Ny seig bilmåned: - Store produksjons- og leveringsutfordringer

Volkswagens ID.4 var den mest registrerte bilen i mai. De aller fleste var GTX-modellen (avbildet) med firehjulstrekk.

Mai ble en ny måned med nedgang i nybilregistreringene om vi sammenligner med fjoråret. Totalt ble det registrert 11.537 nye personbiler – 18 prosent færre enn i samme måned i fjor. Det melder Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).

– Store utfordringer

– Det er ingen tegn på at nybilsalget første halvår 2022 blir som i fjor. Ved utgangen av juni i 2021 var det nesten 84.000 førstegangsregistrerte nye personbiler. Dit når vi neppe i år, sier OFV-direktør Øyvind Solberg Thorsen i en melding.

Så langt i år er det registrert 53.604 nye personbiler, en nedgang på 15,6 prosent sammenlignet med samme periode i fjor.

– Året så langt har vært preget av store produksjons- og leveringsutfordringer, og ventetiden på ny bil kan ofte være et halvt år eller mer, sier han.

Den mest registrerte bilen i mai ble Volkswagen ID. 4, med 915 biler. Det var et solid hopp for ID. 4-registreringene i år, og brakte modellen opp i hælene på Tesla Model Y på den foreløpige årsrangeringen. Av 915 ID. 4 var 703 GTX-modellen med firehjulstrekk.

Bra sving: BMWs iX var nummer to på leveringslistene i mai.

Én ikke-elbil

Ellers er det stort sett ulike el-SUV-er som utgjør topp 10-lista, med et unntak i BMW i4 og Toyota RAV4 som den eneste ikke-helelektriske modellen.

En ny modell på registreringslistene i mai er forøvrig Volkswagens ID.5, som dukker opp i sine 86 første eksemplarer - nok til en 39.-plass på listene.

Det samme gjelder nye Mercedes-Benz EQE, som er oppført med 36 biler på en 61.-plass.

ModellMai 2022Januar-mai
1Volkswagen ID.49153067
2BMW iX4872266
3Polestar 24742003
4Volvo XC404581707
5Hyundai Ioniq 53682184
6Ford Mustang Mach-E3251673
7BMW i4318579
8Audi Q4 e-tron2952186
9Toyota RAV44891172
10Audi e-tron2821533
11Skoda Enyaq2761685
12BYD Tang265658
13MG Marvel R260443
14Tesla Model Y2243597
15Toyota Corolla214654
16Hyundai Kona210982
17BMW iX3200465
18Suzuki Across194504
19Nissan Leaf1931179
20Kia EV6191965

Solberg Thorsen i OFV påpeker også at de lange leveringstidene har skapt stort trykk i bruktmarkedet for elbiler, og at antall eierskifter på elbiler har økt med nesten 50 prosent så langt i år sammenliknet med i fjor.

– Dessuten har mange leasingkontrakter på enkelte elbilmodeller gått ut nå, og disse bilene sendes ut på bruktmarkedet fra forhandlere, sier han.

NY: Mercedes-Benz EQE er på mange måter en hakket mindre og hakket mindre luksuriøs versjon av flaggskipet EQS.

Elbilandelen i mai var på 73,2 prosent, som er den «svakeste» måneden så langt i år. Hittil i 2022 er elbilandelen på 79,2 prosent, som er opp fra 54,9 prosent i samme periode i fjor.

4,2 prosent av nyregistreringene hadde kun bensinmotor, 3,7 prosent kun dieselmotor og 18,9 prosent var ulike former for hybrider.

Tesla fortsatt størst

Som nevnt er det fortsatt Tesla Model Y som troner øverst på årslista, selv om leveransene i mai var relativt forsiktige.

Tesla er også det største merket så langt i år, slik de ble i fjor, med 5380 biler men avstanden ned til Volkswagen (4705) er ikke mer enn snaut 600 biler.

Deretter følger BMW (4178), Audi (3963) og Hyundai (3653).

ModellJanuar-mai 2022
1Tesla Model Y3597
2Volkswagen ID.43067
3BMW iX2266
4Audi Q4 e-tron2186
5Hyundai Ioniq 52184
6Polestar 22003
7Tesla Model 31779
8Volvo XC401707
9Ford Mustang Mach-E1673
10Audi e-tron1533
annonse