Fotball-VM farlig for PC-en?
Angripere (ikke fotballspillere!, Red. anm.) bruker gjerne populære begivenheter til å spre farlige programmer, og utnytter dermed PC-brukernes interesser og lidenskap. Fotball-VM er intet unntak.
Sikkerhetsselskapet McAfee har undersøkt saken og funnet ut hva slags nettsider som er farligst. Det viser seg at nettsider som profilerer nasjoner og enkelte fotballspillere infiserer PC-er verden rundt med spionprogrammer og andre farlige programmer.
Undersøkelsen
Undersøkelsen startet med å søke i Google etter enkelte fotballspillere som deltar i VM-sluttspillet - totalt 736 spillere. De søkte på navnet til hver enkelt spiller, og brukte dette sammen med følgende søkeord:
"World Cup Screensaver"
.
Søket ble altså basert på skjermbeskyttere som profilerer en bestemt fotballspiller. Deretter ble nettsidene sjekket med programmet SiteAdvisor for å finne eventuell spyware.
Resultatet
Følgende tall viser topp-fem-lister av nasjoner og fotballspillere som deltar i årets fotball-VM i forhold til spredning av spyware.
Nasjoner:
- Angola - 24,0 %
- Brasil - 17,2 %
- Portugal - 16,2 %
- Argentina - 13,6 %
- USA - 13,0 %
Fotballspillere:
- Lama (Angola) - 45,5 %
- Christian Lara (Ecuador) - 41,7 %
- Loco (Angola) - 41,7 %
- Roberto Carlos (Brasil) - 40,0 %
- Mateus (Angola) - 38,5 %
Se detaljene på siteadvisor.com. På blog.siteadvisor.com finner du en blogg i forbindelse med undersøkelsen. Det som kanskje overrasker mest er hvor langt nede på listen England (4,4 %) er, og at Angola topper listen.
Test selv!
Du kan selv teste enkelte nettsider på
siteadvisor.com/analysis
, og finne ut hvor sannsynlig det er å få PC-en infisert med spyware hvis du besøker en bestemt nettside.
(Kilder: BBC, SiteAdvisor)