Nikon er med på kjøret
De siste dagene har det kommet et lass med nye kameraer, og ikke minst har det kommet ultrazoomkameraer som mange vil like. Nikon kan ikke være dårligere, og lanserer to modeller – en billig og en mer avansert.
Coolpix P100
Dette er toppmodellen av de nye ultrazoomene. Den har 26x zoom tilsvarende 26-678mm. Den når altså ikke de samme ekstreme brennviddene som for eksempel Fujilfilm HS-10, men bør likevel dekke det meste. Objektivet har ED-glass for å gi bedre bildekvalitet, og det har også optisk bildestabilisator.
I forhold til forgjengeren, P90, har kameraet gått ned fra 12 til 10 megapiksler, mens brikkestørrelsen har blitt noe større. Dette er en utvikling vi hilser velkommen, og bør gi høyere bildekvalitet, særlig i litt dårlig lys. I tillegg har CCD-brikken blitt byttet ut med en CMOS, noe som blant annet åpner for videoopptak i Full HD. Dette er Nikons første kamera, uansett klasse, som tilbyr dette.
Skjermen er en 7,6cm vippbar skjerm med oppløsning på rause 460 000 piksler, og det er i tillegg elektronisk søker hvis du foretrekker å bruke det.
P100 blir tilgjengelig i midten av mars, og har en veiledende pris i Europa på €415.
Coolpix L110
Dette er billigversjonen, som vil koste rundt 2000 kroner i butikken i Norge, og bør gi ganske mye kamera for pengene. Med 15x zoom, tilsvarende 28-420mm, optisk bildestabilisator, videoopptak i 720p og en 7,6cm skjerm, er ikke spesifikasjonene dårlige i forhold til prisen.
L110 er etterfølgeren til L100, og har fått 2 megapiksler ekstra, noe vi ikke ser det store poenget med, særlig ikke siden de gjorde motsatt på P100.
Begge kameraene har HDMI-utgang, så du kan koble dem rett til en TV for å vise video i høyeste kvalitet.
L110 kommer i butikkene i midten av februar, og har en veiledende pris i Europa på €240.