Lagre skjermbildet fra en Android-mobil
Slik gjør ekspertene det.
Noen få Android-mobiler lar deg lage skjermdumper like enkelt som iPhone. For eksempel kan du på en Samsung Galaxy S II bruke den samme tastekombinasjonen som på iPhone – det vil si trykke inn Hjem-knappen og Av/på-knappen samtidig. Andre tastekombinasjoner du kan prøve er volum ned + av/på-knappen (det fungerer på Android 4).
På de fleste Android-mobiler er det imidlertid litt vanskeligere, og det som finnes av apper på Android Market for å lage skjermdumper krever gjerne at telefonen din er "rootet" – noe som er ganske tungvint og komplisert for de fleste av oss.
Trikset for å lage skjermdumper på en Android-mobil, er å laste ned en pakke med programvareverktøy som er beregnet på dem som utvikler programvare til telefonene. Utviklerne har nemlig stadig vekk behov for å lagre skjermbilder.
Slik gjør du det:
- Først må du installere Java-utviklerpakken (Java Platform (JDK)). Har du Windows, velger du den som heter x86.
- Gå deretter til http://developer.android.com/sdk/index.html
- Trykk linken for å laste ned Android-utviklerverktøyene (kalt SDK) for enten Windows eller Mac (installer_r16-windows.exe er den du bør velge hvis du bruker Windows).
- Installer utviklerverktøyene. Så må du starte programmet Android SDK Manager. I listen som dukker opp krysser du av for den Android-versjonen mobilen din bruker (du finner den ved å gå til startskjermen på mobilen, trykke Meny-knappen, velge Innstillinger -> Om telefonen). Gå også ned til Extras og kryss av for USB Driver Package for å installere drivere til de mest vanlige mobiltelefonene. Trykk Install-knappen.
- Gå til Innstillinger-menyen på mobilen din, finn valget Programmer og trykk Utvikling.
- Huk av for USB-feilsøking.
- Koble mobilen til PC-en med en USB-kabel.
- Start opp verktøyet DDMS. I Windows finner du det i katalogen C:\Program Files (x86)\Android\android-sdk\tools, på Mac finner du det i Programmer-mappen, under android-sdk-mac_x86 -> tools.
- Etter hvert dukker det opp et vindu som heter Dalvik Debug Monitor. Rimelig kryptisk hvis du ikke er utvikler – men det er heldigvis ganske lett å lage skjermdump.
- Hvis PC-en har funnet mobilen din, skal den dukke opp i listen.
- Klikk på mobilen din i listen.
- Velg menyen Device og deretter Screen capture.
- Skjermbildet på telefonen vil nå dukke opp på PC-en. Nå kan du velge hva du vil ta skjermbilde av på telefonen, og så trykke Refresh for å vise bildet på PC-en. Trykk Save for å lagre skjermbildet.
Skulle mobiltelefonen mot formodning ikke dukke opp i listen når du kobler den til, kan det være at PC-en ikke finner de nødvendige driverne. I noen tilfeller kan det hjelpe å installere programvare som eventuelt følger med telefonen, og så koble mobilen til PC-en på nytt.
Les også tidligere mobiltriks her:
- Slik unngår du kjemperegning på mobilen
- Slik får du bildene over på pc-en
- Få en proff e-postsignatur
- Slå sammen flere innbokser på mobilen
- En enklere måte å installere apper på
- Lag skjermdump på iPhone
- Bytt til en enklere PIN-kode
- Sjekk hvor god dekning du har på mobilen
- Slik får du flere Google-kalendere på Windows Phone
- Få flere Google-kalendere på iPhone
- Slik lager du en felleskalender for hele familien
Vi kommer med flere tips de neste dagene. Imens kan du lese våre guider på disse sidene. Der finner du blant annet den populære Android-skolen, guide til treningsapper og sju tips som lurer mobiltyven.