Ny Tesla-knockout: Dette var de mest solgte bilene i november

Tesla Model Y har blitt levert ut i store antall siden ankomsten i august. Også i november var modellen Norges mest solgte bil. Men det er lillebror Model 3 som ligger an til å vinne året som helhet.

Tesla tok innersvingen på konkurrentene i november og innehar både første- og annenplassen på registreringslistene med henholdsvis Model Y og Model 3.

1013 Model Y og 771 Model 3 ble fasiten, og det skal skje noe veldig spesielt om ikke Model 3 skal bli Norges mest solgte bil også i år, slik den var i 2019. Ned til nummer to på lista, Toyota Rav4, er det nemlig rundt 1800 biler, et tall som virker umulig for Toyota å hente inn i løpet av desember.

481 ble tallet for Rav4 i november, nok til en åttendeplass på registreringslistene. Det ser heller ikke ut til at Volkswagen-importør Harald A. Møller vil nå målet om at ID. 4 skulle bli Norges mest solgte bil i 2021. Den ligger drøyt 2000 biler bak Model 3, et tall som selvfølgelig ikke er helt umulig å innhente, om enn usannsynlig.

Mange gamle travere

Ellers er det velkjente navn på topplista. Volkswagens nevnte ID. 4 følger på tredjeplass, og deretter Audi Q4 e-tron, Nissan Leaf, Polestar 2, Ford Mustang Mach-E, Skoda Enyaq og altså nevnte Rav4.

En god måned var det også for Porsches Taycan, som tok en 11.-plass med 431 nyregistreringer. Det økte årsleveransene av Taycan med rundt femti prosent, fra snaue 800 til over 1200.

Dette var de mest solgte bilene uansett drivlinje:

ModellNovember 2021Januar-november
Tesla Model Y10135888
Tesla Model 377110090
Volkswagen ID.4/ID.4 GTX7257927
Audi Q4 e-tron6612672
Nissan Leaf6554602
Polestar 25023786
Ford Mustang Mach-E4915841
Skoda Enyaq4885183
Toyota Rav44818230
Hyundai Ioniq 54753116
Porsche Taycan4311216
Volvo XC404016111
BYD Tang400863
Hyundai Kona electric3683104
Mercedes-Benz EQA3301264
Audi e-tron3075220
Peugeot e-20082812907
Kia e-Niro2452204
Volkswagen ID.32242960
Toyota Corolla2202364
Kilde : OFV--

Elektrisk dominans - over 7 av 10 var elbiler

Som vi ser er alle bilene på lista helelektriske, med unntak av to: Toyota Rav4 og Toyota Corolla.

Totalt ble det registrert 15.274 nye personbiler i november, som var 2741 flere enn i samme måned i fjor, en oppgang på 21,9 prosent. 11.274 av disse var nullutslippsbiler, som ga en elbilandel på solide 73,8 prosent.

Hybrider utgjorde 21,1 prosent, mens biler med bare bensinmotor hadde en andel på 2,3 prosent og biler med kun dieselmotor 2,7 prosent. Elbilandelen var den nest høyeste for noen måned i historien, kun slått av september i år.

Totalt er det registrert 155.709 nye personbiler i år, som gjør at det ligger an til å bli ny rekord for året. Tallet for 2020 som helhet var 141.412, og det var omtrent på nivå med 2019. Den gamle rekorden er på 167.352 biler, og ble satt helt tilbake i 1986.

– Merkene på registreringstoppen i november er velkjente. Men bare fire av de ti modellene på registreringstoppen for nye biler, var til salgs i fjor. Resten er nyheter i år, og viser at nybilkjøpere stoler så mye på merkene, at de gjerne signerer kontrakt på helt nye modeller. Ofte lenge før det har vært mulig å se bilen på nært hold, sier direktør Øyvind Solberg Thorsen i Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV).

– Før skulle alltid en ny bil både sees, sittes i og prøvekjøres. Nå kjøpes nye bilmodeller med noen få tastetrykk på nettet, lenge før man har sett bilmodellen med egne øyne, sier han.

Toyotas Rav4 er den soleklart mest solgte ikke-elbilen i Norge i år – like bak Model 3 på årslista.

Thorsen peker også på at avgiftsendringene for ladbare hybrider i det nye statsbudsjettet kan gjøre at mange forhandlere vil søke å få dem registrert før nyttår. Det kan bety at det ligger an til en lavere elbilandel i desember, spår han.

Tesla er også det største merket i Norge så langt i år, med 16.050 nyregistreringer. Her ligger Volkswagen og Toyota hakk i hæl, med henholdsvis 15.165 og 14.694 biler.

Dette er de mest solgte bilene så langt i 2021:

#ModellJanuar-november 2021
1Tesla Model 310.090
2Toyota Rav48230
3Volkswagen ID.47927
4Volvo XC406111
5Tesla Model Y5888
6Ford Mustang Mach-E5841
7Audi e-tron5220
8Skoda Enyaq5183
9Nissan Leaf4602
10Polestar 23786
11Mercedes-Benz EQC3702
12Hyundai Ioniq 53116
13Hyundai Kona electric3104
14Volvo XC603013
15Volkswagen ID.32960
16Peugeot e-20082907
17Audi Q4 e-tron2672
18MG ZS EV2379
19Toyota Corolla2364
20Kia e-Niro2204

Av Model 3-registreringene hadde for øvrig 3406 biler tohjulsdrift, som betyr at de er av Standard Range Plus-typen som ble satt ned til 349.990 kroner tidligere i år og etter hvert satt opp igjen til 369.990.

For hovedkonkurrenten Polestars del er det «bare» 401 av de 3786 nyregistreringene av Polestar 2 som ikke har firehjulsdrift. Rimeligste Polestar 2 koster fortsatt 349.000 kroner.

annonse