
Programvareselskapet Adobe tilbyr allerede nettbasert programvare i videoredigeringsprogrammet Premiere Express, og snart skal også Photoshop Express slippes.
Selskapet har ifølge nyhetsbyrået Reuters satt seg som et langsiktig mål at alle Adobe-produktene skal bli nettbaserte.
Bruce Chize fra Adobe mener det fortsatt er for store begrensninger knyttet til nettbasert programvare i forhold til programmer som kjøres lokalt på en datamaskin. Likevel har Chize tro på at det etter hvert vil lønne seg å bruke nettbasert programvare, men at denne utviklingen kan ta fra fem til ti år.
Nettbasert programvare vil som regel være reklamebasert, men Chizen tror profesjonelle brukere vil foretrekke å betale abonnementsavgift, fremfor å se reklame i programvaren.
(Kilde: Reuters)