Vi fulgte Apples store lansering
Nye MacBook-modeller, ny Mac Pro og helt nytt iOS.
Kveldens Apple-lansering er i gang. Vi venter blant annet på en helt ny versjon av iOS for iPhone og iPad. Lanseringen streames live på Apples egne sider, via "åpne standarder", men den krever at du har Mac, og nettleseren Safari.
Apple-sjef Tim Cook ønsker velkommen til WWDC fra scenen.
Som vanlig starter åpningsforedraget lett, med informasjon om Apples butikkonsepter og litt selvskryt. Spesielt en helt ny Apple Store i Berlin vies mye oppmerksomhet.
Først litt selvskryt
En video fra åpningen av butikken i Berlin viser flere av byens trekkplastre – og selvsagt Apples butikk.
App-store er fem år gammelt i juli. Tim Cook forteller at applikasjonsbutikken har forandret verden. Hele 50 milliarder apper har blitt nedlastet siden lansering.
Butikken har hele 375 000 egne apper for iPad. Cook sparker til Android-leiren når han påpeker at "de andre" bare har noen få hundre apper spesifikt for nettbrett.
Inntjeningen fra App Store skal være så høy som tre ganger inntjeningen fra app-butikkene i alle de andre plattformene, forklarer Apple-sjefen.
App-utviklerne får gulvet
Utviklerne bak et produkt ved navn Anki har kommet på scenen og viser frem bilkjøring på en stor matte på scenegulvet.
Bilene styres fra Apple iPad over Bluetooth Low Energy Mode.
Tim Cook er tilbake på scenen. Han forklarer at de gjerne skulle vist frem flere apper, men at det er det ikke tid til.
Nå snakkes det Mac
Hele 72 millioner Macintosh-maskiner er i bruk i dag, forklarer Tim Cook. Mac har vokst med 100 prosent de siste fem årene, mot PC-ene som bare har økt med 18 prosent, ifølge Cook.
Hele 35 prosent av Mac-brukerne bruker den siste utgaven av operativsystemet OS X. Apple-sjefen benytter anledningen til å mobbe Microsoft en smule for den småtreige adopsjonen av Windows 8.
Tim Cook avløses av Boris Sofman, og det skal snakkes om OS X. Det klages over at Apple har brukt opp kattevariantene i operativsystemet sitt.
Det fleipes med at Apple skal gå over til navnet "Sea Lion". Etter litt om og men avsløres det ordentlige navnet, OS X Mavericks.
Nye funksjoner i Mavericks
Blant nyhetene i OS X Mavericks er fanebasert navigering i diskverktøyet Finder.
Sofman tar også sløret av tagging av filer i filsystemet, og langt bedre støtte for flerskjermbruk. Endelig kan du bruke to skjermer samtidig på Mac, uten å bli forstyrret når du maksimerer et vindu.
Nå skal det demonstreres.
Hvis du for eksempel har mange Finder-vinduer oppe, kan du slå dem sammen som faner i ett vindu.
For de av dere som ikke har Mac, skal det være mulig å streame lanseringen via Ustream.tv.
Nå viser Sofman frem hvordan flerskjermvisning fungerer i nye OS X Mavericks.
Endelig kan du ha fullskjerm-apper på flere skjermer samtidig. App-menyen Mission Control skal også ha nye funksjoner for flerskjermbruk.
Hvis du har Apple TV kan du bruke den som enda en skjerm i oppsettet ditt. Den lille boksen er nå fullintegrert mot OS X Mavericks.
Nå viser Sofman frem en rekke av de nye teknologiene som ligger i nye OS X. Blant dem er funksjoner for strømsparing.
Til sammen skal nye OS X bruke betydelig mindre prosessorressurser enn tidligere utgaver. Det skal gi langt bedre batteritid.
Bedre minnehåndtering skal OS X også ha. Mavericks skal være inntil 1,4 ganger mer responsivt enn forrige utgave av OS X. Dette gjøres ved at operativsystemet hele veien komprimerer innholdet i minnet, slik at du får tilgang på mer plass.
