Årets Computex-messe er forlengst over, og vi har allerede fått rapportert om en del av de viktigere sakene. Men det er fremdeles en god del interessante ting vi ikke har funnet plass til – for det er mye å se på en datamesse, og ikke nok tid til å sette seg inn i alt man ser.
På den annen side har vi da kameraer og store minnekort, så vi ender som regel med mange hundre bilder som ikke blir benyttet. Noen av disse er interessante nok til å fortelle litt rundt, og akkurat det skal vi gjøre i denne bildespesialen.
Her får du altså et langt større fokus på maskinvare enn du fikk i den forrige bildespesialen undertegnede snekret sammen.
Husk for øvrig at det er mulig å klikke på bildene for å få en større versjon.
Av en eller annen grunn skal noen alltid prøve å sette «verdensrekord» i overklokking på disse messene. Jaja, så lenge damene liker det...
Vegar Jansen, Tek,no
VR var naturligvis stort på årets Computex, og i en monter fant vi denne prototypen fra Asus. Trolig er det snakk om en slags styla VR-brille som slekter på Samsung Gear VR.
Vi har aldri helt forstått greia med kamuflasjemønstrede datamaskiner. For hvis du mister den ute i skogen, hvordan skal du da finne den igjen?
Vegar Jansen, Tek,no
Messeliv. (A messy life)
Vegar Jansen, Tek,no
På toppen av disse PC-ene fra Acer sitter en integrert ladeplate for mobilen og annet som er kompatibelt med Qi-teknologien.
Vegar Jansen, Tek,no
Side 2
Hos Cooler Master fant vi det som nok var Computex' mest originale VR-oppsett: en fallskjermhoppsimulator. Etter en en stund i «fritt fall» slapp beina ned.
Vegar Jansen, Tek,no
Så kunne du altså henge der og styre fallet dit du ønsket.
Vegar Jansen, Tek,no
I tillegg til det audiovisuelle ble det lagt til nok et lag med innlevelse i form av «blåst». Et par vifter sørget for at hopperen virkelig fikk vind i håret under det virtuelle fallskjermhoppet.
Vegar Jansen, Tek,no
Casemod med roterende «minigun». Heldigvis uten ammunisjon.
Vegar Jansen, Tek,no
Denne halvgjennomsiktige touchskjermen kan eksempelvis brukes på montre og erstatte andre glassoverflater. Over de neste årene kommer vi nok til å få se slikt få innpass i blant annet butikker, både for å by på informasjon og som rene reklameoverflater.
Vegar Jansen, Tek,no
Dagens «kontorstoler» har utvilsomt fått et designmessig løft fra det undertegnede i sin tid hadde på gutterommet...
Vegar Jansen, Tek,no
Side 3
Dette er ingen vanlig 21:9-skjerm, men snarere en «alt-i-ett-barebone» du selv kan utstyre med hovedkort, prosessor, grafikkort, minne og disker etter behov.
Vegar Jansen, Tek,no
Litt mer guffe i denne enn i naboens gamle iMac.
Vegar Jansen, Tek,no
Ved å vinkle PCIe-kontakten har Gigabyte gjort det enklere å bruke dette Mini-ITX-hovedkortet til bygg med spesielle krav til tykkelse.
Vegar Jansen, Tek,no
Lian Lis «yachtkabinett» PC-Y6 i hvit utførelse, her med vannkjølingsmodifikasjon.
Vegar Jansen, Tek,no
Kabinettet/båten har fått navnet «Odyssey» og har et begrenset opplag på 500 eksemplarer.