Navigerer via TV-signaler
Et amerikansk selskap ved navn Rosum har funnet ut hvordan man kan bruke TV-signaler til å erstatte manglende GPS-signaler.
I tettbebygde strøk sliter ofte navigasjonsenheter med å fange opp signalene fra GPS-satelittene fordi bygninger og andre strukturer blokkerer signalene. TV-signaler derimot, sender på en mye lavere frekvens, og kommer dermed gjennom både betongvegger og annet som måtte stå i veien. TV-signaler er faktisk opptil ti tusen ganger sterkere enn GPS-signaler.
Båndbredde er også et viktig poeng for å bruke TV-signaler til navigasjon. Mens GPS-signaler har en båndbredde på på 1 MHz, varierer TV-signaler mellom 6 og 8 MHz. Og jo større båndbredde, jo mer nøyaktige blir signalene.
Foreløpig er det tilsynelatende ingen som bruker Rosums system og teknologi. Men i følge deres egne nettsider, har de fokus på mobile TV-apparater og telekommunikasjon for hjemmet.
(Kilde: Navigadget)