Les også: Apple har vist frem sitt nye operativsystem (Hardware.no)
Nytt i nettleseren Safari
Apple har oppgradert Safari. Nå skal den være langt mindre ressurskrevende, og hver enkelt fane har blitt sin egen prosess i operativsystemet.
Nye Safari skal være betydelig raskere enn både Chrome og Firefox, ifølge Apples oversikter.
Det klappes for demonstrasjonen av jevn skrolling i Safari og e-postklienten.
Sofman har åpnet en nettside som viser den periodiske tabell i form av en voldsom tredimensjonal animasjon. Et ytelsesmeter på høyresiden av skjermen viser at Safari bruker rundt 50 prosent av maskinens ytelse.
For å gi lengre batteritid slutter Safari å jobbe så fort den blir lagt i bakgrunnen.
iCloud Keychain
Nå skal Apple ta vare på passordene og kontoene dine. Alt gjøres i iCloud Keychain.
Den nye funksjonen skal foreslå kontonavn og passord for deg i nettleseren, slik at du slipper å huske dine egne detaljer. Den kan også fylle inn kredittkortinformasjon for deg.
Tilbake til nye OS X.
Varslinger skal nå komme på låseskjermen, og apper blir oppdatert i bakgrunnen.
Vi får dessuten sett en ny kalender.
– Ingen virtuelle kuer ble skadd under produksjonen av denne kalenderen, forklarer Sofman.
– Ingen virtuelle kuer måtte dø for denne kalenderen
Før kveldens lansering gikk ryktene tungt om at skinnimitasjoner og aluminiumsimitasjoner ville ta slutt. Det kan se ut til at ryktene stemte. Kalender-appen er nemlig så godt som uten grafikk, og svært minimalistisk.
Nå kan du bruke Apple Maps fra OS X. Du kan merke av steder, og overføre dem direkte til telefonen eller iPad-en din.
Apple skryter av hvor bra de nye Flyover-funksjonene i Apple Maps ser ut på en stor, høyoppløst Mac-skjerm.
Apples nye kalenderfunksjoner likner grafisk svært mye på Googles kalenderløsning, men ser ut til å ha langt flere funksjoner innebygget. Du kan for eksempel legge til turplanlegging sammen med møteinformasjon i kalenderen. Da vil kalenderen også ha oversikt over hvor lang tid det vil ta å komme seg dit.
Apples iBooks har fått oppdateringer. Nå kan du for eksempel legge til notater rett i bøkene du leser. Du kan merke teksten med virtuell markør, og du kan ha huskelapper på siden av den.
Helt ny Macbook Air
Phil Schiller tar over scenen, og skal snakke om en helt ny MacBook Air basert på Intels Haswell-arkitektur, med langt mer energieffektive løsninger. Batterivarigheten skal rekke hele dagen.
Batteritiden på 11-tommeren har gått fra fem timer til elleve timer.
Den nye MacBook Air-en støtter siste WiFi-standard, AC. Sammen med den lanserer Apple en helt ny AirPort Extreme-serie for AC-standarden.
De nye Air-maskinene skal være i salg allerede fra i dag.
Ny Mac Pro
Nå kommer det faktisk også en ny Mac Pro. En oppdatering av denne Macintosh-serien har vært etterlengtet i en liten evighet. Apple skal ha jobbet hardt for å komme frem til en Mac Pro for de neste ti årene.
En reklamevideo viser et stort, svart beist av en Apple Mac Pro.
Den nye Mac-en er oppgradert fra ende til annen. Den skal ha 2,5 ganger så kraftig grafikkløsning som dagens Mac Pro. Den støtter dessuten oppløsninger helt opp i 4K.
Oi! Den var ikke så diger likevel. På et bilde av den ved siden av den gamle Mac Pro-en, ser den ut som en regelrett dverg. Størrelsen er bare en åttendedel av den gamle.
Den har ett håndtak så du kan løfte den lille kraftpluggen rett opp.
Den nye Mac Pro-en kommer senere i år. Apple har den senere tiden snakket om produksjon i USA, og den nye Mac Pro-en vil være produsert i USA.
