Google fjerner 600 apper fra Play Store på grunn av irriterende annonser
Nesten 600 apper fjernes fra Google Play Store og sperres fra å bruke Googles annonsetjenester AdMob og Ad Manager, melder Google.
Grunnen skal være fordi de hadde «irriterende annonser».
– Vi definerer forstyrrende annonser som annonser som vises til brukerne på uventede måter, inkludert å hemme eller forstyrre bruken av funksjonene på enheten. En form for forstyrrende annonser vi har sett en økning av er noe vi kaller ute-av-kontekst-annonser, som er når utviklere med dårlige hensikter serverer annonser på en mobilenhet når brukeren faktisk ikke er aktiv i appen deres, skriver Googles produktsjef for annonsekvalitet Per Bjorke.
Annonser når du ringer
Dette kan føre til at brukerne i vanvare klikker på annonsene.
– Se for eksempel for deg at du uventet blir servert en fullskjermsannonse når du forsøker å ringe, låse opp telefonen eller bruke favorittappens «turn-by-turn»-navigasjon, skriver Bjorke.
Sperringen skal komme etter at Google har utviklet en form for maskinlæring som fanger opp når appene viser annonser utenfor appens kontekst.
Googles App Store er kjent for å ha mindre strenge regler enn Apples App Store. Sistnevnte nekter ofte utviklere å publisere apper eller oppdateringer, mens Googles system i større grad baserer seg på moderasjon i etterkant.
600 apper er dessuten en veldig liten andel av Play Stores rundt tre millioner apper, men det er uansett en start.