Samsung produserer XDR-minne
XDR DIMM (Rambus)
XDR står for Extreme Data Rate og er en minneteknologi utviket av Rambus. Rambus er vel kanskje mest kjent for sitt RDRAM-minne, som ble brukt på Intel-plattformen for noen år tilbake.
Samsung er ikke alene om å jobbe med XDR. Toshiba startet prøveproduksjonen allerede i slutten av 2003. Ettersom Toshiba var med på å utvikle XDR-teknologien, er kanskje ikke så rart at selskapet var tidlig ute.
Samsung planlegger også en 512 Mbit XDR DRAM-brikke. Denne brikken skal ha mulighet til å overføre data med en ytelse på opp til 12,8 GB per sekund.
Så langt er det ingen hovedkort som støtter XDR-minne. Heller ikke har det blitt lansert noen minnemoduler som benytter de nye brikkene. Derimot skal XDR-minne ha blitt tatt i bruk i enkelte produkter innenfor forbrukerelektronikk.
(Kilde: Extremetech)