Kok kaffe med mobilen
NTT -Neomeit, et datterselskap av den japanske operatøren NTT, har presentert planer om å la deg bruke mobilen som fjernkontroll til hjemmet ditt. Og med "deg", mener vi selvsagt japanske mobilabonnenter.
Systemet skal være enkelt i bruk, og billig å abonnere på. Se for deg at du vil ha kaffen klar til du kommer hjem, eller skru opp temperaturen. NTTs system lar deg gjøre dette med en hvilken som helst mobiltelefon med nettleser.
Kontroll med internett
Brukeren kobler seg på internett, og logger på en nettside der han eller hun kan bestemme hvilke enheter i hjemmet som skal styres.
Deretter sendes instruksjoner til en hovedenhet i hjemmet. Denne kommuniserer igjen med forskjellige bokser, som til slutt sender instruksjonene til den aktuelle enheten som skal styres.
Ta opp TV-programmer
NTT-systemet kan brukes til det meste, som for eksempel å ta opp et TV-program til å skru av varmen på badet dersom du glemte dette før du gikk hjemmefra.
Og hvis du er glemsk, kan du også logge deg på nettsiden for å sjekke om du skrudde av kokeplaten eller TV-en.
I hjemmet består systemet av bokser som sender infrarøde signaler til enheter som bruker fjernkontroll. Disse boksene kan programmeres akkurat som universalfjernkontroller. Forskjellen er bare at du styrer den fra internett.
Også til lamper
Dersom du har utstyr som ikke bruker fjernkontroll, som for eksempel lamper og kaffetraktere, kan du koble en strømstyringsboks på strømledningen. Dermed kan du skru av og på lys når du ikke er hjemme.
I tillegg kan brukeren sjekke en logg som viser hvordan de tilkoblede apparatene brukes når han eller hun ikke er hjemme. Hvis du for eksempel har barn som har fått TV-forbud, kan du altså enkelt sjekke at forbudet blir respektert når du ikke er hjemme.
Billig
NTT-Neomeit skal leie ut utstyret som trengs for så lite som 25 kroner i måneden. Men først skal selskapet drive pilottesting frem til august. Deretter blir tjenesten tilgjengelig for NTTs bredbåndskunder i Vest-Japan.
Hvorvidt systemet kommer til Europa med det første er så langt uklart.
(Kilde: Pinktentacle.com, Engadgetmobile.com)