Til hovedinnhold

Priskutt på GPRS

Så godt som alle mobiltelefoner som selges i dag kan koble seg opp mot internett via GPRS. Dette gjør det mulig å surfe på nettet, laste ned filer og spille av musikk og video direkte på mobilskjermen.

Hittil har de færreste vært særlig opptatt av prisen for å bruke telefonen som surfeterminal. Dette blant annet fordi kun et mindretall har hatt mulighet for å bruke GPRS på telefonen sin. Og få av disse igjen har brukt telefonen til annet enn å wappe og laste ned noen spill og ringetoner i ny og né.

Nå ser det imidlertid ut som om man endelig er i ferd med å sette mobilt internett på dagsorden. For det første begynner stadig flere å få GPRS på mobiltelefonen. Tall fra Norsk Gallup viste nylig at 38% av telefonene i landet nå har mulighett til å gå på internett, etter tall fra desember 2003.

I tillegg har det dukket opp nye og dataintensive tjenester som for eksempel NRK Mobil-TV, som tapper deg for så mye båndbredde at man raskt svir av opp til 5 kr i minuttet på å sitte og se på kanalen over mobiltelefonen. Da kan det virkelig lønne seg å velge rett mobiloperatør.

Chess følger nå opp trenden og kutter GPRS-prisen til en flat rate på 14 kr per MB. Dette priser dem lavere enn både Netcom og Sense, og er en kraftig forbedring fra vår forrige undersøkelse av priser - der Chess kom dårligst ut av samtlige operatører med en pris på 2000 kr for 100 MB.

Priskuttet vil tre i kraft 1. august, og vil gjelde alle selskapets kunder både på kontantkort og abonnement.

Mye å spare hos de minste operatørene
Selv om Chess nå kutter prisene har selskapet enda til gode å kunne konkurrere mot de billigste operatørene, som har et bedre tilbud for de ivrigste surferene. Mobyson, Symfonika og One Mobile kan nemlig tilby nedlasting til halvparten av prisen med sine rater på 6-7 kr per MB.

 1 MB 10 MB 100 MB
One Mobile6 kr60 kr600 kr
Mobyson7 kr70 kr700 kr
Symfonika7 kr70 kr700 kr
Tele252 kr178 kr943 kr
You20 kr110 kr1010 kr
Telenor57,50 kr192,50 kr1035 kr
Chess14 kr140 kr1400 kr
Netcom Storbruker200 kr200 kr1400 kr
Talkmore15 kr150 kr1500 kr
Sense55 kr190 kr1540 kr
Netcom Standard57,50 kr192,50 kr1550 kr

Som vi ser er det dermed Netcom som nå har de dyreste GPRS-prisene på det norske markedet. Laster man ned 100 MB med data vil en Netcom-kunde betale 2,5 ganger så mye som en kunde hos One Mobile.

Man kan jo også bite seg merke i at Netcom er blant et mindretall som enda holder seg til det kryptiske systemet med ulik prising for første MB med data. Dette står i skarp kontrast til selskapets ellers så gjennomførte prinsipp om "lik pris, uansett hvem du ringer".

Siste ord er forøvrig ikke sagt i de stadige priskuttene på GPRS. Chess-sjef Idar Vollvik lover også et nytt tilbud for de ivrigste storbrukerene.

annonse
Tek.no er en del av Schibsted Media. Schibsted Media AS og Schibsted ASA er ansvarlig for dine data på denne siden.Les mer her