Les også: Dette er Apples nye Mac (Hardware.no)
iWork for iCloud
Tim Cook tar over scenen, og skal snakke mer om iCloud.
Apple har hele 300 millioner brukere på iTunes in the Cloud. Hele 240 millioner av Apples brukere benytter seg av Game Center-funksjonene som lar dem koble seg til hverandre i spill.
Nå skal produsenten vise frem hvordan iCloud er integrert i Office-pakken iWork.
iWork kan nå kjøres rett fra nettleseren enten du er på en Mac eller en PC.
Du kan trekke dokumenter som kommer fra Microsoft Office rett inn i nettleseren, og redigere den rett i tekstbehandleren Pages for iCloud.
Presentasjoner fra Keynote kan også kjøres rett i nettleseren.
Apple viser frem Windows 8 under en lansering (!). Nå skal iWork for iCloud demonstreres på konkurrentens operativsystem.
– Vi støtter selvfølgelig Safari best, slik alle nettsider støtter Safari best forklares det fra scenen.
Det er tid for iOS
Tim Cook er tilbake på scenen, og skryter av at Apple har solgt hele 600 millioner iOS-enheter. Apples brukere skal bruke telefonene sine hele 50 prosent mer enn brukere av de andre operativsystemene.
Apples statistikk viser at iPad har 82 prosent av markedet for nettbrett.
– Fornøyde kunder er det vi bryr oss om. Hele 97 prosent av våre kunder er fornøyde. Det er nesten 25 prosent bedre enn for Android, forklarer Tim Cook.
Nå peker Apple-sjefen på at Apple-brukere som regel har nyeste utgave av operativsystemet som hører til produktet. Igjen et spark til Android-verdenen, der både produsenter og brukere sitter på et vidt utvalg helt ulike versjoner.
– Dette er grunnen til at vi er så glade for å jobbe med nye utgaver av iOS. Nettopp fordi vi kan påvirke så mange, forklarer Tim Cook.
Nye iOS 7 er lansert
Nå avdukes iOS7.
Ryktene hadde rett. En reklamevideo viser at nye iOS ser ut til å være kjemisk fritt for imitasjoner av skinn, aluminium og andre ting fra verden rundt.
Den nye designen er flat. Det meste ser stilrent ut, og det er slutt på skyggeeffekter og andre ting vi kjenner så godt fra dagens iOS.
Det betyr ikke at det er slutt på effekter. Nytt er for eksempel transparens. Du kan trekke menyer over skjermen, og fortsatt delvis se det som ligger bak.
Telefonen bruker akselerometeret til å flytte på ikonene i app-menyen når du ser på dem, slik at det nesten skal se ut som om du ser ut gjennom et vindu.
Fra scenen pekes det igjen på at både trevirke og grønn filt er vekke fra nye iOS.
Det er demotid, og en klokke og en vær-app skal demonstreres, før vi tar turen inn i kalenderen, som likner mye på den de akkurat viste frem for OS X Mavericks.
Beskjedoversikten er også ny. Du kan sveipe inn og ut av innboksen din fra kantene på skjermen.
Fra det ene til det andre – nå kan du ha flere sider i mappene under applikasjonslisten din.
Hele operativsystemet ser ut til å være basert på sveiping nå. Du kan sveipe beskjeder i innboksen for å slette dem.
Et helt nytt varslingssenter er også på plass, som ser ut til å ha langt mer informasjon i seg enn det gamle. Det er dessuten tilgjengelig fra låseskjermen.
Control Center
En helt ny snarvei til kjappe innstillinger har fått navnet Control Center. Den minner om en svært utvidet utgave av toppmenyen på mange Android-telefoner.
Med iOS 7 har Apple aktivert fleroppgavekjøring for absolutt alle appvarianter. Tidligere ville de fleste legge seg i dvale hver gang du gikk ut av appen. Det skal de ikke gjøre nå lenger.
Den nye fleroppgavekjøringen skal ikke gå på bekostning av batteritiden. Det var et argument Apple tidligere brukte mot å gi alle apper mulighet til å kjøre i bakgrunnen.
