Fra Windows til Linux
I september 2005 ble den første "Race to Linux"-konkurransen arrangert. I disse dager foregår det andre arrangementet i rekken, som går ut på å "porte" en Windows-applikasjon skrevet i ASP.NET raskest mulig over på Linux ved hjelp av Mono og Mainsoft Grasshopper.
Mono er en open source-implementasjon av ASP.NET, mens Grasshopper er et verktøy for Visual Studio-brukere å bygge Unix-, Linux- og J2EE-applikasjoner.
Første runde i denne konkurransen ble vunnet av en programmerer som "portet" Microsofts Small Business Starter kit til å kjøre på Linux. Denne programpakken er lisensiert under Microsoft Shared Source og ble konvertert på 5 timer og 26 minutter. Andre runde er nylig gjennomført og siste runde skjer 6. april.
Denne konkurransen er et initiativ for å promotere Mono, Linux og muligheten for "portering". Sponsorer er IBM, Mainsoft og Novell.
De offisielle konkurransereglene finner du her: Race to Linux 2.0 Contest Official Rules.
(Kilde: Internetnews)