I den nye fleroppgavekjøringen kan du trekke fra app til app ved å sveipe over skjermen.
Safari i iOS 7
Et felles søkefelt i toppen tjener som både søkeverktøy og URL-felt for Safari. Her kan du søke i alt mellom himmel og jord, eller bare taste inn en URL.
Fanevisningen i nye Safari ser ut omtrent slik som Apples gamle Cover Flow i iTunes. Du kan bla mellom nettsidene du har fremme på en svært rask og intuitiv måte.
Fleroppgavekjøring funker fortsatt delvis på den gamle måten. Du dobbeltrykker på hjem-knappen. Nå får du opp forhåndsvisning av alle appene dine på skjermen, og du kan sveipe mellom ulike forhåndsvisninger.
Nye kamerafunksjoner
Sveiping går igjen her også. Du kan sveipe mellom en drøss ulike effekter og filtre i den nye kamera-appen.
Sammen med den kommer en helt ny galleri-app, som skal organisere bildene dine på en langt bedre måte.
Den nye organiseringen har Apple kalt Moments. Denne organiseringen skjer automatisk. Du behøver ikke å gjøre noe selv.
Måten dette gjøres på, er ved at telefonen bruker informasjonen som legges til bildene automatisk. Dette er ikke så ulikt det Samsung gjør i sin nyeste toppmodell, Galaxy S4.
Mobilen ordner selv foto tatt på spesielle steder eller spesielle anledninger. Når du er inne i galleriet kan du gå inn i en ny fotoredigeringsmodus. Her kan du for eksempel legge på filtrene du glemte da du tok bildet.
En annen nyhet er delte fotostrømmer (Photostream) på iCloud. Dermed kan mange legge opp bilder i den samme bildestrømmen.
Siri
Talestyringen Siri har selvsagt også blitt polert i det nye operativsystemet. Helt nye stemmer og grafikk er med. Siri kan nå også være mann.
Du kan også styre en lang rekke nye funksjoner gjennom Siri.
Helt nytt er en egen bilmodus ved navn iOS in the Car. Her er Siri med. Apple kan nå gi fullintegrasjon, med iOS rett på bilens underholdningssystem, styrt via Siri.
Ny App Store
Apple har nå kategorisert apper etter aldersgrupper. Du kan dessuten søke opp apper som er spesfikke for stedet du er på. Dermed kan du f.eks. hente ned offisielle apper for steder du besøker på en enkel måte.
Nå oppdateres dessuten appene helt automatisk, så du skal slippe å se varslinger over App Store-ikonet.
iTunes Radio er lansert
En helt ny utgave av musikkspilleren er også med.
Der lanserer Apple iTunes Radio streaming-tjenesten det har gått rykter om i en evighet.
iTunes Radio har forhåndsprogrammerte radiostasjoner, men du kan også lage dine egne.
Ved å søke opp en artist du kjenner, tar iTunes Radio utgangspunkt i søket ditt, og lager spillelister med ting som likner. Det hele minner veldig om radiovarianter som Pandora eller radiofunksjonen i Spotify.
Stasjonene synkroniseres imidlertid på tves av Apple-produktene, enten de er bærbare eller stasjonære, dine gjennom iCloud. Du kan kjøpe låter direkte fra avspillingen. iTunes Radio er dessuten reklamefritt.
Skuffelsen lurer imidlertid i bakgrunnen for oss nordboere. iTunes Radio er bare tilgjengelig i USA ved lansering.
Beta-versjon i dag
Nye iOS er tilgjengelig for de med utviklerkonto og iPhone allerede i dag. Det vil støtte iPhone 4 og senere. Med tiden vil det også komme for iPad-modellene.
Dette har vært en av de aller mest tettpakkede keynotene vi har sett fra Apple så langt, men nå runder Tim Cook av fra scenen.
Keynoten er ferdig, og med det er også vår live-blogg over. Vi kommer tilbake med lanseringssak og full oversikt over de nye funksjonene i iOS 7 i løpet av kort tid. Takk for følget.